maritbet girişmaritbet
Günlük kiralanan 773 evden 667’sine tutanak!

Günlük kiralanan 773 evden 667’sine tutanak!

İstanbul Vergi Dairesi Günlük hatta saatlik kiralanan 773 ev de denetlendi. 667’sine tutanak tutularak mükellef haline getirildi.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul'da vergiye olan ilgiyi artırmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bayrakdar özellikle barlar, restaurantlar olmak üzere bir çok alanda yaygın denetimler yaptıklarını ifade etti. Bu doğrultuda günlük, saatlik ve haftalık kiralanan evleri de radara aldıklarını ve bunlardan 773'ünü denetlediklerini anlatan Bayrakdar, gelir elde etmesine karşılık hiçbir vergi ödeyen 667 evi mükellef olarak kaydettiklerini ve bundan sonra bu evlerin sahiplerinin vergilerini ödemek zorunda kalacaklarını söyledi. Önceki yıl yaptıkları çalışmalar ile İstanbul'da kira gelirlerini yüzde 14 artırdıklarını ifade ederek bu evlerden de sürekli kiralananların ticari işletme olarak değerlendirileceğini diğerlerinin ise kira vergisi ödeyeceğini ifade etti. Evlere Emniyet ve belediyeler ile giden vergi dairesi böylece Emniyet ve belediyenin herhangi bir yaptırım uygulayamadığı evlere bir yaptırım da uygulamış oluyor.

Bayrakdar, vergi affının taksitlerinin düzenli ödenmesi için bu borç sahiplerinin performanslarını izlediklerini kaydederek bunu yaparken işletmelerin üzerine gitmediklerini mali yapılarının gözönüne aldıklarını belirterek “Biz alacağımızı alalım, işletme ne yaparsa yapsın anlayışında değiliz. Ancak işletme kar üretiyor ve borç ödeme kapasitesi varsa o zaman bizim alacağımızı da ödemeleri için takip gerçekleştiriyoruz” dedi.

AF TAKSİTLER İZLEMEDE

Bayrakdar varlık barışı nedeniyle borçlu 500, 600 bin mükellefi yakından takip ettiklerini söyledi. İstanbul'da 1 milyon 843 bin kişi vergi barışından yararlanmak için başvuruda bulundu. Kanun kapsamında toplam 26 milyar 287 milyon liralık vergi yapılandırıldı. Toplamda ise yılın 11 ayında 187 milyar lira vergi tahsilatı yapılmış durumda. İlde ödenmesi gereken vergi borcunun yüzde 79,6'sı (tahakkuk tahsilat oranı) ödeniyor.

İÇKİLİ MEKÂNDA İÇKİSİZ RESTORAN VERGİSİ ÖDÜYORLAR

İstanbul Vergi Dairesi özellikle restaurant ve barlar gibi yeme içme sektörüne odaklandı. Son aylarda vergi dairesine bağlı yoklama memurları şimdi adıyla ihbarler denetim müdürlükleri bin 300 işletmeye giderek bu işletmelerin ciroları denetleniyor. Denetim yapan uzmanlar işletmelerin doluluk oranları, kaç kişi çalıştırdığı ve kirası gibi işletmelinin kapasite unsurlarını belirleyip kendi kayıtları ile karşılaştırıyor.

Bayrakdar, İstanbul'da 14 işletmenin kaydının olmadığın tespit ettiklerini ifade ederek, “Bu sayı yakında 3 bine çıkacak. Aldığımız kayıtlar ile bizim kayıtlarımız arasındaki uyumsuzluğu belirliyoruz. Açılan adisyondan, kesilen faturadan ve içerideki masa sandalye sayısından tutarlar belirleniyor. Örneğin cumartesi gittiğimizde aldığımız yerler için hafta içi rakamlarını yarısı kadar alıyoruz. Kişi başı 25-30 lira ciro olduğunu gözlemliyoruz. Şimdi biz bunları izleyeceğiz, makul sınırların altında gördüğümüze fiili durumlar ile kayıtları örtüşmüyorsa bunu kendisine bildireceğiz. Eğer uyarılarımıza uyup gelirini makul noktaya getirmez ise 2 tespit daha yapıp ortalama bir rakama ulaşıp haklarında rapor yazacağız” diye konuştu.

Diğer yandan kira açısından da aynı sorun var. Bu işletmeler 700- 800 lira kira veriyor görünüyor. Bunların sahiplerine de Bayrakdar, diğer yandan KDV Kanunu'nda yeme içme yerleri için KDV'nin yüzde 8 ancak müzik ve alkol ağırlıklı yerlerde yüz de 18 olduğunu belirterek şunları söyledi: “Lokanta ağırlıklı yerlerde Disko baz gibi eğlence ve alkol ağırlıklı yerlerde KDV'nin yüzde 18 olması gerekiyor. Ancak gördük ki böle yerlerde yüzde 8 KDV kesiliyor. Hiç alkol yokmuş gibi hareket ediliyor. İlk etapta KDV yönünden de işlem yapacağız. Ayrıca bandrol kontrolü yönünden de denetim yapacağız. Bu yerlerde giriş olmaz ise çıkış da olmuyor doğal olarak.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'da günlük evlere baskın yapıldı
  • 23.03.2017 09:43

İstanbul'da günlük evlere baskın yapıldı

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, artık neredeyse hücre evi olarak kullanılan günlü ...

Günlük kiralanan 773 evden 667’sine tutanak!
  • 31.12.2016 08:41

Günlük kiralanan 773 evden 667’sine tutanak!

İstanbul Vergi Dairesi Günlük hatta saatlik kiralanan 773 ev de denetlendi. 667 ...

Günübirlik evlere getirilen düzeleme suçluların sonu olacak!
  • 24.11.2016 10:17

Günübirlik evlere getirilen düzeleme suçluların sonu olacak!

Avukat Cevat Kazma, son çıkan KHK'da günlük kiralık evlere getirilen kimlik zoru ...

'Günlük kiralamalar güvenliği tehdit ediyor'
  • 06.10.2016 11:00

'Günlük kiralamalar güvenliği tehdit ediyor'

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, günlük hat ...

Bir gecelik fiyatları dudak uçuklattı!
  • 28.07.2016 14:14

Bir gecelik fiyatları dudak uçuklattı!

Dünya genelinde internet üzerinden haftalık, aylık ya da daha uzun vadeli ev kir ...