Kar biriken tente, cemaatin üzerine çöktü

Kar biriken tente, cemaatin üzerine çöktü

İstanbul Ataköy 5. Kısım'da caminin avlusundaki tentenin cenaze namazı kılanların üzerine devrilmesi sonucu yaralananlar oldu.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Ataköy'de cami avlusundaki tentenin çökmesine ilişkin, "Maalesef tabii yoğun kar yağışı nedeniyle bu tentelerin üzerindeki kardan dolayı olay meydana gelmiş. Otomatik açılıp kapanan tente. Ama yoğun kar yağışı sırasında tentelerin kapatılması lazımdı. Kar yağışı bitince açılmalıydı." dedi.

Ataköy 5. Kısım'da bulunan caminin avlusundaki tentenin kar ve fırtına dolayısıyla cenaze namazı kılanların üzerine çökmesinin ardından olay yerine gelen Kerimoğlu, yetkililerden bilgi aldı.

Kerimoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, camide enkaz kaldırma çalışmalarının hızla gerçekleştirildiğini belirtti.

Bazıları ağır olan 10'un üzerinde yaralının bulunduğunu, bir kişinin de hayatını kaybettiğini ifade eden Kerimoğlu, şunları söyledi:

"Maalesef tabii yoğun kar yağışı nedeniyle bu tentelerin üzerindeki kardan dolayı olay meydana gelmiş. Otomatik açılıp kapanan tente. Ama yoğun kar yağışı sırasında tentelerin kapatılması lazımdı. Kar yağışı bitince açılmalıydı. Büyük üzüntü duyuyoruz. Belediye ekipleri cami avlusunda ve camiye ulaşım yollarında gerekli temizliği yapmışlar. Fakat, karı temizlemek için çadır tentenin üzerine çıkmak mümkün değil. Kar yağdıktan sonra tenteleri kapatmayı denemişler. Ama yoğun kar yağışı nedeniyle tenteler kapanmamış. Yine bu endişe nedeniyle yurttaşlar ve belediye yetkilileri caminin imamına uyarıda bulunmuşlar. Böyle bir üzücü olay gerçekleşmiş, büyük üzüntü duyuyoruz. Hakikaten derin üzüntü içindeyiz."

Bülent Kerimoğlu, yaralıların bir an önce sağlığına kavuşmasını ümit ettiklerini dile getirerek, "Biz de olay yerine çok erken intikal ettik. Enkaz altından çıkan bazı yaralıları kendim bizzat gördüm. Yaralılara müdahale eden sağlık ekiplerinin de bu konudaki gayretlerini de gördüm. Maalesef istenmeyen bir kaza gerçekleşti." diye konuştu.

Kerimoğlu, olayın yaşandığı Ataköy 5. Kısımdaki caminin kamuoyunda protokol camisi olarak bilindiğini, bu nedenle camideki çalışmaları titiz ve düzenli olarak yaptıklarını, tentelerin üzerindeki kar yoğunluğunu taşıyamaması nedeniyle olayın meydana geldiğini ifade etti.

Bu arada, camide iki kişinin cenaze namazı kılınırken tentenin çöktüğü, hastaneye kaldırılan yaralıların tedavisinin de sürdüğü öğrenildi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kar biriken tente, cemaatin üzerine çöktü
  • 10.01.2017 14:16

Kar biriken tente, cemaatin üzerine çöktü

İstanbul Ataköy 5. Kısım'da caminin avlusundaki tentenin cenaze namazı kılanları ...