barajların doluluk oranı

İstanbul bu yaz susuz kalmayacak

Genel Emine Pile 05.02.2016
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız, barajların doluluk oranı ile ilgili önemli bilgiler verdi.
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız, "Ömerli Barajı'nda şu anki doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde. Yaza yüzde 100 doluluk oranıyla girmeyi planlıyoruz. Uzun vadede İstanbul'un susuz kalmayacağını söyleyebiliriz" dedi.

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan en büyük kaynak olan Ömerli Barajı'ndaki doluluk oranını AA ekibi havadan görüntüledi.

YÜZDE 100 DOLULUK BEKLİYORUZ 

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldız, Ömerli Arıtma Tesisi'nin arıtma kapasitesinin 1,5 milyon metreküpün üzerinde olduğunu aktararak,  "Ömerli Barajı'nda şu anki doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde. İstanbul'un önemli bir kısmına Asya ve Avrupa yakasına su sağlayan tesislerimiz bu barajdan su sağlamaktadır. Yaz aylarına da barajımızda yüzde 100 doluluk oranıyla girmeyi planlıyoruz" diye konuştu. 

İstanbul'da ikisi Asya, üçü Avrupa Yakası'nda olmak üzere 5 baraj planlandığını bildiren Yıldız, kapasiteyi 2 milyar metreküpün üzerine çıkaracaklarını vurguladı.

barajların doluluk oranı istanbul barajlar iski Fatih Yıldız