Bağcılar Nostalji Bahçeleri,

Bağcılar’da her mahalleye lale ve sümbül fidanı dikiliyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 07.12.2014
Selçuklular ve Osmanlılardan günümüze kadar gelen naz ile büyütülen laleler Bağcılar’ın Nostalji Bahçeleri, park, bahçe ve refüjlerini de süsleyecek
Doğu kültürü mitolojilerinde de çok önemli bir yere sahip olan ve adına şiirler yazılan lale bitkisi Nisan ayının yüzünü göstermesiyle Bağcılar'a ayrı bir güzellik katacak. Bağcılar Belediyesi ekipleri ilçenin tüm mahallelerindeki bahçeler, park ve refüjlere lale ve sümbül fidanı dikmeye başladı.

Her yıl binlerce çiçek soğanı dikiliyor

Bağcılar'da, her mevsime uygun farklı çiçekler dikilerek yeşilin hakim olduğu bir çevre oluşturulmaya çalışılıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında parklar ve refüjlerde yapılan peyzaj düzenlemesi ile geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık aylarında lale, sümbül, çuha, menekşe, süs lahanası, kazayağı, sıklamen, acem halısı, sedum gibi çiçek fidanları dikiliyor. Çiçek dikimi ve peyzaj düzenlemesinin yanı sıra ilçedeki ağaçların da budaması ve bakımı düzenli olarak yapılıyor.

“Atalarımızdan aldığımız geleneği sürdürüyoruz”

Bağcılar'ı daha yaşanabilir bir ilçe haline getirmek amacıyla hazırladıkları projelerde yeşile ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Park ve bahçe düzenlemelerimiz ile peyzaj çalışmalarımız da bunlardan birisini oluşturuyor. İlçemize farklı türlerde çiçek diktik. Bu çiçekler ilçemizin sürekli yeşil ve renkli kalmasını sağlıyor.” dedi. Her yöreye ait meyve ağaçları ile konaklar inşa ettiklerini anlatan Çağırıcı, hemşehrilerinin kendilerine verdikleri destekten memnun olduklarını belirtti. Çağırıcı, “Ağaçları ve yeşil bitki örtüsünü koruyoruz. Bu yıl da inşallah bahara, laleler ile sümbüllerin hakim olduğu çiçeklerle ‘merhaba' diyeceğiz. Lale bitkisi aynı zamanda bizim kültürel zenginliklerimiz arasında yer alıyor. Bağcılar Belediyesi olarak bu kültürel zenginliğimizi yaşatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

 

Bağcılar Nostalji Bahçeleri Bağcılar Belediyesi Bağcılar çiçek bahçeleri