ergene nehri kirlilik sorunu

Ergene Nehri kirlilik sorunundan kurtuluyor!

Genel Uğurcan Tokay 02.02.2015
Ergene 'deki su kirliliğinin önüne geçiliyor. 12 arıtma tesisi, Ergene Nehri'ni kurtaracak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca, Ergene Nehri'nde 12 arıtma tesisinden 6'sının tamamlandığını ve 4'ünün Nisan ayında, 2'sinin de yıl sonunda tamamlanacağını söyledi. Bu sayede Ergene, kirli görüntüsünden kurtulmuş olacak.

Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle katıldığı etkinlikte konuşan Akca, sulak alanların ekosistem içerisinde eşsiz bir rol oynadığını söyledi. Bu alanların önemle korunması gerektiğinin altını çizen Akca ‘Bakanlık olarak 2008 yılından itibaren başlattığımız çalışma ile havza koruma eylem planlarını hazırlattık. Bu plan çerçevesinde Türkiye'deki 25 havzanın tamamında su kirliliğine karşı önlemler aldık. Bunları bir plan haline getirip, Yüksek Planlama Kurulu kararı haline getirerek havza stratejisi olarak yayınladık' diye konuştu.

Ergene havzasının kirlilik baskısından kurtulacağını dile getiren Akca ‘Burası, Türkiye'de su kirliliği açısından kangren olmuş bir bölge. Plansız sanayileşme ile nüfus yoğunluğu, burayı simsiyah akan bir nehir haline getirmiş. Bakanlık olarak burayı koruma altına aldık. Sadece Ergene için 12 arıtma tesisinin 6'sını tamamladık. Kalan 6 tesis ise yıl sonuna kadar bitmiş olacak. Arıtılan sular Marmara Denizi'ne deşarj ediliyor. Bu sayede Ergene kirlilik baskısından kurutuluyor' diye konuştu.

ergene nehri ergene nehri kirlilik ergene nehri sorunu