Ergene Nehri kirlilikten kurtuluyor!

Ergene Nehri kirlilikten kurtuluyor!

Ergene Nehri'nin kirlilikten kurtarılması için hayata geçirilen "Derin Deniz Deşarj Projesi" kapsamında arıtılmış sular ilk kez denize deşarj ediliyor

Ergene Nehri'nin kirlilikten kurtarılması için hayata geçirilen "Derin Deniz Deşarj Projesi" kapsamında arıtılmış sular ilk kez denize deşarj edilmeye başlandı.

Bölgedeki sanayi tesisleri nedeniyle 1970'li yıllardan beri kirlenen Ergene Nehri nefes alacak.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Derin Deşarj Sistemi Doğu Hattı hizmete alındı. Kara boru hattının devreye girmesiyle arıtılmış sular ilk kez Marmara Denizi'ne deşarj edildi. 

Türkiye'nin en büyük çevre projesinin omurgasını oluşturan etap, başarıyla tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen, Tekirdağ Valiliğinin koordinatör valilik yaptığı, 9 OSB'nin içinde yer aldığı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'ndaki derin deniz deşarjı kara boru hattının doğu bölümü açıldı.

Ergene Nehri'ndeki kirli atıklar temizlendikten sonra arıtılmış sular, denizle buluştu. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde diğer bağlantılar da tamamlandıktan sonra bu hatta bağlanacak. Böylece hem Ergene Nehri temizlenecek hem de atık sular arıtılarak Marmara Denizi'ne taşınacak.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dün, AK Parti Tekirdağ İl Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ergene'yi kurtarmak için Ergene Havzası Eylem Planı'nı devreye aldıklarını, bölgede dağınık halde bulunan ve çevreyi kirleten sanayi kuruluşları için müşterek atık su artıma tesisleri kurmak için harekete geçtiklerini söyledi. 

Tekirdağ'daki 5 müşterek arıtma tesisinden Muratlı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arıtma tesisinin çalışmaya başladığını belirten Erdoğan, "Ergene 1, Ergene 2 ve Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgelerindeki arıtma tesislerini tamamladık. Önümüzdeki sene de inşallah Velimeşe Arıtma Tesisi'ni tamamlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ergene Havzası'nda arıtılarak temiz hale getirilmiş suların, Marmara Denizi'ne deşarj edilmesi için Derin Deşarj Projesini de başlattıklarını ifade ederek, "Deniz, kara boru hattı ve tünel hattından oluşan projenin kara botu hattını tamamladık. Bugün kara boru hattından arıtılmış sular ilk kez denize deşarj ediliyor." bilgisini verdi. 

2003 yılında nehirdeki kirlenmenin çok ciddi boyutlara ulaştığını anımsatan Erdoğan, "Sonuçta karşımıza insan sağlığı başta olmak üzere bütün canlılar için tehlike oluşturan vahim bir tablo çıktı. Biz bu kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı'nı devreye aldık. İlgili tüm kamu kurumlarının dahil olduğu bu planı yaklaşık 2,5 milyar liralık bir harcamayla ve kararlılıkla hayata geçirdik." değerlendirmesinde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tekirdağ programına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Koruma Eylem Planı çerçevesinde Ergene Havzası aslına dönüyor. Arıtılmış temiz su, havzaya değil kara boru hattıyla doğrudan derin denize deşarj edilecek. Sanayi tesislerinden kaynaklanan kirlilik son bulacak." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eylem planı ile ilgili değerlendirmeler yaptığı sırada bir de video gösterildi.

Eylem planında gelinen aşamanın görüntülerle anlatıldığı videoda, "İlk defa, kirli atıklar temizlendikten sonra karaya değil doğrudan denize karışacak. Bu sayede Ergene Havzası, eski görkemli günlerine dönerek bölgenin nefesine nefes katacak. Hem yüzeysel hem de yeraltı suyunun kalitesi en yüksek seviyelere çıkacak ve daha önce Ergene Nehri'ni kirleten atıklar can suyu olarak doğaya geri dönecek. Doğa hayattır, Ergene yaşamdır. Bize düşen onu korumak ve kollamaktır." ifadeleri dikkati çekti. 

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İnşaat güven endeksi mayıs ayında yüzde 2,2 azaldı
  • 23.05.2022 11:11

İnşaat güven endeksi mayıs ayında yüzde 2,2 azaldı

Güven endeksi mayısta geçen aya kıyasla hizmet sektöründe yüzde 6,1, perakende t ...

Nisan ayında konut satışları yüzde 38,8 arttı
  • 17.05.2022 10:22

Nisan ayında konut satışları yüzde 38,8 arttı

Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ...

İnşaatta ciro endeksi mart ayında yıllık bazda yüzde 83,2 arttı
  • 13.05.2022 10:39

İnşaatta ciro endeksi mart ayında yıllık bazda yüzde 83,2 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri topl ...

Türkiye'de en yüksek fert geliri İstanbul'da!
  • 12.05.2022 11:20

Türkiye'de en yüksek fert geliri İstanbul'da!

Türkiye'de geçen yıl itibarıyla en yüksek fert geliri "İstanbul" bölgesinde kayd ...

Çimsa yılın ilk çeyreğinde cirosunu 1.355 milyon TL’ye çıkardı!
  • 11.05.2022 16:55

Çimsa yılın ilk çeyreğinde cirosunu 1.355 milyon TL’ye çıkardı!

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine g ...

İnşaat maliyet endeksi martta yıllık yüzde 101,57 arttı
  • 11.05.2022 10:25

İnşaat maliyet endeksi martta yıllık yüzde 101,57 arttı

İnşaat maliyet endeksi martta aylık bazda yüzde 9,58, yıllık bazda yüzde 101,57 ...