670 yıllık cami restore edilmeyi bekliyor
670 yıllık cami restore edilmeyi bekliyor
17.12.2018

Sakarya’nın Erenler ilçesinde 670 yıllık olduğu tahmin edilen Cumaaltı Camii restore edilmeyi bekliyor.

Amasya'da restore edilen 753 yıllık cami!
Amasya'da restore edilen 753 yıllık cami!
15.10.2018

Amasya'nın Merzifon ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilen 753 yıllık Ulu Cami ibadete açıldı.

Amasya'da 753 yıllık cami restore edildi
Amasya'da 753 yıllık cami restore edildi
13.10.2018

Merzifon ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilen 753 yıllık Ulu Cami ibadete açıldı.

Malatya'nın 500 yıllık camisi restore edildi
Malatya'nın 500 yıllık camisi restore edildi
23.09.2018

Malatya'da ilk onarımı 1588 yılında gerçekleştirilen ecdat yadigarı Toptaş Camisi, restorasyonun ardından yeniden ibadete açıldı.

Tarihi Bulduk Cami restore ediliyor
Tarihi Bulduk Cami restore ediliyor
26.06.2018

İzmit Belediyesi tarafından yok olmaya yüz tutmuş tarihi Bulduk Camii restore ediliyor.

Bab'daki tarihi cami ve çarşı restore ediliyor
Bab'daki tarihi cami ve çarşı restore ediliyor
18.06.2018

Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı'yla terörden temizlenen Bab ilçesindeki tarihi cami ve kapalı çarşı, restore ediliyor.

TİKA Kosova'da iki cami restore edecek
TİKA Kosova'da iki cami restore edecek
11.06.2018

Kosova'daki Priştine Çarşı (Sultan Murat) Camisi ile Prizren Gazi Mehmet Paşa (Bayraklı) Camisi TİKA tarafından yenilenecek.

Restore edilen Mısır Çarşısı ve Nusretiye Camisi bugün açılacak
Restore edilen Mısır Çarşısı ve Nusretiye Camisi bugün açılacak
04.05.2018

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Mısır Çarşısı ve Nusretiye Cami yeniden hizmete açılacak.

Şaphane'deki Tarihi Ulu Cami restore edilecek
Şaphane'deki Tarihi Ulu Cami restore edilecek
26.04.2018

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, Kütahya’nın Şaphane ilçesinde 800 yıllık tarihi Ulu Camisi’nde incelemelerde bulundu.

3 bin yıllık antik kentteki Osmanlı camisi restore edildi
3 bin yıllık antik kentteki Osmanlı camisi restore edildi
20.04.2018

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'ndeki tarihi caminin restorasyonu bitti.

<p>Dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yerini alan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı ve koruma çalışmaları devam ederken bir yandan da Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma tarihi yapılar da ihya ediliyor. <p>Bu eserler arasında Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de geçen ve 15. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen cami, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteğiyle restore edildi. Kentin girişinde ziyaretçileri karşılayan tarihi hamamın yanında bulunan ve 1876 senesinde Şaban Ağa tarafından tadil edildiği için bu hayırseverin adıyla da anılan cami, kentin kimliğinin öne çıkan eserleri arasında yer alıyor. <p>Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, yaptığı açıklamada, restorasyonu 1 yılda tamamladıklarını ve çevre düzenlemesine başlandığını belirterek şöyle konuştu: <p>“Stratonikeia Antik Kent'nin en önemli özelliği Karya'dan itibaren Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserlerin tamamını bir arada görebileceğimiz bir yer. Burada tarihi dokuyu koruyarak gelecek nesillere aktaracak şekilde bir restorasyon icra edildi. Çalışmalar sırasında bütün farklı dönemlere ilişkin yapılar korundu. Burada restorasyonun teknik işlerinin yanı sıra çok büyük bir bilgi birikiminin olduğunu da görüyoruz." ÜÇÜNCÜ KEZ RESTORE EDİLDİ <p>Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise camideki Şaban Ağa tarafından yapılan tadilatın yanı sıra Mehmet Eskişar tarafından da 1912 senesinde ayrıca tadilat yapıldığını tespit ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Söğüt, caminin yapıldığı tarihin ve yapanın saptanamadığına ancak Kanuni Sultan Süleyman'ın 1522'deki Rodos Seferi sırasında bu camiye gelerek ibadet ettiğine dair verilere ulaştıklarına dikkati çekti. Kentteki kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon çalışmalarına da önem verdiklerini vurgulayan Söğüt, şunları kaydetti: <p>"Taş mihrabıyla taş minberiyle sade bir iç dizaynı ve ahşap yapısı ile önündeki sadaka taşıyla özgün bir cami. Kazılarda 15'inci yüzyıla ait caminin zeminini, minberini, hatta kapı ve pencerelerin yerine varıncaya kadar tespit ettik. Şimdiki camiyi de hem eski caminin görülebileceği hem de yeni caminin kullanılabileceği şekliyle düzenledik. Böylelikle, antik kentin bütününde olduğu şekilde camide de hem farklı dönemlerin gözüktüğü hem de gelen insanların ibadetlerini yapabileceği şekle getirdik." <p>&nbsp;
Antalya'daki Tekeli Mehmet Paşa Cami restore edilecek
Antalya'daki Tekeli Mehmet Paşa Cami restore edilecek
14.04.2018

Osmanlı'nın simge camilerinden 'taş papatya' diye de anılan 400 yıllık Tekeli Mehmet Paşa Camisi, 600 gün kapatılarak restore çalışmları yapılacak.

Teşvikiye Camisi restore edilecek
Teşvikiye Camisi restore edilecek
05.04.2018

Tarihi Teşvikiye Camisi ibadete kapatıldı. Restorasyona alınan tarihi cami, 2019 yılının Eylül ayında tekrar ibadete açılacak.

Kekova Kaleköy Camisi restore edilecek
Kekova Kaleköy Camisi restore edilecek
02.04.2018

Roma döneminde stoa olarak inşa edilen; ancak 75 yıldır ibadet edilemeyen Kekova Kaleköy Camisi Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce restorasyona alındı.

800 yıllık Molla Gürani Cami restore ediliyor
800 yıllık Molla Gürani Cami restore ediliyor
30.03.2018

Fatih Süleymaniye'de bulunan, tarihi Molla Gürani Cami'nde restorasyon başlıyor.

Midilli Adası'ndaki Valide Camisi restore edilecek
Midilli Adası'ndaki Valide Camisi restore edilecek
21.03.2018

Ege Adalarını Kalkındırma Programı kapsamında gerçekleştirilecek proje 1,2 milyon avroya mal olacak.

Restore edilen Sille Subaşı Cami ibadete açıldı
Restore edilen Sille Subaşı Cami ibadete açıldı
16.03.2018

Selçuklu Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Sille Subaşı Cami ibadete açılarak hizmete girdi.

TİKA, Şili’de As-Salam Camisi'ni restore etti
TİKA, Şili’de As-Salam Camisi'ni restore etti
10.03.2018

Latin Amerika ülkesi Şili’deki As-Salam Camisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edildi.

Bulgaristan'daki İbrahim Paşa Camisi restore edilecek
Bulgaristan'daki İbrahim Paşa Camisi restore edilecek
09.03.2018

Bulgaristan'da Başbakan Borisov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'ndan caminin restorasyonu için karar çıktı

Antalya'da 'Fethin sembolü' olan cami restore edilecek
Antalya'da 'Fethin sembolü' olan cami restore edilecek
07.03.2018

Antalya'nın tek 'şehzade camisi' Kesik Minare, aslına uygun restore edilerek, yarım olan minaresi tamamlanacak.

Ulu Cami'nin minaresi restore ediliyor
Ulu Cami'nin minaresi restore ediliyor
27.02.2018

Pisa Kulesi'nden daha eğri olan Ulu Cami'nin minaresi yeniden yapılandırılıyor.

<p>Elazığ'ın tarihi mahallesi Harput'ta bulunan ve 1156-1157 yıllarında Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yapılan Ulu Cami ve minaresi restore ediliyor. Minaresinin, İtalya'daki Pisa Kulesi'nden daha eğri olduğu tescil edilen Ulu Cami, restorasyontamamlandıktan sonra turizme açılacak. Elazığ Belediyesi Kültür Varlıkları Denetim ve Uygulama Bürosu Başkanı ve Sanat Tarihi Uzmanı Kadir Atıcı, Pisa Kulesi 3.2 eğime sahipken, Ulu Cami'nin minaresinin 7.2 eğimine sahip olduğunu söyledi. <p>İtalya'nın Pisa kentinde 1173 tarihinde inşa edilen, adını da bu kentten alan Pisa Kulesi'nden 16 yıl önce Elazığ'da 1157 yılında yapımı tamamlanan tarihi Ulu Cami'de restorasyon çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. DOĞAL NEDENLERDEN DOLAYI YAN YATIYOR <p>Elazığ Belediyesi Kültür Varlıkları Denetim ve Uygulama Bürosu Başkanı ve Sanat Tarihi Uzmanı Kadir Atıcı, Ulu Cami'nin minaresinin doğal nedenlerden yan yattığını söyledi. <p>Camide en son 1976 ve 1984 tarihlerinde restorasyon çalışması yapıldığını söyleyen Atıcı, "Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait Ulu Cami ve minaresi, Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından 1156 yılında yapımına başlanmış ve bir yıl sonra tamamlanmıştır. Uzun yıllar boyunca birçok medeniyet tarafından kullanıldı. Ulu Cami minaresinin Pisa Kulesi'nden daha eğri olduğu tespit edilerek tescillendi. Pisa Kulesi 3.2 derece eğimliyken, Ulu Cami minaresi 7.2 derecelik eğimine sahip. Bu eğimin de doğal bir bir eğim olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi'nin yapmış olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü cami ve minaredeki bir takım sıkıntıları gidermek için çalışmalar yaptı. Minaredeki tuğlaların yerinden oynaması ve güvercinlerin verdiği tahribattan dolayı 2017 yılı içerisinde restorasyon çalışmaları başlatıldı. Ayrıca, plastik onarım olarak minaredeki tuğlaları güçlendirme ve Ulu Cami minaresinin yıkılmasını önleme çalışması başlattı. Kış aylarında olduğumuz için şu an ara verildi." RESTORASYON GELECEK AY BİR DAHA BAŞLAYACAK <p>Restorasyona gelecek ay içinde yeniden başlanacağını belirten Atıcı, "Ulu Cami'nin avlusu içinde projeler hazırlanıyor. Tam teşekküllü çalışmalar bittiğinde Ulu Cami turizme açılacaktır. Ulu Cami'nin tarihi misyonuna baktığımızda şunu görüyoruz: Mimari anlayış Büyük Selçuklular'ın Anadolu'ya yansımasıdır. Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan da o dönemki mimari üslubu Harput'a taşımıştır. Mardin ve İç Anadolu da olduğu gibi Büyük Selçuklu mimarisini Harput Ulu Cami'de görüyoruz."diye konuştu. <p>&nbsp;