Yenal Altaç ‘Klimalarda enerji sınıfları değişiyor’

Yenal Altaç ‘Klimalarda enerji sınıfları değişiyor’

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin Türkiye’deki tek distribütörü KlimaPlus’ın Genel Müdürü Yenal Altaç, yeni düzenleme ile yaşanacak değişiklikler konusunda bilgi verdi

Dünya enerji verimliliği için çalışırken 2012 yılı sonu itibariyle cari açığının yüzde 71'i enerji ithalatından kaynaklanan Türkiye'de de enerji verimliliği yol haritası çizildi Artık klimalarda da enerji tüketimi en aza iniyor. 2020 yılına kadar enerji tüketimini ve karbondioksit emisyonunu yüzde 20 azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını yüzde 20 artırmak amacıyla bir dizi önlem alan Avrupa Birliği, 2013 yılı başında klimalar için Sezonsal Verimlilik kriterlerini uygulamaya başladı. Aynı yolda ilerleyen Türkiye de klimalarda Sezonsal Verimlilik kriterlerine göre belirlenmiş yeni enerji etiketi sınıflarına geçiş yaptı. Mitsubishi Electric Klima Sistemleri'nin Türkiye'deki tek distribütörü KlimaPlus'ın Genel Müdürü Yenal Altaç, yeni düzenleme ile yaşanacak değişiklikler konusunda bilgi verdi. 

Klimaların performansı gerçeğe en yakın şekilde sınıflandırılacak 

1 Ocak 2014'te yürürlüğe giren “Klimaların Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğ” ile geçerli olan Sezonsal Verimlilik kavramını anlatan KlimaPlus Genel Müdürü Yenal Altaç, kapasitesi 12 kilovatın altında olan klimalar için performans ölçüm metotlarının değiştiğini ve Sezonsal Verimlilik teriminin tanımlandığını belirtti. 

Altaç, “Daha önce geçerli olan Nominal Verimlilik değerleri yani ısıtma ve soğutma için belirlenen standart birer değer ile cihazların kullanıldığı iç ve dış dizayn şartlarına göre saha performansları arasında ciddi farklar oluşabiliyordu. Çünkü gerçek hayatta dünyamızın ve dolayısıyla yaşadığımız ortamın ısısı her zaman değişebiliyor ve bizler farklı sıcaklık derecelerine ihtiyaç duyuyoruz. Oysaki bir önceki verimlilik hesapları ısıtma için sadece +7°C; soğutma için +35°C sabit dış hava sıcaklığı kabul edilerek hesaplanıyordu. Yeni hesaplama yönteminde ise ısıtma modu için -7°C, +2°C, +7°C, +12°C sıcaklıktaki tüketim değerleri, soğutma modu için  +20°C, +25°C, +30°C, +35°C sıcaklıklarındaki tüketim değerleri de hesaba dahil ediliyor. Dolayısıyla önceden geçerli olan nominal değerler cihazların verimliliğini ölçmede yetersiz kalırken, 2014 yılı itibariyle Türkiye'deki klimalar için de geçerli olacak Sezonsal Verimlilik değerleri, ürünün performansını gerçeğe en yakın şekilde sınıflandırıyor. Böylece klimalar tüm ısıtma ve soğutma sezonu boyunca farklı hava sıcaklıklarında da tasarruflu ve performanslı çalışacak şekilde geliştiriliyor.” diye konuştu. 

3 farklı iklim bölgesine göre klimaların enerji performans sınıfları belirlenecek

Yenal Altaç, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yeni düzenleme ile Türkiye, ısıtma sezonu için iklim haritası çıkarılarak 3 farklı iklim bölgesine ayrıldı. Yeni sınıflandırma sistemine göre örneğin, Antalya için A sınıfı olan bir klima İstanbul için A sınıfı olmayabilir. Bu nedenle tüketiciler klima alırken bulundukları bölgenin iklim şartlarına uygun özellikteki klimaları tercih ettikleri zaman hem maksimum verim elde edecek hem de enerji tasarrufu sağlamış olacaklar.”

Kapalı ve bekleme konumundaki enerji tüketimi de hesaplanacak

Sezonsal verimliliğin cihazın kapalı konumda veya bekleme konumunda tükettiği enerjiyi de dikkate aldığını belirten Yenal Altaç, küçük olduğu düşünülerek göz ardı edilen bu miktarın aslında tüm sezon düşünüldüğü zaman enerji verimliliğine katkı sağladığını vurguladı. 

A+++ enerji verimliliğinin en üst sınıfını ifade ediyor

Altaç, pazarda en üst enerji sınıfında yer alan mevcut bir ürün ile yeni sistemin en üst sınıfı A+++ kategorisine giren bir ürün arasında enerji tüketimi ve dolayısıyla kullanıcının masrafları açısından büyük farklar oluşabileceğine dikkat çekti. 
Enerji verimliliği yüksek inverter klimalar öne çıkıyor. Sezonsal Verimlilik kriterleri olarak da bilinen enerji sınıfları ölçeğinin, A, A+, A++, A+++ gibi yeni ölçüm kriterlerine göre yeniden düzenlendiğini ifade eden Altaç, yeni tebliğ ile enerji verimliliği yüksek olan inverter klimaların ön plana çıkacağını vurguladı. 

Inverter olan ile olmayan arasındaki fark enerji etiketine yansımıyordu

Altaç, inverter klimalarda beklenen yükselişin sebebini ise şöyle açıkladı; “Bir önceki tebliğde, A sınıfı iki klimadan inverter olan ile olmayan arasında bir elektrik tüketim farkı olduğu halde, bu farkı tüketici cihazı kullanmadan bilmiyordu. Dolayısı ile tüketici ‘Enerji verimli bir cihaz aldım, hem de fiyatı düşük' diyerek inverter olmayan bir klimayı tercih edebiliyordu. Ancak benzer koşullarda komşusunun inverter kliması ile mukayese ettiğinde farkı kullanımda görüyor ve daha fazla enerji gideri ödediğini fark ediyordu. Şimdi bu durum doğrudan etiketlemeye yansımış olacak. Çünkü yeni kriterler ürün performanslarının daha iyi ayrışmasını sağlayacak.  Böylece yeni tebliğ ile düşük enerji verimlilik sınıfında yer alan ürünlerin pazara sürülmesi engellenmiş olacak.”

2014 Türkiye'de Sezonsal Verimlilik Yılı olacak

Altaç, “Yeni tebliğ ile ürünlerin Sezonsal Verimlilik kriterlerine uygun bir şekilde üretilmesi ve ithal edilmesi konusunda firmalar yönlendirilecek. 12 kilovatın altındaki klimaları kapsayan tebliğ gereğince minimum Sezonsal Verimlilik değerlerini sağlayan klima sistemleri üretilecek veya ithal edilecek. Sezonsal Verimlilik ile temel olarak klima sistemlerinin çevreye duyarlı olacak şekilde tasarlanması, tüketiciye şeffaf bilgi sunulması ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu tebliğ ile elektrik enerjisinden önemli bir tasarruf sağlanması bekleniyor.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Mitsubishi Electric'ten yeni doğa harikası...
  • 19.08.2014 10:29

Mitsubishi Electric'ten yeni doğa harikası...

Yeni Hybrid City Multi HVRF Sistemleri, düşük yatırım maliyeti, kusursuz ikliml ...

Mitsubishi Electric Klima sıra dışı bir kampanyaya imza attı
  • 19.06.2014 13:48

Mitsubishi Electric Klima sıra dışı bir kampanyaya imza attı

Yeni Kirigamine Klima alan 10 talihli ve 3 yetkili satıcı Japonya seyahati kazan ...

Mitsubishi Electric yeni teknolojilerle SODEX 2014’e katılıyor
  • 30.04.2014 10:17

Mitsubishi Electric yeni teknolojilerle SODEX 2014’e katılıyor

Yeni Hybrid Sistemler fuarda ziyaretçileriyle ilk kez buluşacak ...

Mitsubishi Electric Klima 10 talihliyi Japonya’ya gönderiyor
  • 22.04.2014 10:35

Mitsubishi Electric Klima 10 talihliyi Japonya’ya gönderiyor

Yeni Kirigamine Klima alan 10 talihli ve 3 yetkili satıcı Japonya’nın Kirigamine ...

Doğru şeçilmiş klima hayat kalitenizi yükseltir
  • 07.04.2014 15:09

Doğru şeçilmiş klima hayat kalitenizi yükseltir

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri, doğru klima seçimi ve kullanımının sağlık ...

Yenal Altaç ‘Klimalarda enerji sınıfları değişiyor’
  • 27.03.2014 15:49

Yenal Altaç ‘Klimalarda enerji sınıfları değişiyor’

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin Türkiye’deki tek distribütörü KlimaPlus ...