Üstün yetenekli çocuklar bu ‘eğitim köyü’nde destek alacak!

Üstün yetenekli çocuklar bu ‘eğitim köyü’nde destek alacak!

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, üstün yetenekli çocuklara eğitim verilecek, bilgi ve becerilerini geliştirecek bir merkez kuracak

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Tuzla Belediyesi tarafından tahsis edilen Akfırat'taki 100 dönümlük araziye, üstün yetenekli çocuklara eğitim verilecek, bilgi ve becerilerini geliştirecek bir merkez kuracak.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Tuzla Belediyesi tarafından tahsis edilen Akfırat'taki 100 dönümlük araziye üstün yetenekli çocuklar için "eğitim köyü" kuracak.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yerel seçimleri ile Akfırat ve Orhanlı beldelerinin ilçeye bağlandığını hatırlattı. 

Akfırat'ta Beyaz Masa, ödeme noktaları, İSMEK ve Belediye Çocuk Kulübü olarak kullandıkları binayı eğitim alanında değerlendirmeyi düşündüklerini kaydeden Yazıcı, "Eğitime önem veriyoruz. Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek. On yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik. Yüzyıl sonrasını düşünüyorsan toplumu eğit. Biz bugün ve yarınları düşünerek çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimine önem veriyoruz" dedi. 

Yazıcı, Akfırat'taki belediye binasının da bulunduğu 100 dönümlük arazinin İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne tahsisi görüşmelerinin 2010'da başladığını belirterek, şu bilgileri verdi: 
"Arazi, Çocuk Üniversitesi'nin de içinde bulunduğu eğitim köyü yapılması için İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne tahsis edildi. Bürokratik sürecin tamamlanmasıyla üstün yetenekli çocuklara eğitim verilecek, bilgi ve becerilerini geliştirecek donanımlarla Türkiye'nin ilk 'Çocuk Eğitim Köyü' kurulacak. Eğitim köyü, herkese değil, testlerde üstün zekalı olduğu tespit edilen öğrencilere yönelik olacak. Burada derslerin yanında görerek öğrenme, deney imkanları da sunulacak. Üstün yetenekli öğrencilerden ücret alınmayacak. Tüm çocuklar, anne ve babaları için özeldir. Çocuklara yeteneklerine göre eğitim için destek olunması önemli. Üstün yetenekli çocuklar, toplumun yüzde ikilik bir kısmını oluşturuyor ve özel eğitime ihtiyaç duyuyor. Bu çocuklarımız zeka düzeylerine göre yetiştirilmediklerinde sonuçlar toplum için olumsuz olabiliyor. İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliğiyle kurulacak eğitim köyü ile bu açığı kapatmış olacağız."

"Çok güzel bir eğitim köyü oluşturacağız"

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur, Üsküdar Belediyesi ile birlikte kurdukları Çocuk Üniversitesi'nde 7-12 yaş arası, 1200 üstün zekalı öğrenciye destek eğitimi verildiğini hatırlattı. 

Normal eğitimlerine okullarında devam eden öğrencilere, hafta sonları, tatiller ve yaz döneminde zeka seviyelerine, genetik altyapılarına, kabiliyetlerine ve gelişim yollarına yönelik destek eğitimi verdiklerini anlatan Okur, üstün zekalı çocukların seviyelerine uygun eğitim alırsa deha derecesine yükselebildiğini ama normal eğitim alırsa sıradanlaştığını ve daha sonra da tamamen toplum için problem oluşturduğunu kaydetti.

Akfırat'ta çok güzel bir eğitim köyü oluşturmayı planladıklarını belirten Okur, şunları aktardı: 
"Araziye çocuk üniversitesi yapacağız. Her türlü altyapımız hazır. Üstün yetenekli çocukları test ile belirleyeceğiz. Projemiz bununla kalmıyor. Üniversite yanında çocukların yeteneklerini geliştirebilecekleri çocuk hobi bahçeleri kuracağız, üretim yapabilmelerine olanak sağlayacağız. Bu alanda aile ve çocuğun birlikte kalabileceği köy projemiz var. Bunu da Çocuk Eğitim Köyü olarak isimlendiriyoruz. Aileler gelip belli dönemlerde çocuklarıyla kalacak. Böylece çocuklarının yaptığı aktiviteleri izleyebilecek ve onlardan ayrılmamış olacak. Birtakım kurumlarla anlaşarak, küçük tesisler kurmaları sağlanacak. Mesela bir çikolata fabrikası, çikolata atölyesi kuracak. Atölyede çocuklarımıza çikolatanın nasıl yapıldığını göstereceğiz. Mesela deprem simülasyonu yapacağız. Deprem nedir, nasıl oluşur, depremden nasıl korunulur? Çocuklar burada deprem simülasyonunu görüp, korunma yollarını öğrenecek. Benzeri her türlü şeyi biz burada yapmayı planlıyoruz."

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kadıköy ve Üsküdar'da imar planı değişikliği!
  • 25.04.2017 11:14

Kadıköy ve Üsküdar'da imar planı değişikliği!

İstanbul Medeniyet Üniversitesi mülkiyetindeki İstanbul ili Üsküdar ve Kadıköy i ...

İstanbul Medeniyet Üniversite binalarının ihaleleri yapıldı!
  • 25.01.2017 13:16

İstanbul Medeniyet Üniversite binalarının ihaleleri yapıldı!

TOKİ, İstanbul Medeniyet Üniversitesi fakülte binalarının ihalesini gerçekleştir ...

Üstün yetenekli çocuklar bu ‘eğitim köyü’nde destek alacak!
  • 09.10.2014 16:06

Üstün yetenekli çocuklar bu ‘eğitim köyü’nde destek alacak!

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, üstün yetenekli çocuklara eğitim verilecek, bil ...

İstanbul Medeniyet Üniversitesi kampüs projesini hayata geçiriyor
  • 07.07.2014 14:48

İstanbul Medeniyet Üniversitesi kampüs projesini hayata geçiriyor

Yeni nesil bir devlet üniversitesi olarak kurulan İstanbul Medeniyet Üniversites ...

Göztepe Devlet Malzeme Ofisi binalarının yıkımı tamamlanıyor
  • 20.11.2013 11:49

Göztepe Devlet Malzeme Ofisi binalarının yıkımı tamamlanıyor

Göztepe’de D-100 Karayolu üzerinde Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Bölge Müdürlüğünün ...