Eyüp Sultan’da Zahir Kafe açılışı yapıldı

Eyüp Sultan’da Zahir Kafe açılışı yapıldı

Eyüp Sultan’da down sendromlu ve engelli bireylere istihdam sağlayacak Zahir Kafe’nin açılışı yapıldı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın sosyal projelerinden biri olan Zahir Kafe, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'nde törenle hizmete açıldı. Zahir Kafe'de sadece down sendromlu ve engelli bireyler istihdam edilecek, böylelikle sosyalleşmelerine ve öz güven kazanmalarına olanak sağlanacak. 
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü'nde Eyüp Belediyesi önemli bir projeyi hayata geçirdi. Down sendromlu ve diğer engelli bireylerin çalışacağı Zahir Kafe coşkulu bir törenle hizmete açıldı. Açılışa Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, eşi Tülay Aydın, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, şarkıcı Tarık Mengüç ve çok sayıda engelli vatandaş ile aileleri katıldı.

Kafe çalışanı down sendromlu ve engelli gençler, açılışa özel olarak hazırladıkları şerbeti misafirlere ikram etti.

İSMİNİ SAHABEDEN ALDI

Açılışta yaptığı konuşmada, kafenin biraz daha yakından bakıldığında insanı gerçekten duygulandıran, uzaklara götüren belki insanlığımızı hatırlatan bir iş yapıldığının görüleceğini ifade eden Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Örnek bir proje hayata geçirildi. Zahir Kafe'nin ismi "Zahir Bin Haram " adında bir sahabeden gelmektedir. Peygamber efendimizin arkadaşlarından bir tanesi ve bir engellidir. Fiziksel engelleri var. Bundan dolayı dışlanmış ve kendini dışlanmış hisseden bir insandan bahsediyoruz. Sosyal ortamlara giremiyor. Kendi ihtiyaçlarını çok fazla göremiyor. İrite ediliyor. İnsanların topluca yaşadığı ortamlardan uzak ortamlara gidiyor. Çöle gidiyor. Çölde yalnız yaşamaya çalışıyor. Efendimizin örnek bir davranışı ile sahip çıkılıyor. Seviliyor ve ticarete teşvik ediliyor. Ürettiği mallara satın alınmasına efendimiz aracılık ediyor. Aslında efendimiz burada bizim yapacağımız örnek bir davranışı ortaya koyuyor. Biz bu insanları insan olmasından dolayı sevmek zorundayız. Bu insanların kişiliklerine saygı duymalıyız" dedi.

"MUTLULUK KAYNAĞI OLDU"

Kafede ikram edilen yemeklerden yiyen ve özel şerbetten içen Başkan Remzi Aydın, "Bugün gerçekten anlamlı bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Belki küçük sıradan bir kafe açılışı gibi görünüyor ama onun ötesinde çok anlamları var. Bu kafe engellilerimizin istediği, arzu ettiği bir kafedir. Kendilerine göre çalışmayı ve para kazanmayı istiyorlardı. Ancak hepsinden önemlisi onların mutlu olmalarını ve rehabite olmalarına yardım edecek bir mekan konumunda. Burası hem kendilerine hemde ailelerine mutluluk kaynağı olmuş durumda . Bu mekanları kurmaktan öte bize sağlayacakları bereketleri insanlığımızı hatırlama ve bizim dışımızdaki insanlara saygı duyma anlayışının yerleşmesi arzu ediyoruz" dedi.

MENGÜÇ HERKESİ ZAHİR KAFE'YE DAVET ETTİ

Şarkıcı Tarık Mengüç ise açılışa katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Çok mutluyum. Eyüp Belediyesi benim için çok önemli çünkü Eyüp Sultan burada dünyanın gözü burada biz ne kadar şanslı olduğunu biz zaten biliyoruz. Bugünde çok mutlu bir gün down sendrom günü ve kardeşlerimizin yanında oldum. Buradan herkese sesleniyorum. Eyüp Sultan'a ziyarete geldiklerinde Zahir Kafe'ye de gelmelerini istiyorum" dedi.
Kafenin personelleri, “Burda garsonluk yapıyoruz. Burayı seviyoruz. En iyi günler burada geçiyor. Servis yapmaktan çok mutlu oluyoruz” dediler.

ZAHİR CAFE'YE ÖZEL TATLI

85 metrekare alana sahip kafe aynı anda 40 müşteriye hizmet edebilecek kapasiteye sahip. Kafede gün içerisinde, 3 eğitim almış engelli öğrenci, iki de stajyer engelli öğrenci çalışacak. Çalışan engelli öğrencilere usta öğreticiler ve psikologlar eşlik edecek. Çalışma saatleri ise 09.00 – 17.00 arası olacak.
Yemekler ve servis edilecek içecekler Zahir Cafe mutfağında hazırlanacak, haftanın bir günü ise veliler tarafından ev yemeği getirilecek. Sıcak soğuk içecekler, sandviçler, sütlü tatlılar, çorbalar, aperatif yemekler menünün başlıklarıdır. Zahir Cafe'nin kendine özel tatlısı da mevcuttur.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Gayrettepe-Bağcılar Metrosu sonlara doğru geliyor
  • 30.08.2018 09:16

Gayrettepe-Bağcılar Metrosu sonlara doğru geliyor

Eyüpsultan ilçesi ulaşım alanında yapılan yatırımlarla çağ atlıyor. ...

Eyüp Sultan’da Zahir Kafe açılışı yapıldı
  • 21.03.2017 16:35

Eyüp Sultan’da Zahir Kafe açılışı yapıldı

Eyüp Sultan’da down sendromlu ve engelli bireylere istihdam sağlayacak Zahir Kaf ...

Eyüp Sultan ile Aziz Mahmud Hüdayi türbeleri 24 saat açık kalacak
  • 24.07.2016 15:42

Eyüp Sultan ile Aziz Mahmud Hüdayi türbeleri 24 saat açık kalacak

Eyüp Sultan Türbesi ile Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi bu akşamdan itibaren 24 saat ...

Eyüp Belediyesi'nin binası 5 yıldızlı otel olacak!
  • 18.08.2013 14:24

Eyüp Belediyesi'nin binası 5 yıldızlı otel olacak!

Belediye binası olarak kullanılan bina 5 yıldızlı otel yapılacak. Belediye Fesha ...

Eyüp Sultan Türbesi’ni bir günde 45 bin kişi ziyaret etti!
  • 17.07.2013 10:55

Eyüp Sultan Türbesi’ni bir günde 45 bin kişi ziyaret etti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen ve Ramazan’da belli bir ...

Emlak almaya gelen Arap yatırımcı için rehber hazırlandı!
  • 22.05.2013 09:34

Emlak almaya gelen Arap yatırımcı için rehber hazırlandı!

Ortadoğulu emlak Esenyurt'taki projeleri "Eyüp Sultan'ın hemen yanında" diye ta ...