Barış Manço 81300 Moda Müzesi

Barış Manço Moda Müzesi, yediden yetmişe herkesi ağırlıyor!

Genel Emine Pile 02.02.2015
Barış Manço, aramızdan ayrılalı 16 yıl olsa da anıları ve eşyaları Barış Manço 81300 Moda Müzesi’nde sergileniyor.
Barış Manço şarkıları, kostümleri özel eşyaları ve resimleriyle yıllarca "Barış Manço Moda 81300" adıyla hafızalara kazınan evinde yaşıyor. Manço'nun ölümünden sonra Halk Bankası'nın olan ve Kadıköy Belediyesi tarafından alınıp restore edilen müze 2010 yılında Barış Manço Müze Evi olarak ziyarete açılmıştı. Her yaştan ziyaretçisi olan müze ev, özel günlerde de sevenleri tarafından yoğun ilgi görüyor. 

2 Ocak 1943 yılında doğan Barış Manço bestelediği ve söylediği bütün şarkılarla, yatığı televizyon programıyla ve yaşam tarzıyla adının hakkını vererek “barış”ın bayrağını taşıdı. Barış Manço Evi, 1 Şubat 1999 tarihinin ilk saatlerinde ünlü sanatçının hayata gözlerini yumduğu evidir. Son albümü piyasaya çıkmadan vefat eden Barış Manço'nun vasiyetlerinden bir tanesi, yaşadığı evin müzeye çevrilmesiydi. Kadıköy Belediyesi ve Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün çabalarıyla, 81300 Moda adresindeki köşk 9 Haziran 2010 tarihinde müze olarak halka açıldı.

Barış Manço'nun Belçika'da yaşadığı bina müzeye çevrildi!

İşte müzeden görüntüler... 

Moda da yaşadığı çocuklarını büyüttüğü müze, 19. yüzyıldan kalma bir köşk olup yapıldığı döneme göre dikkat çekici bir tarz sergiliyor. Evin bulunduğu semt olan Moda o dönem, Sultan Abdülmecit tarafından Vitol Ailesi'ne hediye ettiği için bölgedeki birçok yapı gibi alışılandan daha farklı bir görünümdedir. 

Barış Manço Evi Müzesi İstanbul Kadıköy Rıhtımı'na yürüme mesafesindedir. Pazartesi günleri ve resmi tatiller haricinde her gün 09.00-17.00 saatlerinde ziyaretçiye açık bulunmaktadır.

Mezarı başında anıldı!

Yediden yetmişe herkesin Barış abisi olan Barış Manço, ölümünün 16. yılında da mezarının başında anıldı. 

Üsküdar Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından Manço'nun Kanlıca'daki mezarı başında düzenlenen törene, Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri'nde eğitim gören yaklaşık 100 öğrenci katıldı. 

Barış Manço Barış Manço 81300 Moda Müzesi Kadıköy Moda