maritbet girişmaritbet
Mardin'de tarihi evlerin çehresi yenileniyor

Mardin'de tarihi evlerin çehresi yenileniyor

Tarihi evlerin çehresi yenilerek kentin farkındalığının artırılması amaçlanan projeye mahalle sakinleri de destek veriyor

Mardin'de uygulanmaya başlanan, "Mardin Çiçek Açıyor" projesi kapsamında Mardin Müzesi'nin bulunduğu sokakta sit alanında yer alan 300'ü aşkın evin kapıları ve pencereleri maviye boyanıyor, evlerin bahçesine çiçek ekiliyor, pencerelere ise müzenin terasında yetiştirilen begonyalar asılıyor. Mardin Müzesi'nce hayata geçirilen projeyle müzenin yer aldığı Cumhuriyet Meydanı'ndaki tarihi evlerin çehresi yenilerek kentin farkındalığının artırılması hedefleniyor. Sponsor desteğiyle yaklaşık 10 bin lira bütçeyle uygulanacak projede çalışmaları Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından görevlendirilen işçiler yürütecek. Müze Müdürü Nihat Erdoğan, AA muhabirine, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiğini ifade ederek, bu kapsamda Mardin Müzesi'ni gezen turistlerin çevredeki evleri de görme fırsatı bulduğunu söyledi.

"Biz geçmişi yaşatmak istiyoruz"

Tarihi evlerin özelliğinin korunmasına yönelik çalışma başlattıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle dedi: "Taşınmaz kültür varlıklarının yoğun bulunduğu kentsel sit alanındayız. Burada vatandaşlar tarihi evlerde yaşamlarını sürdürüyor. Mardin'de geçmişte evlerin bahçe ve balkonlarında çiçekler yer alırdı. Biz geçmişi yaşatmak istiyoruz. Mahalle sakinleri yaptığımız toplantılarda projeye destek vereceklerini belirtti. Onların da desteğiyle müzenin terasında yetiştirdiğimiz begonyaları sokaklara ve pencerelere asıyoruz. Bahçelere çiçek ekiliyor. Mardin çiçek açıyor. Sokaklar temizleniyor. Evlerin kapısı ve pencereleri maviye boyanıyor. Mardin'e ayrı bir güzellik katacak olan projeyle amacımız, Mardin'deki kültürü, kültürel mirası ve yaşamı korumaya çalışmaktır" diyen Erdoğan, çalışmanın sponsorluk desteğiyle yürütüleceğini dile getirdi.

Turistler çiçeklendirilen evlerin önünde fotoğraf çektiriyor

Müzenin yer aldığı sokağı baştan sona çiçeklendireceklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Bu çiçeklerin bakımını mahalle sakinleri yapacak. Mavinin hem nazara karşı koruduğu hem de akrebin evlere girmesine engel olduğu inancıyla kapı ve pencereler mahallede yaşayanların da tercihiyle maviye boyanacak. Müzemizi ziyaret eden çocuklara da projeyle ilgili bilgi veriyoruz. Çiçeklendirilen evlerin önünde turistlerin fotoğraf çektirdiğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz." İstanbul'dan gelen Nurgül Yıldırım de Mardin'in tarihi bir şehir olduğunu vurgulayarak, bu nedenle kenti ziyaret etmek istediğini söyledi. Evlerin çiçeklendirilmesinin ilgisini çektiğini ifade eden Yıldırım, çiçekleri görür görmez fotoğraf çektirme ihtiyacı hissettiğini belirtti. Mardin'i ziyaret eden Ayşe Uysal da, kentin nostaljik farklı bir yapıya sahip olduğunu kaydederek, "Çiçeklendirilen evler bana geçmişi hatırlattı. Bu çalışmada emeği geçenleri kutlarım" diye konuştu. Mahalle sakinleri de projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Depremzedeler "Yeni Umutlar" projesi ile iş sahibi oluyor
  • 10.03.2023 16:52

Depremzedeler "Yeni Umutlar" projesi ile iş sahibi oluyor

Mersin'de "asrın felaketi" olarak nitelenen depremlerin ardından hayata geçirile ...

Mardin'in tarihi dokusu betonarme yapılardan arındırılıyor
  • 21.04.2022 14:55

Mardin'in tarihi dokusu betonarme yapılardan arındırılıyor

Mardin'in tarihi dokusunun ortaya çıkarılması için betonarme binaların yıkımı de ...

Kaleseramik, Çanakkale’de 800 kişilik işbaşı eğitim programı başlıyor
  • 29.12.2021 09:40

Kaleseramik, Çanakkale’de 800 kişilik işbaşı eğitim programı başlıyor

Yeni yılda Çanakkale İŞKUR ve Kaleseramik iş birliği ile toplamda 800 kişilik iş ...

Mardin'in 6 ilçesine Millet Bahçesi yapılacak
  • 10.07.2021 17:32

Mardin'in 6 ilçesine Millet Bahçesi yapılacak

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin'in 6 ...

Tarihi kent Mardin'in mimari dokusu ortaya çıkarılıyor
  • 11.08.2021 16:33

Tarihi kent Mardin'in mimari dokusu ortaya çıkarılıyor

Tarihi silueti bozan ve görüntü kirliliğine neden olan ve Mardin'in gerçek mimar ...

''Vatandaşımızın istemediği, el birliği çıkmadığı hiçbir işleme izin vermeyiz''
  • 01.10.2018 16:24

''Vatandaşımızın istemediği, el birliği çıkmadığı hiçbir işleme izin vermeyiz''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mardin Yeşilli Belediye Başkanlığı önünd ...