davutoğlu esenler'de

Esenler'e yatay yapılaşmayla 90 bin yeni konut

Genel Nafiz Akyüz 11.05.2015
Esenler'de tarihi projeyi anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, yatay şehircilikle 90 bin yeni konut yapılacağını söyledi.
ESD - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esenler Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen yeni projelerin tanıtım törenine katıldı. Törendeki konuşmasında, sözlerine, "Selam olsun... Selam olsun... Öğrencisi olduğum Hocam İstanbul'a selam olsun" diyerek başlayan Davutoğlu, vatandaşlara, "Bugün İstanbul için tarihi bir gün. Şehircilik açısından dünya için tarihi bir gün. Esenler gelişirken, bu alanda çok dolaştım. Esenler'i, Bağcılar'ı, Bahçelievler'i, Bakırköy'ü çok gezdim. Ve İstanbul'un nasıl yanlış bir şehircilik içinde olduğunu gördük. Yeniden milli irade diyecek miyiz? İnşallah 7 Haziran günü saat 17.00'de buluşacak mıyız? Esenler'i, İstanbul'u, yeni Türkiye'yi yeniden inşa edecek miyiz?" diye sordu.

Devasa askeri arazide yeni bir ilçe kurulacak

Başbakan Davutoğlu, "İstanbul'un tarihi mekanları mutlaka korunacaktır. Özellikle sur içindeki yanlış yapılaşmaya hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Ancak İstanbul aynı zamanda da gelişiyor. Esenler gibi yerlerde yaşayan vatandaşlarımız en konforlu konutlarda yaşayacak. İlçedeki konutların yüzde 72'si sorunlu. Depreme dayanıksız. Sizin güvenliğiniz, bizim namusumuzdur. En güvenli konutlara sizi oturtmak bizim görevimizdir. İnşallah 90 bin yeni konut inşa edilecek. Bu yanlış kentleşme karşısında, gerçek bir kentsel dönüşüm yapacağız, Esenler'i yepyeni bir ilçe haline getirecğiz. İnsan doğasına aykırı şekilde yapılaşmaya karşı, yatay yapılaşma sağlayacağız. Yani topraktan uzaklaşmayan, kendi doğasından uzaklaşmayan yeni bir şehirleşme anlayışını insanımıza sunacağız. Yatay mimariyle yepyepi bir Esenler inşa edeceğiz" diye konuştu.

Dünyanın 3. büyük yeşil parkı Esenler'e yapılacak

Davutoğlu, "Esenler'de, yeni bir çevre ve yeşil anlayışı içinde, dünyanın en büyük üçüncü yeşil parkını yapacağız. 7 milyon metrakerede 500 bin kişi yaşıyor. 8 milyon 700 bin metrekare daha Esenler'e katıyoruz. Böylece, şehircilik ve çevrecilik anlamında yeni bir paradigma inşa ediyoruz. 2,5 milyon metrekarelik bir şehir parkı inşa edeceğiz. Esenler'e hayırlı olsun. Çevreci geçinenlere de ders olsun" dedi. 

Davutoğlu Esenler projesini açıkladı. Askeri araziyle neler yapılacak Davutoğlu'nun esenler projesi