İZODER 28'inci yaşını kutluyor!

İZODER 28'inci yaşını kutluyor!

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu: “28 yıllık deneyimle yalıtım sektörüne öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu İşi Şu Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), 28'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. İZODER'in işi, şu, ses ve yangın yalıtımı gibi dört önemli branşta faaliyet gösteren sektörün standartlarını yükseltmeyi ve ülke genelinde yalıtım bilincini artırmayı hedeflediğini belirten İZODER Başkanı Emrullah Erüslü, “28 yıllık deneyime sahip bir çatı örgüt olarak, ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli yer tutan yalıtım sektörüne öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi. 

13 Haziran 1993'te kurulan İZODER'in, sürdürdüğü faaliyetleriyle hem toplum hem yalıtım sektörü hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Erüslü, “28'inci yılımıza girerken, dernek olarak yürüttüğümüz tüm faaliyetlerden daha etkin sonuçlar elde etmek ve toplumun yalıtıma yönelik farkındalığını daha da artırmak amacıyla bir araştırma başlattık. 2021 yılı başında başladığımız bu araştırmada elde ettiğimiz sonuçların sektörümüze ışık tutacağına inanıyoruz” dedi. 

Mevzuatları geliştirerek yeni adımlar atmalıyız

Tüm yalıtım branşlarının, yönetmelik ve standartlara uygun bir şekilde üretilmesi ve uygulanması gerektiğine dikkat çeken Emrullah Erüslü, şunları söyledi: “Yalıtım branşlarına yönelik sektörümüzü direkt etkileyen yönetmelikler konusunda yakın dönemde önemli çalışmalar yaptık. Ancak özellikle enerji verimliliği açısından ülkemiz için stratejik öneme sahip olan işi yalıtımı ile ilgili mevzuatları geliştirerek yeni adımlar atmamız gerekiyor. 

Yalıtım alanında mevzuat oluşturmak, İZODER'in görev edindiği çalışmaların başında geliyor. Yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlanıp denetim mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde, yalıtım uygulamalarının vatandaşa, çevreye ve ülke ekonomisine katkısı büyük olacaktır. 

2000 yılında işi yalıtımı uygulamalarının zorunlu hale getirildiği Binalarda İşi Yalıtımı Yönetmeliği'nden, 2018 yılında yürürlüğe giren Binalarda Şu Yalıtımı Yönetmeliği ile Binaların Gürültüye Karşı Korunması Yönetmeliği'ne kadar yalıtımın tüm branşları ile ilgili mevzuatların hazırlanmasına doğrudan katkı sağladık, bundan sonra da kamunun çalışmalarına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. 

Yalıtımla ilgili kamu ve özel sektörde görev alan profesyonellere, geleceğin tasarımcısı ve karar vericisi konumuna gelecek öğrencilere ve yalıtım yaptırmayı düşünen vatandaşlarımıza yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını işi, şu, ses, yangın ve tesisat yalıtımı branşlarında yürütmeye devam edeceğiz. 

Enerji verimliliği için yalıtımda AB ülkeleri seviyesine çıkmalıyız

Bugün gelişmiş ülkeler sıfır enerjili konutlar, pasif evler gibi konseptlere yönelmiş durumda. Ülkemizde enerji verimliliği alanında maalesef bu noktadan çok uzaktayız. Ülkemizde yalıtım ile ilgili yasal düzenlemeler henüz AB ülkeleri seviyesinde değil. Bir an önce mevzuatlarımızda yapılacak değişikliklerle enerji limitlerinin iyileştirilmesi ve AB seviyesine getirilmesi, enerji verimliliği için çok önemli bir adım olacaktır.  

Eğitim çalışmalarımız sürecek

Deprem tehlikesi altında bulunan ülkemizde hayatı önem taşıyan şu yalıtımı ile insanların beden ve ruh sağlığının korunması için gerekli olan ses yalıtımına dair yönetmeliklere dair bilgilendirme yapmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız teknik iş birliği protokolü çerçevesinde, önceki yıllarda 14 farklı ilde 3.678 kişinin katılımıyla Tüm Yönleriyle Yalıtım Seminerleri gerçekleştirdik. Bu eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını, pandemi sürecinin ardından farklı etkinlikler altında sürdüreceğiz. 

Kentsel dönüşümü fırsat olarak değerlendirmeliyiz

Ülkemizdeki tüm binaları yalıtımlı hale getirdiğimizde (En az Ç sınıfı binalar) her yıl 9 milyar dolar tasarruf elde etme potansiyelimiz var. İçinde bulunduğumuz kentsel dönüşüm sürecini, güvenli, enerji verimli, çevreye duyarlı, sağlıklı ve konforlu yapılara sahip olmamız için önemli bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Öte yandan kentsel dönüşümün dışında kalan 5,6 milyon binanın da yalıtımla korunması gerekiyor. Tüketicinin alım gücünü desteklemek amacıyla yalıtım kredisi kampanyasının hayata geçmesini bekliyoruz. Bu çerçevede bir an önce bu kampanyanın hayata geçirilerek ülkemizde işi yalıtımı seferberliği başlatılması gerektiğine inanıyoruz. 

Türkiye'deki binaların daha az enerji harcayan, dayanıklı, güvenli ve çevre dostu bir yapıya kavuşması için işi, şu, ses ve yangın yalıtımı ürünlerinin standartlara uygun şekilde üretilmesi ve uygulanması gerekiyor. Bu doğrultuda, ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına önemli katkı sağlayan yalıtımı tüm yapılarda yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı hızlandıracağız. 

Sektörün kalite altyapısını güçlendirmek amacıyla 2007 yılında İZODER bünyesinde kurulan laboratuvar ile yalıtım ürünlerinin deneye tabi tutularak ÇE işareti ile pazara arz edilmesine imkan sağlıyoruz. İZODER bünyesinde önemli yapısal adımlar atarak, sektöre yönelik hizmetlerimizi çeşitlendirmeye devam edeceğiz.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

“İklim değişikliği ile mücadelede binaların yenilenmesini hızlandırmalıyız”
  • 14.10.2021 10:43

“İklim değişikliği ile mücadelede binaların yenilenmesini hızlandırmalıyız”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, Paris Anlaşması'nın TBMM’de onaylanmasının, Türk ...

İZODER “Binalarda yangın yalıtımı hayati önem taşıyor”
  • 26.09.2021 10:05

İZODER “Binalarda yangın yalıtımı hayati önem taşıyor”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu: “Binalarda yangın yalıtımı ile önlem almamı ...

Ferdi Erdoğan, Türkiye’de yalıtımı anlatıyor!
  • 19.10.2012 15:41

Ferdi Erdoğan, Türkiye’de yalıtımı anlatıyor!

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, Türkiye’de yalıtımı ve yalıtımın ön ...

''İklim değişikliği etkilerini en aza indirmek zorundayız''
  • 29.06.2021 09:12

''İklim değişikliği etkilerini en aza indirmek zorundayız''

Bakan Kurum: İklim değişikliğinin etkilerini en aza indirerek, kendi kendine yet ...

İZODER 28'inci yaşını kutluyor!
  • 15.06.2021 12:22

İZODER 28'inci yaşını kutluyor!

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu: “28 yıllık deneyimle yalıtım sektörüne öncülük e ...

Yazlık evlerde ısı yalıtımının önemi arttı!
  • 30.05.2021 07:00

Yazlık evlerde ısı yalıtımının önemi arttı!

İZODER, pandemi koşulları nedeniyle kentlerde yaşayanların yoğun ilgi gösterdiği ...