İzmir'deki müteahhit 'temelden' dolandırdı

İzmir'deki müteahhit 'temelden' dolandırdı

İzmir'in Gaziemir ilçesinde müteahhitlik yapan iki kişinin aynı daireleri 4-5 kişi üzerinden satarak dolandırıcılık yaptığı iddia edildi.

24 dairenin 100 kişiye satıldığı iddiası üzerine mağdurlar savcılığa suç duyurusunda bulundu. PTT'de çalışan iki postacının, aldıkları dairelerin aynı çıkması ile dolandırıcılık olayının ortaya çıktığı belirtildi. Bir yıl önce Gaziemir'de tanınmış iki müteahhidin başlatacağı temelden daireler için vatandaşlar başvurularını yapmaya başladı. İddiaya göre, apartmanın yapılacağı alandaki gecekonduların bir kısmı yıkılmaya başlandı ve daire almak isteyenlere apartmanın yapılacağı yer gösterildi. Ancak, aylar geçmesine rağmen apartmanın temeli atılmadı. Daire satın alanlar müteahhitleri sıkıştırırken aynı PTT'de çalışan iki postacının, aldıkları daire ile ilgili konuşmaları bir dolandırıcılık olayını ortaya çıkardı. Postacılar, aynı dairenin kendilerine satıldığını anlayınca mütahite ulaşmaya çalıştı ancak ulaşamadı. Sonra sosyal paylaşım sitesinden, başlarına gelen olay ile ilgili grup kurup durumu anlattılar. Sonra, aynı yerden daire alanlar, sosyal paylaşım sitesinden dolandırıldıklarını anlayınca avukat tutarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.

''25 YILLIK EMEĞİMİZİ YATIRDIK''

Evli ve 2 çocuğu olan Nihal Turan (52), ''Bir emlak çalışanının önerisi ile proje kapsamında olan dairelerle ilgili tanıtım yapıldı. İki daire için anlaşma yaptık. Ben ve eşim kamudan emekliyiz, ikimizin emekli parası ve 25 yıl boyunca biriktirdiğimiz 330 bin lirayı bu iki müteahhite verdik. İnşaat 1 ay sonra başlayacak dediler. Bir ay geçti, başlamadı. Sonra her sorduğumuzda, kentsel dönüşümle ilgili sorun olduğunu, seçimden dolayı gibi bahaneler üreterek bizi bir yıl oyaladılar. Araştırmaya başladık ve dairelerin bizden başka 3-4 kişiye satılmış olduğunu ve dolandırıcılıkla karşı karşıya olduğumuzu fark edince yasal yolla hakkımızı aramaya başladık'' dedi.

''SAĞLAM DİYE GİRDİK DOLANDIRILDIK''

Mağdurlardan iki çocuk babası Ergün Kara (53) ise, ''Müteahhit hakkında araştırma yaptık, sağlam, güvenilir, Gaziemir'in yerlisi olan biridir diye bizde diğer insanlar gibi projeye temelden girdik. Bir kızıma bir de kendime olmak üzere iki daire aldık. Sonradan anlıyoruz ki bir daireyi 2-3 kişiye satmış. Şuan müteahhitlere ulaşamıyoruz. Buradaki mağdur insanların kimisi emekli ikramiyesini kimisi yılların birikimini yatırıp buradan bir daireye girmişler'' dedi.

10 MİLYONLUK DOLANDIRICILIK

Mağdurların Avukatı Mehmet Kozan ise, ''Yılbaşı öncesi birkaç müvekkil beni aradı, 10-15 kişi olduklarını belirterek görüşmek istedi. Toplantı ayarladık gittiğimde 62 kişi vardı. Ben şaşırdım mağdurlarda şaşırdı. 24 daire 80 kişi civarında kişiye satılmış. Bu tamamen tesadüf eseri ortaya çıkmış. PTT'de çalışan iki kişi aynı daireyi aldıklarını öğrendikten sonra sosyal medyada durumu paylaşmış ve akabinde 15-20 kişi bir araya geliyor. Sonra çoğalıyor ve 60 kişi oluyor. Bizim edindiğimiz bilgi yüz üzerinde olduğu söyleniyor. Geçen hafta şikayetçi olduk. 38 kişi adına ilk etapta yaptığımız şikayette 3 milyon lira civarında bir para ortaya çıktı. Yüz civarında bir mağdur var burada tespit ettiğimiz bu dolandırıcılık olayının 6 ila 10 milyon lira olduğunu gösteriyor" dedi. 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Beylikdüzü ve Esenyurt'ta büyük emlak dolandırıcılığı!
  • 17.08.2022 11:40

Beylikdüzü ve Esenyurt'ta büyük emlak dolandırıcılığı!

Konut almak ya da kiralamak isteyenler dolandırıcıların ağına düşebiliyor. Rayic ...

Aynı daireyi birden fazla kişiye satarak 120 kişiyi dolandırdılar
  • 30.01.2017 09:05

Aynı daireyi birden fazla kişiye satarak 120 kişiyi dolandırdılar

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki müteahhit Hüseyin P. ve ortağı Selim Ö. aynı daire ...

'Emlakçıyım' deyip ucuz arsa vaadiyle dolandırdı
  • 10.12.2016 12:05

'Emlakçıyım' deyip ucuz arsa vaadiyle dolandırdı

Bursa'da, kendisini emlakçı olarak tanıtıp, vatandaşları ucuza arsa temin edeceğ ...

FETÖ'nün 19 milyon dolarlık emlak dolandırıcılığı!
  • 12.10.2016 13:30

FETÖ'nün 19 milyon dolarlık emlak dolandırıcılığı!

Amsterdam & Partners, ABD'nin Ohio etaletinde FETÖ'nun okullarının 19 milyon dol ...

Bursa'da emlak dolandırıcılığı!
  • 07.06.2016 15:13

Bursa'da emlak dolandırıcılığı!

Kendilerini inşaatçı olarak tanıtıp, fotoğraflarını çektikleri daireleri satarak ...

İzmir'deki müteahhit 'temelden' dolandırdı
  • 13.01.2016 10:32

İzmir'deki müteahhit 'temelden' dolandırdı

İzmir'in Gaziemir ilçesinde müteahhitlik yapan iki kişinin aynı daireleri 4-5 ki ...