Burdur Gölü su seviyesi 12 metre düştüğü için kuruyor!

Burdur Gölü su seviyesi 12 metre düştüğü için kuruyor!

Burdur Gölü'nün su seviyesi 12 metre düştü ve o göl şimdi kuruyor

Doğa Derneği tarafından, Vaillant'ın desteğiyle hazırlanan bilimsel raporda, Burdur Gölü'nün söylendiği gibi yağışların azlığı ya da göl tabanında kaçak olması nedeniyle değil, derelerden ve yer altı suyundan beslenmediği için kuruduğu açıklandı. Raporda, göldeki su seviyesi düşüşünün durdurulması için başta Bozçay olmak üzere derelerden göle su girişinin sağlanması ve tarımda su kullanımının azaltılarak yer altı su seviyesinin yükseltilmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye'nin Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında korunan 14 sulak alanından biri olan Burdur Gölü, hızla kuruyor. Göl son 35 yılda alanının üçte birini kaybetti, su seviyesi yaklaşık 12 metre düştü. Burdur için yaşamsal önem taşıyan göl, başta dikkuyruk olmak üzere 194 kuş türüne ev sahipliği yapmasının yanı sıra, sağladığı nem ve olumlu iklim koşulları ile çevresinde tarım ve hayvancılığın da verimliliğini sağlıyor.

Doğa Derneği'nin 2007 yılından bu yana yürüttüğü Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi kapsamında, gölün kurumasının nedenleri ve kurumanın durdurulması için alınması gereken önlemler konulu bilimsel bir rapor hazırlandı.

Vaillant'ın desteğiyle, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Dişli tarafından hazırlanan raporda, gölü besleyen en büyük dereler olan Bozçay Deresi'nden göle giren su miktarında son 10 yılda yüzde 80, Büğdüz Deresi'nden ise yüzde 63 oranında azalma olduğu ortaya kondu. Derelerden göle su akışının kesilmesinin nedeni ise üzerlerine inşa edilen baraj ve göletler.

Yağışlar aynı, gölde kaçak yok

Raporda, gölün çekilmesinin, söylendiği gibi, yağışların azlığına ya da göl tabanından bir kaçağa bağlı olmadığı da vurgulandı. Kapalı bir havzada bulunan Burdur Gölü'nün beslenme kaynakları yağışlar, derelerden göle akan su ve yer altı suyu. 1994 yılından bu yana havza genelinde yağışlı bir döneme girilmesine rağmen göldeki su seviyesi düşüşünün devam ettiğine dikkat çekilen raporda, göle düşen yağışın, gölden buharlaşma ile meydana gelen kayıptan daha fazla olduğu ifade edildi.

Raporda, göl suyu ile yer altı suyu arasındaki ilişkinin göle doğru olduğu, yani önemli miktarda göl suyunun kırık-çatlaklar aracılığıyla yer altına kaçması ihtimalinin olmadığı da vurgulandı.

"Gölün Hakkı" olan su göle bırakılmalı

Bozçay'daki ekolojik yaşamın devamı için gereken can suyunun hesaplandığı raporda, göldeki su seviyesi düşüşünün durması için bu miktardan çok daha fazlasının Bozçay'a bırakılması ve Bozçay üzerinden göle girmesi gerektiği vurgulandı.

Raporda, Burdur Gölü'nü besleyen dereler üzerine yeni baraj ve göletler inşa edilirse ya da tarımda çok su kullanımı devam ederse, göldeki su seviyesinin daha da çok düşeceği uyarısı da yapıldı.

Raporu değerlendiren Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi Koordinatörü Ayşe Sargın,

 "Önümüzdeki hafta yapılacak Burdur Yerel Sulak Alan Komisyonu toplantısında yeni Burdur Gölü Yönetim Planı karara bağlanacak. Eğer Burdur Gölü'nü kurtarmak istiyorsak, bu raporun da gösterdiği gibi, acilen göle hakkı olan suyu düzenli olarak baraj ve göletlerden bırakmak için karar alınmalı. Göle yeniden derelerden su girişini sağlamaz ve havzada az su tüketimine dayalı yeni bir tarımsal ürün desenini yaygınlaştırmazsak Burdur Gölü'nü kaybedeceğiz." dedi.

Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yüzer güneş panelleriyle hem göller kurtulacak hem enerji üretilecek
  • 14.09.2021 10:07

Yüzer güneş panelleriyle hem göller kurtulacak hem enerji üretilecek

Göl ve barajlardaki kurumaya karşı harekete geçen Tarım Bakanlığı “yüzer güneş p ...

Türkiye, yurtdışı müteahhitlikte 40 firma ile dünya üçüncüsü oldu
  • 24.08.2021 10:15

Türkiye, yurtdışı müteahhitlikte 40 firma ile dünya üçüncüsü oldu

2020 yılında Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bugün Türkiye'nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz"
  • 26.06.2021 17:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bugün Türkiye'nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü Te ...

Türkiye modern statları ile parlıyor
  • 01.03.2021 14:29

Türkiye modern statları ile parlıyor

Türkiye, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle stadyumlarda kesintiye uğrayan f ...

Türkiye'de ocakta 70 bin 587 konut satıldı
  • 15.02.2021 12:06

Türkiye'de ocakta 70 bin 587 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde ...

Dev rüzgar türbinlerinin rekorlara uzanan yolculuğu
  • 13.02.2021 11:55

Dev rüzgar türbinlerinin rekorlara uzanan yolculuğu

Uzunlukları 200 metreyi bulan dev rüzgar türbinlerinin Türkiye'nin elektrik üret ...