sağlığa sahip çık

Sağlık sektörüne sahip çık!

Genel 14.09.2018 08:40

İstanbul Hospital Hastanesi; hekim, hemşire ve diğer sağlık personellerine uygulanan şiddete dikkat çekmek amacıyla bir video yayınladı.

Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik şiddet giderek artış gösteriyor. Basında her gün sağlık çalışanlarına şiddet haberi yer alıyor. Hastaneler, acil servisler, aile sağlığı merkezleri saldırgan insanların sağlık çalışanlarına korku saldığı alanlara dönüştü. Sağlık kurumlarında görünen şiddet ise tehdit edici söz veya davranış olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul Hospital Hastanesi, sağlık çalışanlarının toplumdaki hayati önemine dikkat çeken bir video yayınladı. "Sağlığa sahip çık" temasıyla hazırlanan videoda yıllardır süregelen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorununa farkındalık oluşturmak ve sorumluluk bilincini hatırlatmak amacıyla vatandaşlara önemli mesajlar veriliyor.

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin toplumda ortaya çıkarabilecek sorunlarını konu alan video sosyal medya üzerinden şu notla paylaşılıyor:

"Tüm dünyada sadece bir saat sağlık sektörü hayatımızda olmasa duran binlerce kalp çalışmayacak, trafik kazalarına kimse müdahale edemeyecek, binlerce dializ makinası duracak, dünyada salgınlaşan hastalıklar hızla yayılacak, zamanla yarışan organ bağışları duracak. Biranlık öfke ya da sinir bozukluğuyla sağlık çalışanlarına lütfen zarar vermeyiniz. Sağlık sektörüne sahip çık."