Beton minare yaptıramayınca ağaç minare yaptılar!

Beton minare yaptıramayınca ağaç minare yaptılar!

Giresun'da yaşayan köylüler, fiyatı 30-35 bin lira olduğundan beton minare yaptıramayınca, 20 metrelik ağaç minare yaptılar.

Yağlıdere ilçesi Yeşilpınar köyü Tespihaltı mevkisinde kendi imkanlarıyla Yağlıdere-Alucra yolu güzergahında küçük bir cami inşa eden köylülerin maddi imkanları minare yaptırmaya yetmedi. 

Köylülerden Sınırköyü Orman Kooperatifi Başkanı Hakkı Aksu ile cami için yer bağışında bulunan Mehmet Aksu beton olarak 30-35 bin lira civarında tutan minareyi ağaçtan yapmaya karar verdi.

Uzun yıllar ormanda çalışan Hakkı Aksu minare için 20 metre uzunluğunda bir Köknar ağacı seçti.

Hakkı Aksu ve Mehmet Aksu ile köylüler vinçle getirdikleri ağacı budama, boyama gibi işlemlerden geçirdikten sonra minare görünümüne soktu. Daha sonra ağacın temeli betonla sağlamlaştırılarak yerleştirildi.

"Vinçle ağacı caminin yanına getirdik"

Hakkı Aksu, yaptığı açıklamada, köylüler olarak yapımında çalıştıkları camiye hoparlör takacak bir yer ararken minare yapmaya karar verdiklerini söyledi.

"Minareyi nasıl yaparız?" diye düşünürken ormanlardaki büyük ağaçların akıllarına geldiğini dile getiren Aksu, minareyi de bu ağaçlardan birinden olması konusunda hemfikir olduklarını belirtti. 

Aksu, orman kooperatifi olarak aldıkları bir ihale sahasından ağaç seçtiklerini ifade ederek "Köknar ağacı tespit ettik, baktık, ne kadar olduğunu ölçtük. 20 metre uzunluğunda, 11 metreküp hacminde olduğunu belirledik. Daha sonra ilçedeki yetkililerin sağladığı vinçle ağacı caminin yanına getirdik." dedi.

"Bizim hesaplarımıza göre 30 sene dayanır"

El makinalarıyla ağacın kabuğunu kazıdıklarını anlatan Aksu, "Bunun çürüyeceğini de hesap ettik, böceklerin yememesi için dışını vernik kapladık ve cila çektik. Orman yeşil olduğu için yeşile boyadık. Bizim hesaplarımıza göre 30 sene dayanır." diye konuştu. 

Aksu, ağacın 4 metreküplük bölümünü beton dökerek toprağa gömdüklerine işaret ederek "Betondan minare yapamazdık, maliyetini sorduk 30-35 bin lira dediler, hızlı yapabilmek için böyle bir şeyi yaptık. Karadenizli araştırıyor buluyor, insanoğlunun yapmak istedikten sonra yapamayacağı bir şey yok." değerlendirmesini yaptı. 

Minareyi görenlerin şaşırdığını vurgulayan Aksu, vatandaşların "Bu ağaç mı? Nasıl yaptınız" şeklinde sorular sorduğunu aktardı. 

Aksu, caminin imamı olmadığını, görev yapacak bir imam istediklerini de kaydetti.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Beton minare yaptıramayınca ağaç minare yaptılar!
  • 10.03.2017 10:30

Beton minare yaptıramayınca ağaç minare yaptılar!

Giresun'da yaşayan köylüler, fiyatı 30-35 bin lira olduğundan beton minare yaptı ...