Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirleniyor

Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi'nin yürüttüğü proje ile ormanların karbon emilim kapasitesi belirlenecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi işbirliğinde yürütülen "İklim Değişikliği ile Mücadelede Orman Karbon Standardı Uygulama Projesi" kapsamında, Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirlenmeye başladı.

İngiltere Büyükelçiliği Refah Fonu'nca desteklenen proje, Türkiye Orman Karbonu Standardı'nın belirlenmesi, projelendirilmesi, aynı zamanda sürecin yönetimine dair bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını amaçlıyor.

Proje ile Türkiye Orman Karbonu Standardı Kılavuzu hazırlanarak, ulusal ve uluslararası veriler derlenebilecek, standart gereksinimler ve proje süreci ile alakalı bilgiler bir kılavuzda toplanabilecek.

Karbon stokları, 50 yıl için planlanacak

Proje kapsamında geliştirilen Orman Karbon Standardı uygulamaları, Orman Genel Müdürlüğünce belirlenen pilot bölge Atatürk Orman Çiftliği sınırları içindeki 3 farklı ağaçlandırma alanında başladı.

Bu bölgelerde yapılan arazi çalışmalarında, ağaçların biyokütle karbon stokları arazi ölçümleri ile desteklenerek hesaplanıyor. Karaçam ve mavi servi ağaçlandırma alanlarında yapılan arazi ölçümleri dahilinde ağaçların sayısı ve aralarındaki mesafeler belirleniyor, aynı zamanda her ağacın kabuklu hacimlerinin hesaplanabilmesi için boy ve çapları ölçülüyor.

Bu hesaplamalara göre, sertifikasyon süresince ağaçlandırma alanlarının karbon stokları, standarda uygun olarak 50 yıl için planlanacak ve proje süreci yönetilecek.

Ağaçlandırılan alanların ne kadar karbon emilimi yaptığı hesaplanabilecek

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, örnek uygulama sonunda orman alanlarındaki karbon sertifikasyon süreçlerinin nasıl yönetileceği ve değerlendirileceğinin belirleneceğini söyledi.

Bakan Eroğlu, "Bu projeyle, yaptığımız ağaçlandırmaların Türkiye ikliminde ne kadar karbon emilimi yaptığını hesaplayabilme kapasitesine ulaşacağız. Aynı zamanda hangi ağacın ne kadar karbon emilimi yaptığını da hesaplayabileceğiz" dedi.

Proje sonucunda elde edilen verilerin çok önemli olduğuna dikkati çeken Eroğlu, "Misal olarak bir otomobil firması, Türkiye'de bir yıl içerisinde sattığı araçların karbon salınımına karşılık ne kadar ağaç dikmesi gerektiğini hesaplayabilecek ve sosyal sorumluluk çerçevesinde bu ağaçlandırmaları yapabilecek" diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türkiye’nin yüzde 29’u orman olacak
  • 11.03.2018 12:14

Türkiye’nin yüzde 29’u orman olacak

Uluslararası kuruluşların açıkladığı verilere göre tüm dünyada azalma eğiliminde ...

Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirleniyor
  • 16.09.2016 11:52

Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi'nin yü ...