Kandilli Rasathanesi'nden ürküten İstanbul senaryosu!

Kandilli Rasathanesi'nden ürküten İstanbul senaryosu!

Kandilli Rasathanesi Enstitü Müdürü Haluk Özener, Marmara'da 7'nin üzerinde bir depremin mutlaka olacağını söyledi.

Kandilli Rasathanesi Enstitü Müdürü Haluk Özener, Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyona katıldı. Toplantıda olası Marmara Depremi'nin sonuçları masaya yatırıldı.

6 şiddetindeki depremlere alışmalıyız

“Türkiye bir deprem ülkesi ve 5 ile 6 şiddetindeki depremler bizi şaşırtmamalı. Ülkemizin yüzde 90'lık bölümü deprem tehdidi altında. Özellikle 1939 yılından sonra deprem hareketliliği artıyor. Fay, doğudan kırıla kırıla batıya doğru ilerliyor. 99 depremi bilim adamlarını hiç şaşırtmadı. Marmara Denizi'nde 7'nin üzerinde bir deprem olacak”

Hareketler gösteriyor, Marmara'da deprem olacak

“Uzun zamandır biriken enerji Marmara Denizi'nden çıkacak. Depremin, Marmara'da gerçekleşeceğine dair tek bir şüphe yok. Depremin bir olma düzeni var ancak hep sorulur 5 şiddetindeki deprem daha büyüğünü tetikler mi diye. Bunu kimse bilemez. Gölcük depreminin herhangi bir öncüsü olmadı, ilk şiddeti 7,6'ydı. Yeni bir deprem olacak, işaretler o yönde”

İhtimal yüzde 75 ile 95 arasında

“Her sene deprem olacak ya da olmayacak diye bir kural yok. Doğayı çözmenin, çözümlemenin imkanı yok. 1999 depreminden sonra 40 yıl içerisinde 7'nin üzerinde deprem olma ihtimali yüzde 75, 70 yılda yüzde 91, 90 yılda ise yüzde 95 olarak belirlenmişti”

1000 adet 5'in üzerinde deprem gerekli

“Ufak depremlerin, daha büyük depremlerin enerjisini aldığı da soruluyor. Şöyle açıklamak gerek. 7 şiddetindeki depremin enerjisini alması için 1000 adet 5'in üzerinde deprem olması gerekiyor. Ortada kesin bir doğru var, Marmara'da deprem olacak”

Bnia kalitesi çok önemli

“Bina stoku ve zemin kalitesi, depremde çok önemli bir yer tutuyor. Bu doğrultuda önemli senaryolar hazırlanıyor. Japonlarla birlikte çalışmalarımız sürüyor. Bir an önce eski binaları, yenilememiz, dönüştürmemiz gerekiyor. 7 üzerindeki olası Marmara Depremi'nin ekonomik maliyeti 11 ile 27 milyar dolar arasında değişecek”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Marmara'yı sallayacak 7 şiddetindeki deprem yaklaşıyor!
  • 07.02.2017 16:05

Marmara'yı sallayacak 7 şiddetindeki deprem yaklaşıyor!

Kandilli Rasathanesi Enstitü Müdürü Haluk Özener, Marmara'da 7'nin üzerinde şidd ...

Esenler Belediyesi depremi masaya yatırdı!
  • 07.02.2017 15:32

Esenler Belediyesi depremi masaya yatırdı!

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Kandil Rasathanesi Enstitü Müdür ...

Kandilli Rasathanesi'nden ürküten İstanbul senaryosu!
  • 07.02.2017 15:57

Kandilli Rasathanesi'nden ürküten İstanbul senaryosu!

Kandilli Rasathanesi Enstitü Müdürü Haluk Özener, Marmara'da 7'nin üzerinde bir ...