İşçisini korumayan yandı

İşçisini korumayan yandı

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası tamamen değişiyor. İlk kez TAKVİM'in açıkladığı değişiklikle memurlar da meslek hastalığı kapsamında olacak. Çalışanının güvenliğini sağlamayan patron ağır ceza alacak


İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası tamamen değişiyor. İlk kez TAKVİM'in açıkladığı değişiklikle memurlar da meslek hastalığı kapsamında olacak. Çalışanının güvenliğini sağlamayan patron ağır ceza alacak.

Çalışma Bakanlığı'nda son aşamaya getirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Taslağı'yla, 3 milyon memur da iş güvenliği kapsamına alınıyor. Bugüne kadar işçileri koruyan yasayla, asker ve polis dışındaki memurlar da iş güvenliğine tabi olacak.
Nöbet tutmaktan varis, bilgisayar başında çalışmaktan boyun fıtığı olan memurun sağlık sorunu da meslek hastalığı sayılacak. Çalışanlar, işlerinden dolayı hasta olduklarını tespit ettirdiğinde malulen emeklilik gibi farklı haklardan yararlanabilecek.
 
TEDBİR ALINMASI ŞART
İşçi-işveren yerine, çalışan-işveren ayrımı getiren düzenlemeyle, iş sağlığı ve güvenliği konusunda tedbir almayan işverenlere ağır para cezaları getiriliyor. Buna göre işverenler, işyerinde iş güvenliği uzmanları ve hekim bulunduracak. İşverenler, risk değerlendirmesi yaptırarak, işyerinin çalışanlar açısından güvenli hale getirilmesinden sorumlu olacak. Çalışanları işin tehlikeleri konusunda eğitip, koruyucu malzemeleri verecek.
 
Kaynak: Takvim
  • Etiketler:

Yorum Yaz