Darius Valcov

Sanatsever Bakan’ın evinden bakın ne çıktı!

Genel Emine Pile 29.03.2015
Sosyal Demokrat Maliye Bakanı Darius Valcov’un iki evinde Picasso imzalı 101 tablo bulundu.
Romanya'da polis, yolsuzluk iddiasıyla iki hafta önce istifa eden Sosyal Demokrat Maliye Bakanı Darius Valcov'un iki evinde üçü ünlü İspanyol ressam Picasso imzalı 101 tablo buldu. Rumen Anti-Yolsuzluk Dairesi (DNA), Picasso'nun yanı sıra bulunan eserler arasında ünlü Amerikan pop sanatçısı Andy Warhol ve Rumen sanatçıların çalışmaları olduğunu bildirdi.

Eserler Valcov'un başkent Bükreş ile bir dönem belediye başkanlığını yaptığı Slatina'daki evlerinde bulundu.

Müfettişler daha önce Valcov'un kasasında biri Fransız ressam Renoir'a ait üç tablo, üç kilo ağırlığında külçe altınlar, 82 bin Euro (235 bin TL) bulmuştu.

Eski bakan geçen çarşamba mecliste dokunulmazlığının kaldırılmasından saatler sonra tutuklanmıştı.           

2 MİLYON EURO RÜŞVET

38 yaşındaki siyasetçi, iki hafta kadar önce yolsuzluk iddialarının hükümetin güvenilirliğine zarar verdiğini söyleyen Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis tarafından istifaya davet edilmişti.

Darius Valcov'a yöneltilen suçlamalar ise çok ağır. Eski bakan, Slatina kenti belediye başkanı iken 2011 ile 2013 arasında 2 milyon Euro (5.7 milyon TL) rüşvet almakla suçlanıyor.

Savcılar Valco'u tapu kadastro bürosu, muhasebe ve hukuk firmalarını görevlerine uygun olmayan şekilde kullanmakla itham ediyor.

Darius Valcov, DNA ajansının yolsuzluktan suçladığı ilk kabine üyesi oldu.  

Hürriyet

Darius Valcov Darius Valcov’un evindeki tablolar