Mayısta gündem enerji verimliliği olacak

Mayısta gündem enerji verimliliği olacak

Dünya ISK (Isıtma-Soğutma-Klima) sektörünün önde gelen uzman ve bilim adamları, TTMD’nin düzenlediği Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu ve Clima 2010- Rehva Dünya Kongresi‘nde enerji verimliliğini tartışacak


Ülkemizde daha iyi bina ve tesislerin yapılması ile güvenli, konforlu, enerjiyi verimli kullanan ve çevreyi koruyan yaşam alanları yaratılması yönünde faaliyet gösteren Türk Tesisat Mühendisleri Derneği-TTMD, Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği ile hayatımıza giren Enerji Verimliliği konusunu ülkemizin gündeminde tutmaya ve düzenlediği organizasyonlarla uluslararası platformlarda tartışmaya devam ediyor.

03-05 Mayıs tarihleri arasında 9'uncusu gerçekleştirilecek “Binalarda Enerji Kullanımı” konulu Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu, ulusal ve uluslararası kuruluşların destekleri, yurtiçi - yurtdışı üniversite ve firma temsilcilerinin katılımları ile 500 civarında katılımcıyla İstanbul The Marmara Hotel'de gerçekleştirilecek.
TTMD‘nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek, ISK sektöründe dünyanın en önemli kongre faaliyetlerinin başında gelen ve ana teması “Sürdürülebilir Enerji” olan Clima 2010 - 10. Rehva Dünya İklimlendirme Kongresi ise; Amerika‘dan Japonya'ya uzanan yelpazede 6 kıtadan, 56 farklı ülkeden 1000‘in üzerinde ısıtma, soğutma ve iklimlendirme uzmanını 9 – 12 Mayıs  tarihleri arasında, Antalya, WOW Hotels – Topkapı ve Kremlin Palace'ta buluşturacak.
 
TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, TTMD Başkan Yardımcısı ve Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, TTMD Başkan Yardımcısı Hırant Kalataş ve Clima 2010 Organizasyon Komite Başkanı Numan Şahin'in katılımları düzenlenen basın toplantısında; TTMD ev sahipliğinde gerçekleştirilecek uluslararası organizasyonlara ilişkin kapsamlı bilgilendirme yapılarak, görüşler paylaşıldı.
 
TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü; TTMD olarak mayıs ayında iki önemli sektörel buluşmaya ev sahipliği yapacaklarını belirterek, “Her iki organizasyonumuzun ana temasını enerji konusu oluşturmaktadır. Enerji tüm dünyada önemli konumunu pekiştirerek sürdürmektedir. Tükettiğimiz enerjinin yüzde 75'ini ithal ettiğimiz ülkemizde 2008 yılı itibariyle 48,3 milyar dolara ithal ettiğimiz enerjinin yüzde 70'den fazlasını binalarda ve sanayide kullandığımız düşünüldüğünde, enerji ve enerji verimliliği konusu ülkemiz için de çok büyük önemdedir. Binalarda yüzde 50'ye varan oranlarda, sanayide ise yüzde 25'ler civarında enerji tasarrufu yapmak mümkün. Enerjiyi verimli kullanabilirsek, sadece ithal ettiğimiz enerjiden yılda 12 milyar dolar tasarruf edebiliriz.“ dedi.
 
Sempozyum ve kongre kapsamında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma ve yaklaşık sıfır enerji konularının tüm dünyadan bilim adamları ve uzmanlar tarafından tartışılacağını ifade eden Ünlü, “Amerikan ASHRAE, Avrupa Tesisat Mühendisleri Dernekleri Konfederasyonu REHVA ile bircok uluslararası kuruluşun desteklediği organizasyonlarımız, Türkiye'de enerji verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin uygulamaya geçtiği  şu günlerde  soruların ve sorunların tarşılacağı, birçok konuda yeniliklerin ve bilgi transferinin ciddi anlamda gerçekleşeceği, Türkiye'deki bilim adamları, mühendis, mimarlar ile yatırımcılar için fayda sağlayacak önemli bir platform oluşturacak.” diye kaydetti.
 
BEP yönetmeliği tartışılacak
Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu‘nun, 5 Aralık 2009'da TTMD katkılarıyla Bayındırlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konan ve 1 Nisan 2010'da revize edilen Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği'nin içerik ve uygulamada karşılaşılan sorunlarının kapsamlı olarak tartışılacak Panel'e de ev sahipliği yapacağına değinen Cafer Ünlü  “Ülkemizde 2007 yılında çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu, buna bağlı olarak yayınlanan Sanayi ve Bina Enerji Performans Yönetmelikleri şu an yürürlüktedir.
 
Ancak, BEP Yönetmeliği 1 Nisan 2010'da değişikliğe uğramıştır. Değişen en önemli madde ise kamuoyunu da yakından ilgilendiren Bireysel Isıtma ve Merkezi Isıtma Sistemi konusudur. Daha once 1000 metrekare'nin üzerindeki yapılarda merkezi sistem zorunluluğu varken bu değer şimdi 2000 metrekare'ye yükseltilmiştir. İçeriği ve uygulamada karşılaşacak sorunlar nedeni ile sektörde yoğun bir şekilde tartışılan bu konuyu sempozyum kapsamında düzenleyeceğimiz panelde bakanlık ve ilgili sivil toplum kuruluşları yetkilileri ile tartışmaya açıyoruz.” diye konuştu.
 
04 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilecek ve TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü'nün yöneteceği panele, Bayındırlık Bakanlığı Temsilcisi Murat Bayram, Enerji Bakanlığı Temsilcisi Erdal Çalıkoğlu, TTMD adına Abdullah Bilgin ile İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman, DOSİDER (Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Çelik, KBSB (Kazan ve Basınçlı Kaplar Sanayicileri Birliği Derneği) Başkanı Ali Eren ve MMO (Makine Mühendisleri Odası) yetkilileri katılıyor.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz