ABD, İnsansız Hava Araçlarının gelişimi için düğmeye bastı

ABD, İnsansız Hava Araçlarının gelişimi için düğmeye bastı

ABD, 6 kuruma ticari ve bireysel amaçla kullanılacak insansız hava araçlarının geliştirilmesi için yetki verdi

70 bin kişi bu sektörde istihdam edilecek. Okyanuslarından gözlenmesinden tarımsal üretime, evlere kargo servisinden insan öldürmeye kadar her alanda ya kullanılan ya da kullanlak istenen İnsansız Hava Araçları (İHA) için ABD atakta. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), özellikle ticari ve bireysel kullanım için ülke genelinde insansız hava aracı (İHA) araştırmaları ve test kullanımlarının yapılabilmesi amacıyla 6 kuruma yetki verdi. Dünyada son yıllarda kullanımı hızla artan insansız hava araçları teknolojilerinin geliştirilmesi ve farklı maksatlar için kullanılabilmesi için çalışmalar her geçen gün artarken, bu araçlar halen yoğun olarak askeri amaçlarla kullanılıyor. Üzerine takılan optik ve termal kameralarla riskli bölgelerde gözetleme işlevi gören İHA'ların yanı sıra ABD'nin Afganistan, Pakistan ve Yemen gibi ülkelerde saldırı amaçlı silahlı İHA'ları da bulunuyor. İHA'ların son dönemde askeri amaçların dışında ticari olarak da insanlığın hizmetine sunulması ve ekonomiye kazandırılması için projeler üretiliyor.

Bu kapsamda Amazon CEO'su Jeff Bezos, Amazon'un 2,3 kilogram ağırlığa kadar olan paketlerin teslimatını insansız hava araçlarıyla yapmayı planladıklarını, bunun için FAA'dan onay beklediklerini açıklmıştı. Bezos, yakın bir zaman sonra insansız hava araçları kullanımının, kamyonların kullanımı kadar doğal karşılanacağını da ifade etmişti. İHA'ların kullanılması düşünülen bir başka alan da uçsuz bucaksız tarlaların kontrolü, sulama ve gübreleme zamanlarının belirlenmesi. İHA'ların ticari amaçla yaygın kullanımına geçilebilmesi için hava sahasının kontrolü, çarpışmaların önlenmesi, bu cihazları kullanacak pilotların eğitimi gibi önemli sorunların çözülmesi gerekiyor. ABD'de bu konulardan sorumlu kurum FAA, gerekli altyapı imkanlarının hazırlanması için çalışmalar yapıyor. FAA'dan yapılan açıklamada, İHA'ların geliştirilmesi ve test edilmesi için 10 aylık çalışmanın ardından teklif veren 25 kurumdan 6'sının seçildiği belirtildi.

Açıklamada, bu kurumların Alaska Üniversitesi, Nevada Eyalet yönetimi, New York Griffiss Havalimanı idaresi, Kuzey Dakota Ticaret Bakanlığı, Texas A&M Üniversitesi ve Virginia Polytechnic Enstitüsü olduğu ifade edildi. Seçilen 6 kurumun farklı iklim koşulları, coğrafi yapı ve teknolojilerle insansız hava araçlarının geliştirilmesi, test edilmesi, sertifika verilmesi, veri toplanması, güvenlik ve operasyonel sorunlarının çözülmesi için çalışacak.

ABD'de çalışmaların tamamlanması ve Kongre'nin onay vermesinin ardından İHA sektörünün ilk üç yıl içinde 70 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı tahmin ediliyor. Havacılık sektörünün yaptırdığı araştırmalarda İHA pilotları yıllık 85 ila 115 bin dolar arasında para kazanacak. Bir çok üniversitenin sektöre yönelik personel yetişirmek için program açma hazırlığında olduğu ifade edildi.
AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yasemin Hadivent, ABD'ye taşınma kararı aldı!
  • 04.10.2022 11:15

Yasemin Hadivent, ABD'ye taşınma kararı aldı!

Oyuncu Yasemin Hadivent, rol aldığı ‘Gizemli Ada Mençuna’ filminin çekimlerini t ...

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi temmuzda %15,8 arttı
  • 28.09.2022 10:11

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi temmuzda %15,8 arttı

ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, temmuzda geçen yılın ayn ...

ABD'de konut satışları son 26 yılın en düşük seviyesinde!
  • 19.08.2022 09:50

ABD'de konut satışları son 26 yılın en düşük seviyesinde!

ABD'de ikinci el konut satışları, temmuzda düşüşünü altıncı aya taşıyarak aylık ...

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi nisanda yüzde 20,4 arttı
  • 28.06.2022 17:15

ABD'de ulusal konut fiyat endeksi nisanda yüzde 20,4 arttı

ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, nisanda geçen yılın aynı ...

ABD'de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesine geriledi
  • 22.06.2022 10:59

ABD'de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesine geriledi

Ülkede konut fiyatlarının rekor seviyeye çıkması ve mortgage faiz oranlarının ar ...

ABD'de yeni konut satışları 2 yılın en düşük seviyesinde
  • 25.05.2022 10:54

ABD'de yeni konut satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD'de yeni konut satışları, nisanda aylık yüzde 16,6 azalışla 591 bine inerek N ...