Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı temel atma töreni

Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta açılıyor!

Genel Emine Pile 11.06.2016
Başbakan Binali Yıldırım, Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı Temel Atma Töreni'nde Avrasya Tüneli'nin 20 Aralık'ta açılacağını bildirdi.
Başbakan Yıldırım, Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, mübarek bir ayda, mübarek bir şehre güzel bir hizmetin başlangıcında vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la beraber çalışma bahtiyarlığını yaşadığı İstanbul'a kazandırılacak eserin temelini atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, "İstanbul'a hizmet etmek adeta ibadet gibidir. Halka hizmet Hakk'a hizmettir. İstanbul, medeniyet, kültür, tarih, ilim, irfan ve ticaret şehridir" diye konuştu.

Kente yapılan büyük projelerin bir kısmının yapımının başladığını, bir kısmının bittiğini söyleyen Yıldırım, "Bizden görevi devralan Ahmet Arslan var. Aslan gibi bir bakan. Hiç merak etmeyin o bayrağı devraldı, Kanalistanbul'u da yapar, İstanbul'un trafik sorununu da evvel Allah en aşağı düzeye düşürür." diye konuştu.

İstanbul'un trafik sonunu için metrolar yapıldığını ifade eden Yıldırım, 1994'te yarım yamalak 45 kilometre metro hattı bulunduğunu, Sirkeci'den Sultanahmet'e giden bir tramvay hattı olduğunu söyledi.

Başbakan Yıldırım, bugün 146 kilometre metro hattının çalıştığını belirterek, Söğütlüçeşme'den binen yolcunun Sirkeci'ye, buradan da isterse diğer raylı sisteme geçtiğini veya Yenikapı'ya gelerek metroyla İncirli'ye ya da Hacıosman bayırına kadar gidebildiğini anlattı.

Temeli atılan yeni hatla birlikte metronun örümcek ağı gibi önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde 400 kilometreyi bulacağını dile getiren Yıldırım, "Başkan açıkladı. 'Bu yetmez' dedi, eninde sonunda 999 kilometre metroya sahip olacak dünya şehri İstanbul. Başkan, şunu gel bin yapalım. Bir kilometre de benden olsun. Bin olsun düz olsun, hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta açılıyor

Başbakan Binali Yıldırım, eserleri şöyle sıraladı:

"Marmaray yapıldı ve açıldı. İki, hemen Marmaray'ın yanında Avrasya Tüneli. Fatih'in gemileri karadan yürüttüğünü biliyorsunuz. Dedemiz gemileri karadan yürütür de onu torunları trenleri denizlerin altında geçiremez mi? Geçirdik mi? Marmaray'ı yaptık mı? Hayırlı olsun. Yetmez. Yanında şimdi arabalar için bir tünel yapıyoruz. 20 Aralık'ta da onun açılışını hep birlikte Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Yetmedi Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Dünyanın üzerinden tren yolu da geçen en geniş köprüsünü bu güzel şehre İstanbul'a kazandırdık. 26 Ağustos'ta da büyük bir coşkuyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü beraber açacağız. İstanbul ve İzmir'i komşu kapısı yapacak İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü... Dünyanın 4. büyük köprüsü. Bunun açılışını da bu ayın 30'unda yapacağız. Açılışa hepinizi bekliyorum. Köprüyü açacağız, iftarı da beraber yapacağız. Hayırlı olsun. Beş, İstanbul-Ankara hızlı treni yaptık mı? Hizmete aldık mı? Hayırlı olsun. Altı, dünyanın en büyük havalimanı nereye yakışır? 26 Şubat 2018'de de dünyanın en büyük havalimanını İstanbullulara kazandırıyoruz. Yedinci, Kanal İstanbul... İstanbul ikinci boğaza kavuşuyor. İstanbul'a bir boğaz yetmez. İkinci boğaz da Kanal İstanbul geliyor."

Yıldırım, "İstanbul'un trafik sıkışıklığını rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesiyle beraber önemli bir eylem planını yakında açıklayacağız, İstanbullara da buradan duyuruyorum, hayırlı uğurlu olsun" dedi.

avrasya tüneli binali yıldırım Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı