mehmet özhaseki

Bakan Mehmet Özhaseki'den terör mağduruna müjde!

Genel Emine Pile 11.06.2016
Sur eylem planını Diyarbakır’da açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İsteyene parasını, isteyene ev vereceğiz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bir otelde düzenlenen "Sur Eylem Planı Bilgilendirme Toplantısı"na katılarak konuşma yaptı.

Özhaseki, “Evini onarmak isteyen, tapusu varsa, yapılacak imar planına göre onarabilir. Hasar parasını öderiz. Ama imara uygun olmayan evlerin onarılmasına izin vermeyiz. Diyarbakır'da TOKİ'nin yaptığı evler var. İsteyen buralardan ev alabilir. Evinin fiyatı daireyi karşılamıyorsa, kalan borcu yıllara bölünerek, harçlık şeklinde ödeyebilecek. Mardin'de, Şanlıurfa'da TOKİ'nin yaptığı evler var. İstanbul'da TOKİ'nin yaptığı güzel evler var. İsteyenlere buradan ev alma imkânı sunabiliriz. Evin farkını öder, gider İstanbul'dan evini alır ve oturur” dedi.

"Sur'da yaraları sarma zamanı"

Özhaseki, Sur ilçesinde yaraları sarma zamanı olduğunu, çalışmalar bittikten sonra Sur'un Türkiye'nin en önemli merkezleri arasında yer alacağını bildirdi.

"Her tarafın kamulaştırılacağı söylentisi var. Yok öyle bir şey. Devlet alıp ne yapsın? Kilisenin, Ulu Cami'nin tapusunu alacaklar, dükkanları alınacak gibi söylentiler var. Bunları ne yapalım? İyi işler olsun diye çabalıyoruz. Bunun gibi bir sürü fitne kazanı kaynatılıyor." ifadelerini kullanan Özhaseki, ileriki günlerde bunların boş olduğunu ispatlayacaklarını dile getirdi.

Her kesimle görüşülerek eylem planı hazırlandığını, her şeyin Koruma Amaçlı İmar Planı'na göre yapılacağını ve öncelikle altyapıyı onaracaklarını anlatan Özhaseki, biri 26, diğeri 28 kilometrelik şebekenin hasar gördüğünü, öncelikle bunun bitirilmesi gerektiğini bildirdi.

Sur'un çevresinden ulaşım yolu ve sokak sağlıklaştırma çalışması yapılacağını aktaran Özhaseki, çalışmaya Ulu Cami önünde başlayacaklarını, sonra etap etap sağlıklaştırma çalışması uygulanacağını belirtti. 

"En fazla 2 katlı evler yapılacak"

Bakan Özhaseki, yapılarda ahşap ve bazalt taşı kullanılacağını kaydederek, Koruma Amaçlı İmar Planı'nda 2 kattan fazlaya izin verilmediğini, TOKİ'nin 10 katlı evler yapmayacağını, tarihi dokuya uygun en fazla 2 katlı evler yapılacağını söyledi.

Hasar gören tarihi yapıların elden geçirileceğini ve aslı korunarak restore edileceğini ifade eden Özhaseki, yıkılmak zorunda kalan evlerle ilgili görüşmeye başlayacaklarını, buna ilişkin alternatifler sunulacağını aktardı.

Vatandaşların zararlarının giderileceğini, sorunlarının çözümü için bürolar kurulacağını anlatan Özhaseki, "Zaman içerisinde adalar oluşturulacak. Bunlara gençlik ve kadın merkezleri gibi yapılar yapılacak. Yörenin mimari özelliklerine uygun projeler hazırlanıyor." şeklinde konuştu.

Mahalle mantığı içerisinde her türlü sosyal donatı bulunacağını bildiren Bakan Özhaseki, "Sur ilçesinde para kazanma mantığı hiç yok. Türkiye'nin iftihar edeceği bir yer olsun, plana uygun yapalım, herkes burayı görmeye gelsin. Bu amaçla sonuna kadar çalışacağız. Adalar boşaltıkça etap etap girerek mahalle oluşumlarını sağlamak istiyoruz." diye konuştu. 

"Meşhur Diyarbakır evlerinden mahalle oluşturacağız"

Vatandaşlar temiz evlere geçtikçe boşalan yerlerde yeni mahalleler oluşturacaklarını belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

"O zaman kimse bundan rahatsız olmayacak. İnsanları evinden yurdundan etmek günahtır. Meşhur Diyarbakır evlerinden mahalle oluşturacağız. İmar planı uygun olacak. Şimdiye kadar çok konuştuk. Şimdi böyle bir eylem planıyla yola çıkıyoruz. İnşallah başarırız. Başarırsak sizlerin duasını alırız, başaramazsak bu hepimizin başarısızlığı olur. Ben burada iyi niyetle çırpınırken bana yardım etmezseniz bu vebalin bir kısmı da sizin olur haberiniz olsun. Ben iyi niyetle geleceğim. Bakanlığımın bir bürosunu burada açıp işleri buradan bile idare edebilirim. İşlerin başında şantiye şefi gibi çalışacağım. Bu bizim için bir şeref madalyası olacak. Siz de yardım edin, dedikodulara bakmayın, işimizi yapalım."  

mehmet özhaseki sur eylem planı