Avcılar akıllı direk

Avcılar'a ilk akıllı direk dikildi!

Genel Recep Birdal 05.03.2016
Avcılar'ın Merkez Mahallesi'nde bulunan Bülent Ecevit Emekliler Parkı’na güneş enerjisi ile hizmet veren ilk 'Akıllı direk’ yerleştirildi.
Avcılar Belediyesi Bülent Ecevit Emekliler Parkı'na, akıllı cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar veya akülü arabayı şarj edebilen güneş enerjisi ile hizmet veren ilk 'Akıllı direk' yerleştirildi.

Akıllı cep telefonları, taşınabilir elektronik cihazların giderek artması ve bununla birlikte ortaya çıkan şarj sorununa Avcılar'da güneş enerjisi ile çözüm getiren ‘Akıllı direklerden' ikisi Merkez Bülent Ecevit Emekliler Parkı'na dikildi. Belediye Başkanı Handan Toprak, bu parka gelenlerin, aynı zamanda ücretsiz internet de kullanabildiğini anlatırken, doğadaki temiz enerji kaynaklarından biri olan güneş ışığı ile çalışan 'Akıllı Direk' sayesinde ücretsiz olarak telefonlarını da şarj edebileceklerini söyledi.

Başkan Toprak, İstanbul'daki birçok nokta gibi riskli bölgeler arasında gösterilen Avcılar'da olası afet durumunda toplanma alanı olarak kullanılacak 10 mahalledeki parklara bu ‘Akıllı Direkleri' dikeceklerini ekledi. Avcılar'daki olası felaket anında kullanılmak üzere toplanma alanlarında içerisinde arama-kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek araç, gereç ve tıbbi malzemenin bulunduğu konteynerlerin de bulunduğu hatırlattıldı. Aynı anda 6 cihazın şarj edilebildiği akıllı direklerin USB girişi bulunduğu, elektrik kesintisi halinde bile cihazların şarj edilmesini sağladığı belirtildi.

Daha önce Kocaeli'de de otobüs duraklarının yanına benzeri şarj istasyonları kullanıma sunulmuştu.

Akıllı direk Avcılar akıllı direk Pratik şarj Bülent Ecevit Emekliler Parkı Handan Toprak