<
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız

Kayıp-kaçak elektrikle ilgili nasıl bir düzenleme geliyor?

Genel Emine Pile 15.01.2015
6. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nın açılışını yapan Taner Yıldız kayıp-kaçak için kanun düzenlemesi yapacaklarını belirtti.
Taner Yıldız, '6. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nun açılışını yaptı, fuar alanında kurulan standları gezerek firma sahiplerinden bilgi aldı. 

KAYIP-KAÇAK ELEKTRİK İLE İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME GELİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir soru üzerine elektrikte kayıp-kaçak ile ilgili yapılacak düzenlemeyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: "Kayıp-kaçak oranları bütün Avrupa Birliği(AB) Ülkelerinde ve dünyada olduğu gibi bir maliyet unsuru olduğunu bilmemiz lazım. Bunların içerisinde fiziken Doğu'da üretip Batı'da tükettiğimiz ve Avrupa'nın 2. büyük şebekesine sahip ülkemizde fiziken bir kayıp var. Bu son derece makul kaçağın da hiçbir şekilde makul görülmediği ve tarafımızdan tasvip edilmediğini biliyorsunuz. üç bölgeyi hariç tuttuğumuzda Türkiyeki 18 bölgede kayıp-kaçak oranları AB üyesi ülkeleri ortalamasının daha altındadır. Yani yüzde 9.4'ler civarında. Bu nedenle doğru bir yolda gidiyoruz. Bizim bu içinde bulunduğumuz Ocak ayında bu kanun düzenlemesinin yapacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum."

"GERÇEKÇİ OLALIM KENDİMİZE BAHAR MUAMELESİ YAPMAYALIM"

Türkiye'nin mevsimsel olarak sıradışı bir dönemden geçtiğini belirtiTaner Yıldız, "Gerçekçi olalım ve kendimize bahar muamelesi yapmayalım" dedi. Yıldız "Türkiye'de bir günde THY 54 seferini iptal ediyorsa, feribot seferleri iptal oluyorsa okullar tatil oluyorsa burada sıradışı bir şey oluyor demektir. Bolu-Ankara Otoyolu trafiğe kapalı hale geliyorsa burada coğrafyamızda bir mevsimsellik farklı birşey var demektir. Herşey inkitaya uğrayabilecek İzmir son 61 yılın en soğuk yılını yaşayacak ancak elektrik ile ilgili hiçbir aksama olmayacak! Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.  Şu anda kış ayındayız ve kar yağdığında 1 milyon 200 bin kilometrelik atmosfere açık iletim ve dağıtım hatları bundan etkileniyor. Önemli olan bunlara seri müdahale etmektir. Aralık ayının 20'sinden bu yana  dağıtım şirketlerinde bütün izinler kaldırılmış durumdadır" ifadelerini kullandı.

Hürriyet

Taner Yıldız 6. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı kayıp kaçak elektrik kesintisi