Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız

Elektrik kesintisinin bedeli faturaya yansıyacak mı?

Genel Ayşe Özlem Kuruca 06.04.2015
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta salı günü yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili açıklamada bulundu.
Elektrik kesintisi ile birlikte ortaya çıkan maddi kayıplara ilişkin bir tanzimin söz konusu olup olmayacağını  değerlendirmesi istenen Yıldız, "İletim sistemlerinde mekanizma böyle çalışmıyor. Yapılan sözleşmeler, anlaşmalar böyle bir şeyin söz konusu olmadığını gösteriyor. Bir abartıdan bahsetmek istiyorum: Bazı yazılı basın organlarında 6 saat içinde şu kadar milyarlık zarar oluştuğu söyleniyor. Ben şunu soruyorum: O 6 saat içinde o işletmeler o kadar milyar dolarlar mı kazanıyordu.

Bir yerde zarar var demeniz için mutlaka bunun zararı oldu. Ama bir zarar var demeniz için o kadar kar ediliyor olması lazım. Eğer bizim işletmelerimiz o 6 saat içinde 3 milyar dolar kazanıyorsa Türkiye'nin çok çok yani bizim sunduğumuz Türkiye'den çok çok daha ileride olduğunu söylemek isterim. Nimet ve külfeti eş zamanlı değerlendirmek daha doğru olacak" ifadelerini kullandı. Özellikle sosyal medyada yayılan kesintinin bedelinin tüketiciye yansıtılacağı söylentisine yanıt veren Yıldız, elektrik kesintisinin faturalara yansımayacağını da vurguladı. 

Milliyet

Elektrik kesintisi Elektrik kesinti bedeli Taner Yıldız