Kahramanmaraş'ta Suriyeliler için kurulan konteyner kent açılıyor

Kahramanmaraş'ta Suriyeliler için kurulan konteyner kent açılıyor

Kahramanmaraş'ta Suriyeli mülteciler için kurulan konteyner kent yarın Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla açılacak.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Kahramanmaraş'a sığınan mülteciler için 25 bin kişi kapasiteli konteyner kent kuruldu. 374 bin metrekare alan üzerine kurulan konteyner kentin yarın yapılacak açılışına Başbakan Binali Yıldırım'ın katılması bekleniyor. 

Merkez Dulkadiroğlu ilçesindeki Küçük Sanayi Sitesi'nin genişletme sahasına Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) Eylül 2012'de kurulan çadır kent, sanayi sitesinin mevcut araziyi kullanma ihtiyacının doğması üzerine Sivricehöyük Mahallesi'nde yapılan konteyner kente taşındı.

konteyner kent

Ekim ayında misafir kabulüne başlanan, 374 bin metrekare alan üzerine kurulu, yaklaşık 25 bin kişi kapasiteli kentte, 5 bin 8 konteyner bulunuyor. 16 derslikli Halk Eğitimi Merkezi ve 24 derslikli 4 okulun da hizmet verdiği konteyner kentte, cami, taziye yerleri, market, 2 rehabilitasyon merkezi, 8 çocuk oyun alanı, 4 futbol, 4 de basketbol sahası yer alıyor. 

Son teknolojiyle yapılan günlük 3 bin metreküplük su arıtma tesisinin de bulunduğu, dış güvenliği Jandarma tarafından sağlanan konteyner kentin içinde özel güvenlik personelleri de 24 saat güvenlik hizmeti sunuyor. 
Konteyner kentte yaklaşık 80 güvenlik kamerasıyla genel kullanım alanları kayıt altına alınıyor.

Yangın ihtimaline karşı da konteyner kentte 24 saat esasına göre 2 itfaiye aracı, 1 arazöz ve 12 kişilik yangın ekibi hazır bekletiliyor.

Konteyner kentin değişik birimlerinde yaklaşık 800 personel görev yapıyor. 

Misafirler Başbakan Yıldırım'ı bekliyor

Açılışının yarın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılması planlanan konteyner kentin misafirleri, Başbakan Yıldırım'ı ağırlayacak olmanın heyecanını yaşıyor. 

Suriyeli Mustafa Numan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk ve çamurdan korundukları yeni yerlerinde Başbakan Binali Yıldırım'ı misafir edeceklerini söyledi.

konteyner kent

Kendilerine kucak atığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden Numan, şöyle konuştu:

"Çok şükür bizleri korudular. İnşallah bütün Suriye'yi de koruyacaklar. Şimdi yeni yerlerimize geldik. Çok güzel oldu. Daha önce çadırdaydık, şimdi buraya geldik. Burası oraya göre çok daha iyi. Kıştan, soğuktan korunuyoruz. Şimdi çok daha iyiyiz. Çamur yok, içeri soğuk gelmiyor, Allah binlerce kez razı olsun. Allah Tayyip Erdoğan'ı belalardan korusun. Kimseler bize bakmadı sadece Tayyip Erdoğan kucak açtı." 

6 çocuk annesi Fatma Eyrik de çadır kentte 3 yıl kaldıktan sonra da şimdi yeni yerlerine taşındıklarını belirtti.

Konteyner kentin çok güzel yapıldığını dile getiren Eyrik, şunları söyledi:

"Burası çadırdan daha iyi. Çocuklarım başucumda olsa bana her yer iyidir. Bize çok şey yaptılar. Tayyip Erdoğan bize daha ne yapsın? Ne kadar dua etsek azdır. Burada ne çamur var ne de soğuk. Çocuklarımıza okul açtı, hastaneler açtı. Her istediğimiz oldu. Biz Erdoğan'dan çok razıyız, Allah da razı olsun. Dünyada kendisinden iyisi yok. Bize kucak açtı, ülkesinin kapılarını açtı." 

Eyrik, Halep'te yaşananları gördükçe büyük üzüntü duyduklarını dile getirerek "Her gün ölüm var. Bugün cuma nedeniyle gittik Tayyip Erdoğan'a dua ettik. Biz kurtulduk, Allah onları da kurtarsın." diye konuştu.

Feride Hüzürlü de Türkiye'de çok iyi olduklarını anlattı. Yaşadıklarını başka kimsenin yaşamaması için dua ettiğini vurgulayan Hüzürlü, "Biz burada soğuktan, çamurdan korunuyoruz ama daha kötü durumda olanlar var. Halimize şükrediyoruz, Türkiye'ye dua ediyoruz. Bize kucak açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da Allah razı olsun. Ona çok dua ediyoruz." dedi.

Asker kıyafeti giyen 10 yaşındaki Ziyad Hamid de Türk askerini çok sevdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
"Biz buraya geldik çamurdan, soğuktan korunuyoruz. Rahatça oyun oynuyoruz. Okul yaptılar, okula gidiyoruz. Hastane yaptılar, oraya gidiyoruz. Çocuklar olarak Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz." 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum, Kahramanmaraş’ta konuştu
  • 11.09.2021 09:03

Bakan Kurum, Kahramanmaraş’ta konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş’ta Milli İrade Meydanı'nda ...

Kahramanmaraş-Göksun Yolu tanıtım filmi yayında
  • 09.11.2020 11:40

Kahramanmaraş-Göksun Yolu tanıtım filmi yayında

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş-Göksun arasındaki yolu ...

Kahramanmaraş'taki Yedikuyular Kayak Merkezi'nin altyapısı yeni sezona hazır
  • 08.12.2020 16:00

Kahramanmaraş'taki Yedikuyular Kayak Merkezi'nin altyapısı yeni sezona hazır

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine kış turizmi anlamında hizmet veren Kahr ...

Dünyanın en saçma binası nerede?
  • 07.09.2020 11:12

Dünyanın en saçma binası nerede?

Google’da ‘dünyanın en saçma binası’ olarak arama yapıldığında ilk sırada yer al ...

Elazığ'da konteyner kent inşaatı tamamlanıyor
  • 12.02.2020 11:08

Elazığ'da konteyner kent inşaatı tamamlanıyor

Elazığ'da 480 ailenin taşınması planlanan çift katlı konteyner kentin 17 Şubat'd ...

Şerefiye Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
  • 28.01.2021 16:45

Şerefiye Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Şerefiye nedir sorusunun cevabının yanısıra, şerefiye bedeli hesaplanırken dikka ...