Ekovilla, yapılara nefes aldırıyor

Ekovilla, yapılara nefes aldırıyor

Doğayla bütünleşik sürdürülebilir bir yaşam sunan Ekovilla, yenilenebilir enerjiyle yaşanılan bir ev anlayışını Türkiye’ye kazandırıyor.

Günümüzde yapılan son araştırmalar, yaşadığımız mavi kürenin geleceğine dair oldukça karamsar tablolar ortaya koyuyor. Fosil yakıtlar başta olmak üzere pek çok kirletici, mevsimlerden yağış rejimlerine, tarım alışkanlıklarından su kaynaklarına kadar gezegenimizin hızla değişmesine neden oluyor. Yapılan araştırmalar, yeryüzünde petrolün 42, doğalgazın 62 ve kömürün de 224 yıl içinde tükenmeye başlayacağını öngörüyor. Her yıl tüm dünyada yaklaşık 25 milyar ton kirletici atmosfere ve doğaya karışıyor. Türkiye'de de 1990-2004 yılları arasında karbondioksit salınımı % 72,6 arttı. Sadece 2004'de atmosfere gönderdiğimiz karbondioksit 294 milyon ton. Bir diğer anlamıyla Türkiye, dünyadaki tüm karbon salınımının % 85'ini üreten 25 ülkeden biri durumunda. 

Nefes alan yapılar

Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde doğaya zarar vermeden yaşamanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. 2007 yılında iki ortak, İsmail Can ve Salih Döngel'in ar-ge çalışmalarıyla şekillendirdiği Ekovilla, insanın temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ile ilgili ekolojik konut kavramını ortaya çıkardı. Üretilirken doğaya zarar vermeyen, karbon salınımı negatif olan, yenilenebilir malzemelerden nefes alan yapılar inşa eden ekolojik ev Ekovilla, geri dönüşümlü ve sürdürülebilir olmayı öngörüyor. 2014'ten 2015 yılının sonuna kadar, villa, ofis, bağ evi, otel gibi 100'ü aşkın ekolojik yapı üreten Ekovilla, güneş, rüzgar, toprak, yer altı suları gibi zaten var olan enerjilerden ve yağmur gibi yaşamsal kaynaklardan yararlanıyor. Karbon salınımı çok düşük yegâne yapı malzemesi olan ahşaptan üretilen Ekovilla, konforlu bir yaşamı da beraberinde sunuyor. Yüksek ısı tasarrufu sağlayan Ekovilla, ısıtma ve soğutma için de minimum enerji harcıyor. 

Körfez ülkelerinden yoğun ilgi 

Ekovilla kurucularından Salih Döngel, dünyada ekolojik ve ahşap yapılarda, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Kanada, Japonya, Avusturya, Rusya, İngiltere ve Polonya'nın başı çektiğini belirterek “Türkiye'de de ekolojik yaşama ilgi gün geçtikçe artıyor. Ekovilla da bu ilgiye paralel olarak, kurumsallaşma vizyonuyla yola çıkıyor. 2016'da kurumsallaşma sürecinin önemli bir kısmını tamamlayacağız. Yurtiçi ve yurtdışı bayilik ve yapım ortakları oluşturmaya başlayacağız. Üretim teknolojisine yatırım yapıp kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda, Dubai, Suudi Arabistan, Kazakistan gibi ülkelerde fuarlara katılmayı planlıyoruz” diye konuştu. Döngel, özellikle Körfez ülkelerinin Ekovilla'ya yoğun ilgi gösterdiğini belirterek “Evlerimizin %50'sini Körfez ülkelerine inşa ediyoruz. Hızlı yapılması, pratik ve sağlam oluşundan dolayı yoğun ilgi görüyor. Şu anda tek vardiya çalışmayla yıllık 90 adet dolayında Ekovilla üretiyoruz. İş talebine göre bu sayı yükseltiliyor” dedi. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Ekosilivri tanıtım filmi yayında!
  • 16.12.2016 14:04

Ekosilivri tanıtım filmi yayında!

Silivri'de geri dönüştürülebilir sağlıklı yapı malzemelerle inşa edilen butik vi ...

Silivri'nin ekolojik yaşam alanı: Ekosilivri
  • 16.12.2016 13:05

Silivri'nin ekolojik yaşam alanı: Ekosilivri

REES Network imzasıyla hayata geçirilen, enerjisini ve suyunu doğal yollardan ka ...

Ekovilla, yapılara nefes aldırıyor
  • 10.03.2016 15:13

Ekovilla, yapılara nefes aldırıyor

Doğayla bütünleşik sürdürülebilir bir yaşam sunan Ekovilla, yenilenebilir enerji ...

Hem ekonomik hem ekolojik: Ekovilla
  • 06.11.2015 13:04

Hem ekonomik hem ekolojik: Ekovilla

Ekovilla Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Döngel, CNR Emlak Fuarı'nda Emla ...

Düzce'de arazi sahipleri, D-100 karayoluna set çekmeye çalıştı
  • 22.10.2013 09:04

Düzce'de arazi sahipleri, D-100 karayoluna set çekmeye çalıştı

Düzce'de arazilerinin izinsiz kamulaştırıldığı iddiasıyla 7 yıl önce açtıkları d ...