Adıyaman'daki evlerde 'yapı kusuru'na rastlandı

Adıyaman'daki evlerde 'yapı kusuru'na rastlandı

Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Veysi Orman, Adıyaman'da yaşanan deprem sonrası afet bölgesinde çalışma yaptıklarını söyledi.

Dicle Üniversitesinin öncülüğünde Diyarbakır ve Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odalarının iş birliğinde akademisyenler ve inşaat mühendislerinden oluşan heyet, Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede incelemelerde bulunarak ön değerlendirme raporu hazırladı.

Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Veysi Orman, yaptığı açıklamada, depremin hemen ardından geniş katılımlı bir heyetle afet bölgesinde çalışma yaptıklarını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki depremlerin, Kalecik Fay Hattı üzerinde gerçekleştiğini aktaran Orman, Samsat depreminin de yine aynı hatta meydana geldiğini belirtti.

Betonarme yapılarda ve yüksek katlarda hasara rastlanmadığını ifade eden Orman, daha çok tek katlı ve kerpiç evlerde hasar bulunduğunu kaydetti.

"Betonun yorulduğunu gördük"

Orman, hasarın çapının büyük olmasında yapısal hataların etkili bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Çimentonun malzemesi olan çakıllar çok iri ve uygun olmayan büyüklükteki çakıllar kullanılmış dolayısıyla betonarme yapıların dayanımı düşmüş. Betonun 30-40 yıl sonra da yorulduğunu gördük. Betonun içindeki demirlerin nemden ve sudan etkilenip çaplarının gittikçe küçüldüğü tespitine vardık. Kolon ve kiriş birleşim bölgelerinde etriye (kolonu saran demirler) sıkılaştırması olması gerekirken çok kötü bir etriye düzeniyle karşılaştık. Bunun kolon ve kiriş temel birleşim yerlerinde belli bir sıkılaştırmayla atılması gerekir. Yerinde yapılan incelemelerde 5-10 santim olması gereken etriye aralığının 40-60 santim olduğu görüldü. Yapı kusuru olduğu ortaya çıkıyor. Agrega (farklı büyüklüklerdeki çakıl parçaları) küçükten büyük çapa göre dağılması gerekirken içinde çok fazla büyük çapta ve yuvarlak betonarme yapılarda istemediğimiz agregaya tanık olduk, fotoğrafladık."

Raporda yapısal hasarları iki ana başlık altında topladıklarını aktaran Orman, beton içerisindeki demirler zamanla aşınıma uğradığı için de çapının düştüğünü tespit ettiklerini söyledi. 

Özellikle deprem bölgesindeki köylerde kerpiç evlerin yığma yapılar olması nedeniyle ciddi hasar gördüğüne işaret eden Orman, ilçedeki binaların hemen hemen yarısının oturulamayacak vaziyette olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Adıyaman Çelikhan'da 4,3 büyüklüğünde deprem!
  • 14.03.2022 16:12

Adıyaman Çelikhan'da 4,3 büyüklüğünde deprem!

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde, 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ...

Elektrikli süpürge seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
  • 16.02.2021 11:38

Elektrikli süpürge seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Kärcher, elektrikli süpürge seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüketi ...

Konut kampanyaları kredili satışları ateşledi!
  • 05.09.2020 09:34

Konut kampanyaları kredili satışları ateşledi!

Ekonominin lokomotifi konut sektörü, son dönemde gerçekleştirilen kampanyalarla ...

Adıyaman'a deprem izalatörlü 300 yataklı hastane
  • 14.08.2020 14:11

Adıyaman'a deprem izalatörlü 300 yataklı hastane

Adıyaman'da sözleşmesi imzalanan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 55 dönümlük bir ...

Kılınç’tan kentsel dönüşüm müjdesi
  • 14.08.2020 08:45

Kılınç’tan kentsel dönüşüm müjdesi

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, kentsel dönüşüm projesinin ihale tari ...

Taş evler turizme kazandırılmayı bekliyor
  • 16.06.2020 13:48

Taş evler turizme kazandırılmayı bekliyor

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde kayalıkların oyulmasıyla yapılan Roma Dönemi'ne ait ...