Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konya'da çöken binayı inceledi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konya'da çöken binayı inceledi!
10.12.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ekipleri Konya'da çöken iki katlı kerpiç binayı inceledi.

Konut hesabı açanlara ödemeler başlıyor!
Konut hesabı açanlara ödemeler başlıyor!
03.12.2019

Evi olmayanlar için çıkarılan Konut hesabından ödemelerin yeni yıldan önce yapılması bekleniyor.

Emlak Vergisi ödemelerinde son gün 2 Aralık!
Emlak Vergisi ödemelerinde son gün 2 Aralık!
29.11.2019

Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergileri’nin ikinci taksitleri için ödeme süresi 2 Aralık Pazartesi günü mesai bitimi sona eriyor.

Düzce'de sel mağdurlarının ödemeleri haftaya gerçekleşecek
Düzce'de sel mağdurlarının ödemeleri haftaya gerçekleşecek
27.11.2019

Düzce’de temmuz ayında yaşanan sel afetinin meydana getirdiği maddi zararın ödemesi onaylandı.

Şehir Hastanesi'nin metrosunu Ulaştırma Bakanlığı yapacak
Şehir Hastanesi'nin metrosunu Ulaştırma Bakanlığı yapacak
26.11.2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği talimatla, Bursa Emek Şehir Hastanesi metrosunun Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağı açıklandı.

“Sinop’u marka şehir haline getireceğiz”
“Sinop’u marka şehir haline getireceğiz”
23.11.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sinop'u kültür ve turizm şehri haline getireceklerini söyledi.

Türkiye'den 5 il 'en güvenli şehirler' arasına girdi
Türkiye'den 5 il 'en güvenli şehirler' arasına girdi
23.11.2019

Numbeo tarafından açıklanan 'en güvenli şehirler' listesine Türkiye'den 5 şehir girdi.

Erzurum Şehir Hastanesi'nin yüzde 98'i tamamlandı
Erzurum Şehir Hastanesi'nin yüzde 98'i tamamlandı
15.11.2019

2013 yılında yapımına başlanan Erzurum Şehir Hastanesinde sona gelindi. Hastane inşaatının yüzde 98'i tamamlandı.

Kirayı gününde ödemeyen kiracı şimdi yandı
Kirayı gününde ödemeyen kiracı şimdi yandı
14.11.2019

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, sözleşmede belirtilen vade tarihinde ödenmeyen kira ücretine yasal faiz uygulanması gerektiğine hükmetti.

Vali Yerlikaya, Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatını gezdi
Vali Yerlikaya, Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatını gezdi
12.11.2019

Başakşehir’de yapımına devam edilen Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesine gelen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yetkililerden bilgi aldı.

<p>Vali Yerlikaya, dün sabaha karşı İngiliz eski istihbarat subayının ölü bulunmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede "yeni bir açıklama yapmamızı gerektirecek bir şey olduğu zaman paylaşacağız” dedi. <p>İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Başakşehir'de yapımına devam edilen ve Türkiye'nin en büyükleri arasında gösterilen Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatı alanına gelerek son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı. Vali Yerlikaya'ya İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'da eşlik etti. Yerlikaya, yetkililerden aldığı bilgilerden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. <p>Yerlikaya yapılan hastanenin yapımının tamamlanmasının ardından İstanbul'un en büyük hastanesi olacağında dikkat çekerek, “Dünyanın en büyük sismik izolatörlerinin aynı anda yapıldığı 2 bin 40 tane sismik izolatör üstünde olan bu yapı deprem dayanıklılığı açısından fevkalade güçlü bir yapı olarak karşımızda duruyor. 2 bin 686 yatağa sahip 23 bin 600 hastanenin şifa bulmak için güzel bir fırsat bulduğu bir hastane. Türkiye'nin 3'üncüsü ama İstanbul'un en büyük hastane projesi olduğu görülüyor. Ben başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sağlık Bakanımıza, Bakanlarımıza geçmişte bu hizmette emeği olan herkese şükranlarımı arz ediyorum. Aslında bu proje ile ilgili birkaç kelam etmek haksızlık olur bu projeyi saatlerce anlatmak gerekir” dedi. “2020 Haziran sonu bitirilmesi hedefleniyor” <p>Hastanenin 2020 yılı içerisinde Haziran ayının sonu itibariyle bitirilmesinin hedeflendiğini ifade eden Yerlikaya, “Bu projenin koordinasyon gerektiren bazı hizmetlerimiz var. O da bir metro hattı şehir hastanesi içinde olması gereken ve yapımı devam eden şehir hastanesi metro istasyonu var. Bu istasyonun uzunca zamandan beri yapılamadığını arkadaşlarımız az önce bilgisini verdiler bize. Aynı zamanda etrafındaki Başakşehir ve şehirlerarası yol bağlantı ile ilgili de yapılması gereken aksayan bazı gelişmelerden bahsettiler. En geç Pazartesi günü valilikte İstanbul Büyükşehir Belediyemizi, Başakşehir Belediyemizi yine aynı şekilde yapı firmasını ve yol inşaatlarını yapan firmalar ile oturacağız koordinasyonu gereken eş güdümü gereken neler var ise onları masaya yatıracağız. Bir tane arzumu var İstanbullu hemşerilerimize bu yapıyı bu güzel sağlık yatırımını zamanında ulaşım ağı ile beraber sorunsuz kavuşması en büyük arzumuz ve dileğimiz” diye konuştu. “Yeni bir açıklama yapmamızı gerektirecek bir şey olduğu zaman paylaşacağız” <p>İngiliz eski istihbarat subayının ölü bulunması ile ilgili olarak soruyu da cevaplayan Yerlikaya, “ Arkadaşlarımız çalışıyoruz, cumhuriyet başsavcılığımız emniyetimiz çok yönlü olarak çalışıyor. Ben dün bir açıklama yaptım onunla ilgili yeni bir açıklama yapmamızı gerektirecek bir şey olduğu zaman biz sizlere olursa paylaşacağız” şeklinde konuştu.
YHT,  şehirlerarası ekspres seferlere başlayacak
YHT, şehirlerarası ekspres seferlere başlayacak
11.11.2019

Ulaştırma Bakanlığı, 2020’de yeni Yüksek Hızlı Tren hatlarını işletmeye alırken, verimliliği artırmak için ekspres seferlere başlayacak.

'Kentsel dönüşüm şehirler için bir fırsattır'
'Kentsel dönüşüm şehirler için bir fırsattır'
07.11.2019

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, Dünya Şehircilik Günü kapsamında kentsel dönüşüme dikkat çekti.

Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemede son gün 30 Kasım!
Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemede son gün 30 Kasım!
03.11.2019

Belediyelere ödenmesi gereken 2019 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi ikinci taksit ödemelerinde son gün 30 Kasım.

Paşabahçe Vapuru, Şehir Hatları'na geri mi dönüyor?
Paşabahçe Vapuru, Şehir Hatları'na geri mi dönüyor?
03.11.2019

Beykoz sahilinde söküme gideceği günü bekleyen Tarihi Paşabahçe Vapuru için beklenen adım atıldı.

Emlak Vergisi ödemeleri başladı
Emlak Vergisi ödemeleri başladı
01.11.2019

Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri bugün başladı. 30 Kasım’a kadar sürecek.

Emlak Vergisi ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor
Emlak Vergisi ödemeleri 1 Kasım'da başlıyor
31.10.2019

Emlak Vergisi'nin ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım ile 30 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Safranbolu Evleri soyut ve somut olarak koruma altında!
Safranbolu Evleri soyut ve somut olarak koruma altında!
30.10.2019

Safranbolu ilçesinde tarihi evler, yıllar önce yangın, deprem ve yıldırım düşmesine karşı hem soyut hem de somut olarak koruma altına alınmış.

Blueground ile 9 şehirde uzun dönemli kiralama dönemi başlıyor
Blueground ile 9 şehirde uzun dönemli kiralama dönemi başlıyor
29.10.2019

Teknoloji odaklı emlak şirketi Blueground, dünyada aralarında İstanbul’un da olduğu 9 şehirde uzun dönemli kiralama hizmeti sunuyor.

Konut hesabı için artan ödeme geldi
Konut hesabı için artan ödeme geldi
26.10.2019

İlk defa konut sahibi olacakları desteklemek amacıyla uygulamadaki asgari ödeme tutarı, her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

“Şehirlerimiz artık yeni sorunlarla karşı karşıya”
“Şehirlerimiz artık yeni sorunlarla karşı karşıya”
25.10.2019

Emine Erdoğan, “Şehir kavramını yeniden yorumlamayı, trafik, ulaşım ve atık yönetimi gibi alanlarda yeni çözümler üretmeyi gerektiriyor” dedi.

<p>Kartepe zirvesinde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, “Yurtiçinden ve yurtdışından son derece kıymetli isimlerin bir araya geldiğini görüyorum. Bu seçkin toplulukla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kocaeli Belediyemizi böylesine güzel bir etkinlik düzenlediği için tebrik ediyor, emek veren herkesi kutluyorum. Ünlü bir Fransız şairi, bir şiirinde şöyle diyor; ‘Eski Paris artık yok, ne yazık! Bir şehrin şekli, bir faninin kalbinden daha çabuk değişiyor'” ifadelerini kullandı. “İki şehri birbirinden ayıran koordinatları değil, kimlikleridir” <p>Erdoğan, “Şehirlerin maruz kaldığı değişim, bugün olduğu gibi, dün de insanları endişelendiren hususlardandı. Kaldı ki, bugün öyle bir değişim çağında yaşıyoruz ki, ihtiyaçlar hemen her gün farklılaşıyor. Şehirlerin sınırları aynı kalıyor. Fakat hafızaları ve ruhları, günün şartlarına göre bazen genişliyor, bazen daralıyor. Çünkü şehirler, ruhları olan canlı organizmalar gibidir. Bir şehir, her gün yeniden inşa edilir. Ya da onlardan koparılan tarihle yıkılır. Bir şehrin kimliği ile o şehirde yaşayan insanların kimliği daima alışveriş halindedir. O nedenle, yeni tanıştığımız kişiye ilk sorduğumuz soru, memleketi değil midir? İki şehri birbirinden ayıran, koordinatları değil, kimlikleridir. Fakat son yıllarda görüyoruz ki, şehirler artık birbirilerine daha çok benzer hale geldi. Küreselleşme, kimlikleri tektipli hale getirirken, şehirleri de çoraklaştırdı. Büyük edebiyatçımız Tanpınar, Beş Şehir kitabının İstanbul bahsinde şöyle diyordu; ‘Bugün mahalle kalmadı. Mahallenin yerini, alt kattaki üsttekinden habersiz, ölümüne, dirimine kayıtsız, her penceresinden ayrı bir radyo merkezinin nağmesi taşan apartman aldı.' Bundan yıllar önce İstanbul'un hızlı kentleşme karşısında verdiği mücadele, büyük edebiyatçının kalbine kıymık gibi batmıştı. Şehirden eksilen bir park, bir çeşme, kolektif hafızaya büyük hasar veriyor. Bazen bir mekanın yitip gitmesi, birçok insanın anı defterinden sayfalar koparıyor. Şehirlerimiz modernleşiyor derken, her gün biraz daha eksiliyoruz” diye konuştu. “Bugün puslu ve kirli hava yerine, temiz bir gökyüzüne bakabiliyoruz” <p>Sorunların gönlünü şehre vermiş bir yönetim anlayışıyla bertaraf edildiğini dile getiren Emine Erdoğan, “İstanbul'u tarif etmek, işlerin en zoru olsa da, ona bir gündüz düşüdür diyebiliriz. Adeta gözlerimiz açıkken gördüğümüz bir rüya şehirdir, İstanbul. Necip Fazıl'ın ‘Ay ve güneş, ezelden iki İstanbulludur' diye tarif ettiği kültürler kavşağıdır. Fakat o da almıştır nasibini türlü değişimlerden! Asırlar boyu tüm dünyaya esin kaynağı olmuş İstanbul'un yedi tepesine, vaktiyle çöp tepeleri eklenmişti. Hatırlarsınız! Hekimbaşı'ndaki vahşi çöp depolama alanının patlamasıyla 38 kişi hayatını kaybetmişti. İstanbul gibi bir metropol, 20. yüzyılda böyle ilkel koşullarda can çekişti. İstanbullular evlerine bidonlarla su taşıyordu. Çöp kokusu solumaya alışmış halk, ağaç, çimen, deniz kokusuna hasretti. Neyse ki bu sorunlar, gönlünü şehre vermiş bir yönetim anlayışıyla bertaraf edildi. Gazetelerin gaz maskesi dağıttıkları bir ortamda, tüm şehir doğalgaza kavuştu. Bugün puslu ve kirli hava yerine, temiz bir gökyüzüne bakabiliyoruz” şeklinde konuştu. “Şehirlerimiz yeni sorunlarla karşı karşıya” <p>Erdoğan, “Şehirlerimiz artık yeni sorunlarla karşı karşıya. Bu durum, şehir kavramını yeniden yorumlamayı, trafik, ulaşım, güvenlik ve atık yönetimi gibi alanlarda yeni çözümler üretmeyi gerektiriyor. Tüm bunlara, dünya metropollerinin kendi aralarındaki rekabet de eklenince, teknolojik altyapıyla kültür atlasını uyumlu kılacak yeni yaklaşımlar gerekiyor. Bu nedenle, bundan sonraki yol haritamız, akıllı, mutlu ve kültürlü şehirler inşa etmek olmalı. Tüm alanlarda olduğu gibi, şehirlerimizi dönüştürmede de, insan odaklı bir yaklaşım benimsemeliyiz. İnsanın fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını önceleyen politikalar geliştirmeliyiz. Sadece İstanbul'da değil, tüm şehirlerimizde, o topraklardan gelmiş geçmiş medeniyetlerin izlerini okuyabileceğimiz evrenler kurmalıyız. İnsanın aidiyet duygusunu artıran, yerel malzemenin geleneksel mimari ile buluştuğu projelere daha da ağırlık vermeliyiz. Toprakla ilişkisini kesen değil, yere sağlam basan, çevrenin doğal bir parçası olan mimariye geçmeliyiz. Şehirlerimiz, genç yaşlı, kadın erkek, özel ihtiyaç sahibi, engelli bireylerin ihtiyaçlarına cevap verecek, daha katılımcı hale gelmelidir. Şehirlerin en önemli sorunlarından biri de, bildiğiniz gibi atık meselesidir. Kentlere göçün artmasıyla doğru orantılı olarak atık miktarımız artıyor. Plastik ne yazık ki, tüm dünyayı esir almış durumda. Korkum o ki, 21. yy., ne bilgi, ne teknoloji, tarihe ‘plastik çağı' olarak geçecek. Araştırmalar, 2050'de okyanuslarda balıktan çok plastiğin yüzeceğini gösteriyor. İşte bu gerçeklerden hareketle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla 2017'de sıfır atık projesini başlattık. İlk etapta kamu binalarımız sisteme dahil oldu. 2023 senesine kadar sıfır atık sistemini tüm ülkede yüzde 100 gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. "Şehir söz konusu olduğunda konuşacak elbette çok şey var" <p>Şehrin söz konusu olduğunda konuşacak çok şeyin olduğunu belirten Emine Erdoğan, “Japonya'da, yakından tanıma imkanı bulduğum, dünyanın ilk sıfır atık kasabası olan Kamikatsu, bu seferberlik adına umutlarımızı artırıyor. Kamikatsu'da yerel halk, kurulan sistem sayesinde, çöplerini tam 45 kategoriye ayırarak, atıklarının yüzde 80'ini geri dönüştürüyor. Öyle ki, bunu milli bir davaymışçasına sebatla sürdürüyorlar. Daha da ilginci, halk bu süreçte görüyor ki, aslında birçok malzeme çok gereksiz yere paketleniyor. Bu farkındalık yavaş yavaş bir yaşam tarzı haline geliyor. Kamikatsu, küçük bir örnek ama geri dönüşümün bir yerleşim yeri ölçeğinde mümkünlüğünü gösteriyor. Bizim şehirlerimiz de, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla, tüketmeden var olabilen, şehirler haline gelmelidir. Aslında bu bize yabancı değil. Geçmişimizde de, öyle yaşamıyor muyduk? Organik atıkların gübreye dönüştüğü, plastik poşet yerine filelerin kullanıldığı tasarruf kültürü ile yaşamıyor muyduk? Geçmişteki bu tecrübelerimizle, çağın ihtiyaçlarını sentezleyerek şehirlerimizi yaşanabilir hale getirmeliyiz. Bunun için atacağımız ilk adım önemlidir. Kendi evlerimizde başlamalı her şey. Çocuklarımıza bu bilinci vermeliyiz. Bir saniyede, gözümüz kapalı çöpe attığımız bir plastiğin binlerce yıl tabiatta kalacağını onlara iyi anlatmalıyız. Önemli toplumsal rolleri olan sizlerin de, bu farkındalığa katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum. Şehir söz konusu olduğunda konuşacak elbette çok şey var. Bu zirveden çıkacak ortak aklın, yerel yönetimlerimize ve şehir politikalarımıza rehberlik yapacağına inanıyorum. Aklıselim, kalbi selim, zevk-i selim anlayışı, inanıyorum ki, özlemini çektiğimiz akıllı ve mutlu şehir konseptinin anahtarı olacaktır. Bu duygularla, Kartepe Zirvesi'nin hayırlı olmasını diliyorum. Kocaeli Belediyemize böylesine anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.