Ramat Shlomo Yahudi yerleşim birimi

İsrail 1500 yeni konut inşa edecek!

Genel Merve N. Güreş 18.11.2015
Kudüs Belediyesi’nin, Doğu Kudüs'te 1500 yeni konut inşa edeceği ortaya çıktı.
İsrail devlet radyosunun çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberinde, Kudüs Belediyesi'nin Doğu Kudüs'ün Şufat beldesindeki Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde 1500 yeni konut inşa etme projesi üzerinde yoğunlaştığı ifade edildi. Bu arada Filistin Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Doğu Kudüs'te yeni konutların inşa edilme planları şiddetle kınanarak, söz konusu yeni konut projesinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama'nın 9 Kasım'da bir araya gelmesinden birkaç gün sonra devreye girdiği aktarıldı.

İSRAİL'İN ÇÖZÜME OLAN SABOTESİDİR

İsrail tarafından Filistin topraklarında inşa edilen yerleşim birimlerinin uluslararası kanunlara ve Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı olduğu belirtilen açıklamada, "İsrail'in Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimleri kurma politikaları çirkin savaş suçu olmanın yanı sıra sistematik devlet terörü çeşitlerinden biridir. Ayrıca İsrail'in, iki devletli çözüme olan bir sabotesidir" ifadeleri kullanıldı.

‘FİLİSTİNLİLERDEN İNTİKAM ALMA ÇALIŞMASI'

Öte yandan Filistin Yönetimi Kudüs Divanı Müsteşarı Avukat Ahmed er-Ruveydi, yaptığı açıklamada, "Yahudi yerleşim projesi, son zamanlarda yaşanan olaylar üzerine, İsrail'in Kudüs kentindeki Filistinlilerden intikam alma çalışmaları kapsamında ortaya çıktı. Bence Kudüs kentinde yeni yerleşim birimlerinin yanı sıra Filistinlilere ait evleri yıkma, topraklarına el koyma ve kimliklerini geri alma gibi uygulamalara başvurulacak" dedi.

60 BİN KONUTA ÇIKARILMASI HEDEFLENİYOR

Söz konusu yeni konutların, Doğu Kudüs'te 40 bini tamamlanan ve 60 bin konuta çıkarılması hedeflenen projenin bir parçası olduğunu söyleyen Ruveydi, "Kudüs'ün olmadığı bir Filistin devletinin kurulmayacağını bilen İsrail, Kudüs'ün başkent olma olanaklarını ortadan kaldırmak için çabalıyor" diye konuştu.

Ramat Shlomo Yahudi yerleşim birimi Kudüs Belediyesi