expo-qatar-2017

Katar, Türk gayrimenkul sektörü için önemli bir fırsat!

Genel 31.03.2017 17:23

Kişi başına düşen milli gelir sıralamasında dünya lider olan Katar'ı, gayrimenkul ve inşaat sektörü için önemli bir pazar olarak göze çarpıyor.

Son yıllarda ekonominin direği haline gelen inşaat ve gayrimenkul sektörü yabancıya gayrimenkul satışı ve Türkiye'de yabancı yatırımı konusunda yavaşlamış durumda. Dünyada kişi başına düşen milli gelir sıralamasında lider olan Katar'la yeni ilişkiler kurarak, büyük fırsatların kapısını aralayabiliriz.

Fransa'dan sonra Katar'a gidiyoruz

Körfez ülkelerindeki yatırımcıların Türkiye'ye ilgi duyduğu tartışmasız bir gerçek. Avrupa'yla son dönemde yaşadıklarımız, onlara bu konuda vites küçülttürmüş olabilir. Bu, bizi yıldırmamalı. Son olarak mart ayında gittiğimiz MIPIM fuarı bunun için bir örnek oldu.

İstanbul Ticaret Odası güzel bir çadır hazırlamış, içerisine de dev projelerin maketlerini koymuş. 2016'daki çadırdan çok daha iyi bir çadırdı. Tabi Türk ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıllara göre düşük kalsa da olumlu görüşmelerin yapıldığını biliyorum.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin fuara gelmesi ve iki gün boyunca oradaki etkinliklere katılmış olması da Türkiye adına önemli bir hamle oldu. Sırada Expo Turkey by Qatar organizasyonu var.

Sadece Türklere özel düzenlenen bir fuar ve Katar'da. Katar'ı biraz inceleme şansı buldum, bizim için muhteşem bir fırsat.

Kişi başına düşen gelirde dünya lideri

Katar'ın başlıca ticaret ortakları Japonya, Güney Kore, ABD ve Çin. Burada Türkiye'nin olmaması için bir neden yok. Nüfusu 2,5 milyon civarı olan bir ülkeden bahsediyoruz ki bu kadar az nüfusa Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 213 milyar dolar seviyesinde. Kişi başına düşen milli gelirleri ise 2016 verilerine göre 129 bin 726 dolar. Katar bu alanda dünya lider konumunda. Listenin dördüncü sırasında 71 bin 263 dolarla Kuveyt var. Burada Katar'la olan ilişkilerimiz çok önemli.

Expo kilit rol oynayacak

Expo Turkey by Qatar'da burada kilit rol oynayacak. Türkiye'nin yabancılara gayrimenkul satışı için bu dönemde Körfez ülkelerine çok daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor. Kişi başında düşen milli gelir alanında lider Katar'la ilişkileri sıcak tutmamız bizim açımızdan büyük önem taşıyor. Nitekim Katarlı Mazaya'nın da Türkiye'de Ritim İstanbul projesinin sahibi olduğunu biliyoruz. Nitekim İstanbul'un en lüks konut projelerinden birisi olan Sea Pearl'de de Katar menşeili Katari Diar'ın ortaklığı olduğu Kat Gayrimenkul yer alıyor.

Burada Katarlılara konut satışından daha çok ortaklık için görüşmeler yapılabilir. Zaten Katarlı bir firma Türkiye'de yatırım yaparsa, otomatik olarak o ülkedeki konut alıcılarını da Türkiye'ye çekmiş oluyor.

Özellikle son dönemde hükümetin yabancı yatırımcılara ve konut alıcılarına sunduğu fırsatlar, onlar için büyük bir avantaj. Burada en kritik nokta 1 milyon dolarlık yatırımla birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının yabancılara verilmesi. Bunun Katar'daki Expo Fuarı'nda çok iyi anlatılması gerekiyor.

Dünya Kupası inşaat sektörünü hareketlendirdi

2022 Dünya Kupası'nın Katar'da yapılacak olması, ülkedeki inşaat piyasasını da hızlandırdı. Yeni stadyumların birbiri ardına inşa edilmesi bu noktada büyük rol oynuyor. Dünya müteahhitlik sıralamasında liderliği zorlayan ülkemiz için Katar, yine önemli bir pazar olarak gözüküyor.

Expo Turkey by Qatar sonrasında oradaki yatırımcılar Türkiye'ye davet edilmeli ve ekonominin dinamizmi gerçek anlamda gösterilmeli. Katar, Türkiye için önemli bir seçenek, iyi değerlendirilmeli.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com