bingöl orman yangı

Bingöl'deki orman yangını köyleri tehdit ediyor

Genel Zeynep Karabağ 13.08.2015
Bingöl Yayladere'de ormanlık alanda çıkan yangın iki gündür devam ederken, köylüler yetkililerin gereken ilgiyi göstermediğinden şikâyetçi oldu.
Bingöl'ün Yayladere ilçesine bağlı Güneşlik köyünde dün başlayan yangın gündüz saatlerinde etkisini arttırdı. Güneşlik köyüne yakın ormanlık alanda devam eden yangın tehlikeli şekilde büyürken, vatandaşlar kendi imkanları ile yangını söndürmeye çalıştıklarını belirttiler.

Yangın Güneşlik köyü başta olmak üzere Bilekkaya ve Zeyneli köyünde etkili oluyor. Vatandaşlar engebeli araziden dolayı güvenlik gerekçesi ile itfaiye ekiplerinin yangına müdahale edemediğini söyledi.

"YANGIN KÖYÜMÜZE DOĞRU YAKLAŞIYOR, BİR AN ÖNCE MÜDAHALE EDİLMELİ"

Yangının etkisinin en çok hissedildiği Güneşlik köyü sakinlerinden Hanifi Altınsoy yangının tehlikeli bir şekilde büyüdüğünü belirterek: "İki günden beri ormanlık alanda başlayan yangın tehlikeli bir şekilde köyümüze doğru yaklaşıyor. Acil müdahale edilmez ise evlerimize kadar ulaşacak yetkililerin bir an önce müdahale etmesini bekliyoruz.” dedi.

Mehmet Hanefi Sağlam isimli vatandaş ise "Ormanlık alanda çıkan yangın yolları geçerek tarlalara ulaştı. Vatandaşlar kendi imkanları ile kazma ve kürekle yangını söndürmeye çalışıyorlar. Bölge engebeli olduğundan itfaiye araçları ve iş makineleri giremiyor. Yangın tehlikeli bir şekilde büyüyor. Yetkililerin bir an önce müdahale etmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

bingöl orman yangı