Malatya'da evli kadına boşanmış muamelesi

Malatya'da evli kadına boşanmış muamelesi

Başlığı okuyunca, "Malatya'nın neresinde?" diye soracağınızı tahmin ediyorum. Neresinde olacak içinde, yani Malatya Belediyesi'nde!

BAŞLIĞI okuyunca, "Malatya'nın neresinde?" diye soracağınızı tahmin ediyorum. Neresinde olacak içinde, yani Malatya Belediyesi'nde!..
OLAY NE?
Olay, Malatya Belediyesi'nin; emlak vergisi uygulamasını, Emlak Vergisi Kanunu"na göre değil de Medeni Kanun'a göre yapmasıyla ilgili.
İsterseniz önce okurlarımızdan Oktay Soylu'nun yazdıklarını okuyalım: "Oturduğumuz ev eşimin adına, eşim ev hanımı. Evi brüt 165 m2 ve eşimin hiçbir geliri yok. Emlak Vergisi Kanununun 8.
maddesinin 4962 sayılı Kanun'la değişik ikinci fıkrasına uyuyor.
Bildiğiniz gibi bu fıkrada, 'hiçbir geliri olmayanların' brüt 200 m2'yi aşmayan evi sıfır oranlı emlak vergisine tabi tutuluyor. Yani emlak vergisi alınmıyor.
Biz bu konuda Malatya Belediyesi ne başvuru yaptık.


Dilekçe örneğini internet sitesinden aldık, doldurduk ve Malatya Belediyesi'ne verdik. 1 - 2 ay sonra, 18.01.2011 tarihinde Malatya Belediyesi bize cevap verdi, cevap şu şekilde: 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun, mal rejimine bütün mallara ortaklığı öngörmesi nedeniyle ve aile birliğine istinaden, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'nun 8. maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen muafiyet hükmü ile indirimli emlak vergisinden faydalanmanıza imkan bulunmadığı hususunu bilgilerinize rica ederim.'

Malatya Belediyesi dilekçemize bu şekilde cevap verdi. Şaşırdım kaldım.
Biz emlak vergisi diyoruz belediye ise Medeni Kanun'un "boşanma halindeki mal ortaklığından" söz ederek, vergi istiyor!.."

ÖRDEK FIKRASI GİBİ
Malatya Belediyesi'nin bu uygulaması, ördek fıkrası gibi...
İki arkadaş sohbet ederken biri diğerine; - Hava bulutlu demiş. Bunun üzerine karşısındaki ani bir yumruk atmış.
Yumruğu yiyen, yere yuvarlanmış ve çenesini ovuşturarak doğrulmaya çalışırken bağırarak sormuş; - Deli misin be adam? Durup dururken niye vurdun?
- Sen bana ördek dedin de onun için! - Ben sana ördek falan demedim, hava bulutlu dedim. Ördeği nereden çıkarıyorsun?
- Tamam... Hava bulutlu dedin. Hava bulutlu olunca ne olur? Yağmur yağar.
Yağmur yağınca ne olur? Su birikintisi... Su birikintisinde de ördek yüzer. O halde sen bana ördek dedin! Malatya Belediyesi de bir evi olan ve herhangi bir geliri bulunmayan ev hanımına; "Medeni Kanun'a göre boşanman halinde, kocanın mallan da dahil bütün mallara ortaksın. O halde senin hisseli de olsa birden fazla gayrimenkulün var.
indirimli emlak vergisinden yararlanamazsın" diyor.
Başka bir anlatımla, evli olan kadına boşanmış muamelesi yapıyor.
Sıfır oranlı emlak vergisini de Medeni Kanun hükümlerini gerekçe göstererek uygulamıyor.
Nasıl, "ördek fıkrası" gibi, değil mi?

  • Etiketler:

Yorum Yaz