Tatilde yemeği kültüre tercih edenlerin oranı yüzde 26!

Tatilde yemeği kültüre tercih edenlerin oranı yüzde 26!

Türk turistler, iyi bir tatil geçirmek için bazı şeylerin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyor. İşte en ilginç sonuçlar...

Yeni yıl tatiline sayılı gün kaldı; gezilecek yerler listelenmeye, bavullar toplanmaya başladı. Peki Türk turistler, iyi bir tatil geçirmek için nelerin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyor? Seyahat arama sitesi momondo, bu soruyu Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden katılımcılara sordu. En ilginç sonuçlar ise şöyle: 

ÖNCE HAVA DURUMUNA BAKIYORUZ

Seyahat arama sitesi momondo'nun araştırmasına göre Türk turistler, bir tatilin iyi geçmesi için bazı şeyleri ‘olmazsa olmaz' olarak görüyor. Buna göre havanın güzel olması ve iyi servis başlıca önceliklerimiz... Ayrıca her şey dahil tatilleri de dünyada en çok seven ülkeyiz.

Tatilden keyif almak için en çok istediğimiz şey, havanın mevsim koşullarına göre güzel olması. Araştırmaya katılanların yüzde 32'si “Hava güzel olmazsa tatilin keyfini çıkaramam” diyor. İkinci sırada ise yüzde 31'le “Kalacağım şehrin rahatlamamı sağlayacak güzel imkanlar olması önceliğimdir” diyenler yer alıyor. 

İYİ TATİLİN ANAHTARI KALİTELİ HİZMET

“Kaldığım otelin, ziyaret ettiğim restoranların veya kullandığım turizm acentasının iyi hizmet sunması iyi bir tatil için şart” diyenlerimizin oranı ise yüzde 30. Araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında iyi servise ne çok önem veren ülke konumundayız. 

HER ŞEY DAHİLİ DÜNYADA EN ÇOK BİZ SEVİYORUZ

Yine yüzde 30 oranında kişi, tatilimizin her şey dahil formatında olmasının şart olduğunu düşünüyor. Araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında her şey dahil tatili en çok tercih eden ülke konumundayız. Bu dört koşulu, yüzde 26'yle birlikte seyahat ettğimiz kişilerle kaliteli vakit geçirmek yer alıyor. 

KÜLTÜREL BİRİKİM BEŞ KİŞİDEN BİRİ İÇİN ÖNEMLİ

Midemize düşkünlüğümüz, tatile yönelik beklentilerimizi de etkiliyor. “İyi yemek varsa tatil güzel geçer” diyenler yüzde 26 oranında. Bu oran, “Kalacağım şehrin zengin bir kültürel birikime sahip olması şart” diyenlerden yüzde 6 oranında daha yüksek. 

KADINLAR ALIŞVERİŞİ, ERKEKLER PARTİYİ SEÇİYOR

Diğer yandan araştırma, erkeklerin yüzde 9'u, kadınların ise yüzde 12'si alışveriş imkanı kısıtlı olan şehirlere gitmeyi istemediğini söylüyor. Gece hayatına ise daha çok erkekler önem veriyor. İyi parti imkanları erkeklerin yüzde 11'i, kadınların ise yüzde 6'sı için olmazsa olmaz. Benzer şekilde erkekler, yeni insanlarla tanışmaya da kadınlardan yüzde 4 oranında daha fazla önem veriyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Tatilde yemeği kültüre tercih edenlerin oranı yüzde 26!
  • 28.12.2015 14:55

Tatilde yemeği kültüre tercih edenlerin oranı yüzde 26!

Türk turistler, iyi bir tatil geçirmek için bazı şeylerin olmazsa olmaz olduğunu ...