Türkiye ekonomisini gösteren grafik

Türkiye ekonomisi toparlanıyor mu?

Genel Ayşe Özlem Kuruca 05.10.2015
OECD Genel Sekreteri Angel Gurria,"Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 4 büyüme kaydedebilir. Türkiye ekonomisi toparlanıyor" dedi
Angel Gurria, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına gitmesinin diğer ülkeler üzerindeki oluşturduğu etki, Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlama ve küresel ticarete ilişkin de görüşlerini dile getirdi.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=OECD'>OECD</a> GENEL SEKRETERİ ANGEL GURRIA

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria

Yatırımların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Gurria, şunları kaydetti:

"Şu anda yatırımlar cansız. Yatırımları nasıl koruyabiliriz? Nasıl yatırımları artırabiliriz? Bu çok önemli. Aynı zamanda ticareti nasıl hareketlendirebiliriz? Bu da önemli. Küresel ticaret şu anda yüzde 3'ten daha az büyüyor. Çin'de yavaşlama mevcut. Ancak yatırımların yüzde 5-6 civarında olması lazım."

Gurria, küresel ekonomideki yavaşlamaya da dikkati çekerek, "Küresel ekonomi yavaşlıyor. Fed ve Çin'e ilişkin ise endişelerim var. Ben Çin'in iyiye gideceğini düşünüyorum ama şu anda yavaşlıyor. Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi bu yıl için yüzde 3, gelecek yıl için ise yüzde 4 büyüme kaydedebilir. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi toparlanıyor" değerlendirmelerini yaptı.

Türkiye ekonomisi Türkiye ekonomisi son durum OECD Angel Gurria