Osman Gazi Köprüsü

Osman Gazi Köprüsü'nden geçiş ücreti ne kadar?

Genel Zeynep Karabağ 26.04.2016
Geçen hafta iki yakanın birleştiği Osman Gazi Köprüsü bitme aşamasında gelse de geçiş ücreti netleşmedi. Tek yönlü fiyatın 25 dolar olacağı söyleniyor
3 yıl önce inşaatına başlanan ve geçen hafta son tabyanın konulduğu Körfez Köprüsü, yani yeni ismi ile Osman Gazi Köprüsü kaç lira olacak? 

Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilen köprüde araç başına kamu garantisi verilmesine karşılık açıklanan fiyat kabaca 35 dolar +KDV oldu. Henüz net bir bilgi açıklanmamasına karşılık 35 doların tek yönlü mü yoksa çift yönlü geçiş fiyatı olup olmadığı bilinmiyor. Son bilgiler tek yönlü fiyatın 25 dolar ve gidiş-dönüş olursa fiyatın 35 dolar olacağı yönünde. 

Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları henüz fiyatlandırmada net bir bilgi açıklamadığı için köprü bitme noktasına geldi ama fiyat bulmacası henüz bitmedi. Osman Gazi Köprüsü hakkında bir diğer fiyat konusu da araç bazında nasıl bir fiyat uygulanacağının netleşmemiş olması. Açıklanan 35 dolar-f-KDV'nin bir ortalama fiyat olduğu, kamyonlardan çok daha yüksek ücret alınırken otomobillerden çok daha düşük bir ücret alınabileceği de ileri sürülüyor. 

KUR ÇARPTI 

Osman Gazi köprü projesi 2010 yılında açıklandığında dolar o tarihlerde 1,5 lira seviyelerindeydi. Dolayısı ile geçiş ücreti de o tarihlerde Eskihisar-Topçular feribot geçiş ücretine çok yakın seviyelerdeydi. 2010 yılında 50-55 lira aralığında hesaplanan geçiş ücreti kur artışı nedeniyle bugün artık 120 liraya ulaşmış oldu.

Osman Gazi Köprüsü izmir körfez köprüsü osmangazi köprüsü geçiş ücretleri