Tabanlıoğlu, Beyazıt Kütüphanesi Projesi ile en iyiler arasında

Tabanlıoğlu, Beyazıt Kütüphanesi Projesi ile en iyiler arasında

Tabanlıoğlu, Beyazıt Kütüphanesi Yenileme Projesi ile Mies Van Der Rohe Ödülü 2017’de en iyi 40 çağdaş yapı arasında gösterildi.

Tabanlıoğlu Mimarlık, uluslararası arenada başarı kazanmaya devam ediyor. Tabanlıoğlu, Beyazıt Kütüphanesi Yenileme Projesi ile Avrupa'nın en prestijli mesleki değerlendirmelerden biri olan Mies Van Der Rohe Ödülü 2017'de yüzlerce projeyi geride bıraktı.

Mies Van Der Rohe Ödülü 2017'de ilk aşamada Avrupa'nın birçok ülkesinden nomine edilmiş 355 proje değerlendirildi. StephenBates, GonçaloByrne, Peter CacholaSchmal, Pelin Derviş, DominiqueJakob, JuuliaKauste ve MalgorzataOmilanowska'den oluşan jüri ilk aşamada en iyi 40 projeyi seçti.

Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı'nın ilan ettiği seçkinin ülke bazında dağılımıFransa,Portekiz, Birleşik Krallık'tan 4'er; Danimarka, İspanya, Finlandiya, Hollandave Norveç'ten 3'er;Belçika, Almanya, İrlanda ve Türkiye'den2'şerve İtalya, Litvanya Polonya, Romanya ve İsveç'ten 1'er proje şeklinde gerçekleşti. Projelerin bulundukları bölgelerdeki coğrafi dağılımlarına bakıldığında, 24'ünün şehir merkezinde, 9'unun doğal çevrede ve 7'sinin ise kentin periferinde yer aldığı görülüyor.Finalist olarak, özellikle kent, konut meselesi, miras ve bellek değerlerini gözeterek seçilen 40 proje, günümüzün çağdaş imkânları ve yönelimlerini vurguluyor.
Jüri değerlendirmesinde, çalışmaların üçte birini, çağdaş mimarinin yapılı çevre ile ilişkisinde elde ettiği başarıyı,diğer üçte birini ise çağdaş konut çözümlerini takdir ederek seçkiye layık buldu.2018 "Avrupa Kültür Mirası Yılı" tarafından vurgulanan öncelikler arasında tarihi kentselpeyzaj yönetimi yer alıyor.

Ödül töreni Mayıs'ta Barselona'da

Şubat ortasında yapılacak olan üçüncü değerlendirmede bu 40 finalist arasından seçilecek 5 proje Mayıs ayı ortasında ilan edilecek olan Mies van der Rohe Ödülü için son aşamada yarışacak.

Ödül Töreni, 26 Mayıs 2017'de Barselona'daki Mies van der Rohe Pavyonu'nda gerçekleşecek kutlamanın yanısıra sergi, konferans ve çeşitli oturumlarda finalistler, jüri üyeleri, temsilciler ve konukları bir araya gelecek. Aday gösterilmiş 355 eserin tamamını kapsayan sergi Barselona Mimarlık Fakültesinde (ETSAB) ziyaret edilebilir.

Beyazıt Kütüphanesi projesi örnek niteliğinde

Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve Yazma Eserler Kütüphanesi'nin restorasyonu, mekânın ruhunu canlandıran, tarihi dokuya eklemlenen modern altyapısı ile işlevsel olarak yapının ve kütüphane hizmetlerinin, etkinliğinin arttırılması nedeniyle ve bunu yaparken minimal müdahaleci tavrını koruması ile örnek niteliğinde değerlendirildi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Tabanlıoğlu Mimarlık, 'Ortadoğu’nun en etkili 5 mimarı' arasında
  • 13.07.2021 11:28

Tabanlıoğlu Mimarlık, 'Ortadoğu’nun en etkili 5 mimarı' arasında

Tabanlıoğlu Mimarlık, tasarım dünyasının önde gelen yayını The Design Story tara ...

Melkan Tabanlıoğlu MIPIM 2014'ü değerlendirdi
  • 12.03.2014 16:27

Melkan Tabanlıoğlu MIPIM 2014'ü değerlendirdi

Tabanlıoğlu Mimarlık kurucularından Melkan Tabanlıoğlu, MIPIM 2014 Fuarı'yla ilg ...

Melkan Gürsel, dünyaca ünlü 36 kadın mimar arasında!
  • 15.04.2021 11:14

Melkan Gürsel, dünyaca ünlü 36 kadın mimar arasında!

Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Gürsel, dünyanın en önemli kadın mimarları ar ...

ÖİB, 5 ihale için son teklif verme tarihini uzattı
  • 08.10.2020 08:54

ÖİB, 5 ihale için son teklif verme tarihini uzattı

ÖİB, Aydın, İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Muğla'da bulunan taşınmazlar için yapı ...

Bursa'da kubbesi açılıp kapanan, klimasız cami!
  • 22.08.2020 08:45

Bursa'da kubbesi açılıp kapanan, klimasız cami!

Bursa'da kubbesi uzaktan kumandayla açılıp kapanan camide, korona tedbirleri kap ...

Vali Tavlı’dan havalimanlarında Covid-19 denetimi
  • 15.08.2020 14:34

Vali Tavlı’dan havalimanlarında Covid-19 denetimi

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’daki uluslararası Dalaman ve Milas-Bodrum Havali ...