serdar-urfalilar

Rusya'nın ilk adresi Türkiye olacak!

Genel Uğurcan Tokay 11.08.2016
İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Rusya'yla düzelen ilişkiler sonrasında yapı ve inşaat sektörünün hareketleneceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında iki ülke adına olumlu açıklamalar geldi. İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, emlaktasondakika.com'a yaptığı açıklamada kısa sürede 710 milyon dolarlık rakamın yeniden yakalanabileceğini söyledi.

Satışlar artış trendine girecek

İstanbul Maden ve Metaller İhrcatçı Birlikleri Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Rusya ile Türkiye arasıdaki ikili ilişkilerin düzelmesinin ülke ticaretine ve özellikle yapı sektörüne olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Urfalılar "Rusya ile ilişkilerde girilen yeni dönem iş dünyasını da umutlandırdı. İhracatçılar ve inşaatçılar da kayıplarını kısa sürede telafi edileceğini söyledi. İhracatçılar olarak bu süreçte yaşanacak olumlu gelişmelerin etkisiyle satışların artış trendine gireceği konusunda hemfikiriz" dedi.

serdar-urfalilar

İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar

Türkiye'de alışveriş lideri Rusya

Rusya'nın sektörün en büyük pazarlarından biri olduğunu dile getiren Urfalılar, “Rusya 2015 yılında 7,2 milyar dolar ve 2014 yılında ise 12,5 milyar dolar yapı malzemeleri ithalatı yaptı. Rusya'nın ithalatında en yüksek kalemler de yine Türkiye'nin birinci olduğu çelik, alüminyum ve inşaat aksesuarları oluşturuyor. Düzelen ilişkilerimizle Rusya'nın yapı malzemeleri ithalatında daha büyük paya sahip olmaya talibiz” dedi.

Projeler devam edecek

Urfalılar, Düzelen ilişkilerle ertelenen siparişlerin tekrar gelmeye başlayacağını İki ülke arasında yaşanan sorunlar nedeniyle sektör ihracatının normalleşme sürecinden öncede bırakılan birçok projenin yine Türk işadamlarını beklediğini bunun sebebinin ise Rusya ile olan köklü ilişkilerimiz ve bugüne kadar yapmış olduğumuz iyi işlerin göstergesi olduğunu söyledi.

710 milyon dolarlık hedef

Rusya ile Türkiye arasında düzelen ikili ilişkilerle, ertelenen siparişlerin tekrar gönderilmeye başladığını aktaran İMMİB Yapı Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, “Sektör ihracatımız 2014 yılında 710 milyon dolardı. Olumlu süreç devam ederse kısa sürede bu rakamı tekrar yakalayacağımızı düşünüyorum" dedi.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

serdar urfalılar rusya türkiye yapı sektörü rusya türkiye ilişkileri rusya türkiye inşaat