ak parti istanbul il kadın kolları 5. olağan il kongresi cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İlk işimiz Kanal İstanbul’u başlatmak!'

Genel 29.04.2018 10:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde ilk işlerinin Kanal İstanbul’un inşasını başlatmak olacağını söyledi.

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan, "Bu şehrin en büyük projesi Kanal İstanbul olacak, bu bir dünya projesi. Yani bir yerde Süveyş, bir yerde Panama olabilir ama burada da Kanal İstanbul. İstanbul büyüklüğünde bir şehrin ulaşımını ancak raylı sistemler üzerinden çözmek mümkündür" dedi.

FATİH'İN TORUNLARIYIZ

Verilen hizmetlerden en büyük payı İstanbul'un aldığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Önce Marmaray, sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve nihayet Avrasya Tüneli'yle iki kıtayı denizin altından ve üstünden birbiriyle üç kez daha buluşturduk. Biz, Fatih'in torunlarıyız. Fatih gemileri, kadırgaları karadan yürüttü. Biz de ondan ilham alarak bunu başardık." Yurtdışından gelen birçok liderin bunları gördüğü zaman "Siz bunları nasıl başardınız?" diye sorduklarını aktaran Erdoğan, İstanbul'u Ankara, Eskişehir, Konya, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya'ya yüksek hızlı trenle bağladıklarını kaydetti.

DOĞU'DAN BATI'YA TREN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi en doğudan en batıya yüksek hızlı trenle kuşatacaklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "2020'ye kadar İstanbul'u 68 kilometre tünel ve 355 kilometre metro uzunluğuyla kavuşturmak istiyoruz. Şimdi hedef 190 kilometre tünel ve bin kilometre raylı sistem uzunluğuyla İstanbul'u dünya çapında bir ulaşım ağına kavuşturmak. 3. Havalimanı'nın, ilk etabını inşallah 29 Ekim'de hizmete alıyoruz. 90 milyon insanın taşınacağı 3. Havalimanı'yla dünyada ilklerin arasına giriyoruz. İnşallah 2023'te yılda 150 milyona çıkacak."

İSTANBUL'A İKİ DEV ŞEHİR HASTANESİ YAPIYORUZ

Erdoğan, vatandaşların sıkıntı çekmemesi için çok çalıştıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandaşlar her yere rahatlıkla gidebilsin diye en son Üsküdar-Ümraniye metrosunun açılışını yaptık. İstanbul yollarını rahatlatacak 16 tünel projesinden biri olan Kasımpaşa-Hasköy'ü 27 Ocak'ta açtık. Bugüne kadar İstanbul'a 17 kilometre uzunluğunda tünel, 160 kilometreyi aşan metro hattı inşa ettik. İstanbul, sana aşığız. Aşkımızın gereğini yerine getiriyoruz. 24 Haziran'dan sonra da senin aşkının gereğini ifa edeceğinize inanıyoruz. Sağlıkta İstanbul'a 51'i hastane olmak üzere toplam 127 tesisi hükümetlerimiz döneminde kazandırdık. Şimdi de İstanbul'un iki yakasına 7 bin yatak kapasiteli 2 dev şehir hastanesi yapıyoruz."

'HANS YAPIYORSA BİZ NEDEN YAPMAYALIM'

Kuzey Marmara Otoyolu'nun bir parçası 1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşasına başladıklarını anımsatan Erdoğan, Gelibolu ayakları ve Lapseki tarafının kazıklarının çakıldığını ve temellerinin atıldığını aktardı. Erdoğan, köprüyü 4 yılda bitireceklerini vurgulayarak, "Herhangi bir sıkıntımız yok. Yola devam ediyoruz. Çanakkale'deki o kopukluğu da gideriyoruz. Orada da Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlıyoruz. Biz buyuz. Eskiden Avrupa'ya Amerika'ya gittiğimizde bakardık yolun sağı solu yemyeşil, her taraf orman. Onların arasından araçla gidiyorsun. Hans, George yapıyor, biz niye yapmıyoruz? Biz de yapacağız dedik ve yaptık ama bitmedi. Daha yapacağımız çok şey var. İşte modern Türkiye'nin inşası budur" dedi.