radon gazı ölçümleri

Evlerde radon gazı ölçümü...

Genel Emine Pile 27.02.2015
Sağlık Bakanlığı, insan sağlığına zararlı bir gaz olan Radon Gazı konusunda evlere cihaz yerleştirilerek ölçüm yapılacağını açıkladı.
TÜİK tarafından belirlenen Manisa genelinde Soma'da da 80 haneye yerleştirilecek cihazlarla 2 ay boyunca ölçüm yapılacak.

Ölçümler 81 il genelinde yürütülüyor. İlçelerinde 80 ev belirlendiğini belirten Soma Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Özkan Ful radon gazı ölçümlerinin başlayacağını dile getirerek ”Radon kimyasal bir gaz olup uranyumun parçalanma ürünüdür. Renksiz, kokusuz, gözle görülmeyen, toprakta bulunan doğal radyasyon türlerinden biridir. İyi havalandırılmayan ev ve işyerlerinin altında bulunan topraktaki miktarına bağlı olarak kapalı mekânlarda havada radon miktarı yüksek olabilir. Bu miktar evin kaçıncı katta olduğuna, ne sıklıkta havalandırıldığına, kullanılan yapı malzemelerine göre farklılık gösterir. Radon yıllardır bilinen önemli bir kanserojendir. Akciğer kanserlerinde sigaradan sonra en önemli çevresel etken olup, akciğer kanserlerinin %3 ile %15' inden sorumludur. Radon gazı zemindeki çatlaklardan, tesisat girişlerinden, yapı bağlantılarından, duvar çatlaklarından ve asma kat girişleri gibi toprakla bağlantısı olan herhangi bir yerden evlerimize sızabilir. Solunum yoluyla akciğerlerimize ulaşır ve biyolojik hasara neden olur. 

İnsanların doğal kaynaklardan maruz kaldıkları radyasyon dozuna önemli bir katkı oluşturan Radon Gazının insan sağlığı üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesi ve kapalı ortamlardaki Radon Gazı miktarının değerlendirilmesine yönelik bir çalışma başlatılmıştır. 81 ilde yapılacak ölçümlerle “Türkiye Radon Haritası” oluşturulması ve sonrasında “Ulusal Radon Kontrol Programı” geliştirilmesi için Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu çerçevede Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bilimsel yöntemlerle seçilmiş ve ülkenin genelini temsil eden, 81 ilimizden toplamda 62.320 hanede ev içerisindeki radon gazı miktarı 2 ay boyunca radon detektörleri ile ölçülecektir. İlçemiz bünyesinde de 26 Şubat 2015 tarihinde başlayacak olan çalışmada Kurumumuz personelince, Türkiye İstatistik Kurumu Tarafından belirlenmiş 80 haneye 80 hanede radon ölçüm cihazları yerleştirilecek ve 2 ay sonunda yine personelimiz tarafından toplanacaktır. Ülkemiz için ilk olacak böyle bir çalışmada vatandaşlarımıza yardımları ve anlayışları için şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi

ÇALIŞANLAR EĞİTİMDEN GEÇİRİLDİ

Radon gazı konusunda Soma Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları eğitimden geçirildi. Slayt gösterileri eşliğinde bilgilendirilen sağlık personelleri ilçede TÜİK tarafından belirlenen 80 eve giderek cihazları yerleştirecek.

Soma Olay

radon gazı ölçümleri Soma radon gazı ölçümü Türkiye Radon Haritası