1. Türk Arap Yapı, İnşaat Malzemeleri Fuarı açıldı

1. Türk Arap Yapı, İnşaat Malzemeleri Fuarı açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 1. Türk Arap Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı - Yapı Zirvesi”nin açılış törenine katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişi hakkında verilen idam cezalarına ilişkin, "Dünya demokrasiye, insan haklarına, özgürlüğe doğru giderken idam makinesi olmaya kalkan Mısır bizi üzmektedir, bu kadar rezillik olmaz" dedi. 

Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği tarafından Çeşme'de düzenlenen “1. Türk Arap Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı - Yapı Zirvesi”nin açılış törenine katılan Güllüce, yaptığı konuşmada Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki dostluğun “petrol kuyusundan daha derin” olduğunu, birbirini unutan bu iki kardeşin son 12 yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetlerinin çabalarıyla tekrar bir araya geldiğini ifade etti.

Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin olabildiğince artırılması ve bu konuda aşırıya kaçılmasından endişe edilmemesi gerektiğini ifade eden Güllüce, Türk müteahhitlik firmalarının son 10 yılda, 102 ülkede, 220 milyar dolarlık iş yaptığını ve halen dünya ikincisi olduğuna dikkati çekti.

Arap ülkelerinin sağlayacağı işbirliğiyle inşaatta dünya birincisi olmanın mümkün olduğunu kaydeden Güllüce, bu konuda Yavuz Sultan Selim'in dünyanın tümüne açılma misyonuna uygun hedeflerin konması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Türkiye ve Arap ülkeleri arasında konut ve malzeme satışlarının kendisi için yeterli olmadığına işaret eden Güllüce, “Ben bunu yeterli bulmuyorum, el ele verip çok büyük inşaat ve üretim firmaları oluşturabiliriz. Bu gidiş gelişmelerimizi ticaret ve dostluğa dönüştürebiliriz” dedi.

Güllüce, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişi hakkında verilen idam cezalarına da dikkati çekerek Mısır'ı bu kararlardan dolayı kınadığını ifade etti.

Bakan Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Dünya demokrasiye, insan haklarına özgürlüğe doğru giderken idam makinesi olmaya kalkan Mısır bizi üzmektedir, bu kadar rezillik olmaz. 529'u 6 yüz bilmem kaça çıkarmışlar. Artık adam asmayı da oyuncağa çevirdiler. Çok çirkin, dünyada Müslümanlar için utanılacak bir hadise. Lanetliyorum, kınıyorum, ayıplıyorum. Söyleyebileceğim her şeyi söylüyorum. Demokrasi, insan hakları ve Müslümanlık adına ayıp diyorum. Mısır'daki kardeşlerimize huzur, sukunet, sabır diliyorum, ölülerine rahmet diliyorum."

Filistin'e çağrı

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf ise bir sonraki zirvenin bir Arap ülkesinde yapılmasını istediklerini, Filistin olarak bu konuda istekli olduklarını söyledi.

Maruf, Filistin davasına verdikleri destekten ötürü Türk hükümetine ve Türkiye halkına şükran duyduklarını bildirdi.
AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ise etkinliğe katılan ülkelerin bayraklarında ortak işaret olan hilalin Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki birlik ve beraberlik sembolü olduğunu ifade etti.

Sait, Mısır'da yaşananların Türkiye'yi çok yakından etkilediğini, idam kararlarının bir an önce gözden geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır da Türk şirketlerinin dünya genelinde yürüttüğü projelerin 55 milyar dolarlık hacme sahip olduğunu, bu rakamın 36 milyar dolarının Arap ülkelerine yapıldığını dile getirdi.

Son 10 yılda ülkemize gelen Arap yatırımının da 9 milyar dolara çıktığını ifade eden Nasır, "Çin'den sonra inşaat sektörüne bakıldığında Türk müteahhitleri ikinci sıradadır. Bu başarı Arap dünyasında da kendisini hissettirmiştir. Arap ülkelerindeki bir çok projeye Türk firmalar damga vurmuştur" dedi.  

20 ülkeden 570 Arap işadamı ve yöneticilerin katıldığı zirve sonrası 130 firmanın katılımıyla düzenlenen fuarın açılışı yapıldı.

Zirve kapsamında ayrıca Türk ve Arap firmaları arasında ikili görüşmeler de gerçekleştirildi. 

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

'Yeni tip imar yönetmeliği' ertelendi
  • 25.10.2015 10:28

'Yeni tip imar yönetmeliği' ertelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ‘yeni tip imar yönetmeliği’ uygulamas ...

Dünyanın kadastrosunu Türkiye çıkaracak!
  • 10.04.2015 16:41

Dünyanın kadastrosunu Türkiye çıkaracak!

Dünyada sayılı kadastral anlayışa sahip ülkelerden birisi olan Türkiye, bu aland ...

İdris Güllüce genel seçimlerde sıra heyecanı yaşıyor
  • 10.04.2015 13:21

İdris Güllüce genel seçimlerde sıra heyecanı yaşıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 7 Haziran'daki genel seçimlerde daha ön ...

İdris Güllüce, Emirgan Korusu'yla ilgili konuştu
  • 04.02.2015 09:09

İdris Güllüce, Emirgan Korusu'yla ilgili konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'den son günlerde imara açılacağı yönünd ...

Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması için geç kalmadınız!
  • 27.12.2014 15:20

Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması için geç kalmadınız!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öğrencilerin çevre duyarlılığını artırmak için ...

İdris Güllüce, "Gayrimenkulde pastayı büyütmeliyiz"
  • 04.12.2014 11:53

İdris Güllüce, "Gayrimenkulde pastayı büyütmeliyiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, sektörün pastayı daha da büyütmesi içi ...