İstanbul dünyanın en iyi şehirleri listesinde!

İstanbul dünyanın en iyi şehirleri listesinde!

Resonance tarafından açıklanan listeye göre İstanbul, dünyanın en iyi 21'inci şehri seçildi.

Resonance Danışmanlık, “Dünyanın En İyi 100 Şehri 2021 Listesini” açıkladı. İstanbul, söz konusu listede 21'nci sırada yer alıyor.

Kerem Köfteoğlu'nun Resonance Danışmanlık şirketinin hazırladığı “Dünyanın En İyi 100 Şehri 2021” listesinden derlediği bilgilere göre, söz konusu çalışma yer, insanlar, programlama, ürün, refah ve tanıtım ana kategorileri temel alınarak yapıldı.

Yerel halk ve ziyaretçiler, şehirleri altı ana kategoriye bağlı 25 alt başlık altında toplanan konulara göre değerlendirdi. Alt başlıklarda hava durumu, ortalama güneşli gün sayısı, güvenlik, turistik yerlerin sayısı, açık hava etkinlikleri, Kovid- 19 vaka sayısı, havalimanı bağlantısı, gezilecek yerler, müze ve sanat kurumlarının sayısı, kongre merkezleri, ekonomik büyüme, kişi başına düşen GSYİH, gece hayatı, restoran sayıları, AVM'ler, nüfus ve işsizlik oranı gibi konular bulunuyor.

Kovid-19 salgını herkesi zorladı

Resonance Danışmanlık Başkanı Chris Fair, “Yaşanabilir en iyi şehir algısını şekillendiren faktörler hakkında kapsamlı araştırmalar yaptık. Kovid-19 salgını bizi ve şehirlerimizi daha önce hiç yaşamadığımız bir şekillerde zorladı. Gelişmeler bizi, yaşama, çalışma ve iş yapma şeklimizi gözden geçirip, bunlar üzerinde yeniden düşünmeye zorladı” dedi.

Parklardan restoranlara, spor salonlarından müzelere kadar tüm mekanların kapatıldığı, insanların ortak alanlardan uzak durduğunu hatırlatan Fair “Pandemi bize, yaşadığımız veya ziyaret etmekten keyif aldığımız şehirlerin değerli olduğunu öğretti. En İyi Şehirler sıralamasının altıncısını hazırlarken, bütün bu gerçekleri göz önüne alarak, üç yeni faktör ekleyip çalışmamızı genişlettik. Şehirlerdeki refah kategorisindeki işsizlik oranında temmuz ayının güncel verilerini kullandık.”

Gelir eşitsizliği endeksi ve şehirlerde milyon kişi başına Kovid-19 vaka sayısında da 31 Temmuz 2020 tarihindeki güncel verileri baz aldıklarını hatırlatan Fair açıklamalarını şöyle noktalıyor:

“En İyi Şehirler sıralaması, bu üç yeni faktöre ilişkin standart ölçütlerin yanı sıra, hava durumu, suç ve hane halkı gelirleri gibi konuları da içeriyor. Şehir yaşamını çekici kılan kaliteli restoranların, mağazaların, gece hayatı ve diğer deneyimlerin sayısını ölçmek için kullanıcı tarafından oluşturulan verileri birleştiriyoruz. Bu yüzden metodolojimiz diğerlerinden ayrılıyor. Krizin şehirler üzerindeki etkisini deneyimsel bir bakış açısıyla ölçmek için farklı bakış açısına sahip veri çalışmamız devam edecek.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul havalimanlarında Kurban Bayramı tatili dönüş yoğunluğu
  • 25.07.2021 13:10

İstanbul havalimanlarında Kurban Bayramı tatili dönüş yoğunluğu

Bayramı memleketlerinde, yurt içi ve dışında tatil merkezlerinde geçirenler, sab ...

Esenler'in dönüşümünde son durum!
  • 18.08.2021 13:47

Esenler'in dönüşümünde son durum!

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Eski Metris Kışlası'nın olduğu ask ...

Kanal İstanbul 6 yılda tamamlanacak
  • 26.06.2021 13:09

Kanal İstanbul 6 yılda tamamlanacak

Kanal İstanbul'un 6 yıl sonrasında hizmete girmesi hedefleniyor. ...

Deniz salyası Anadolu Yakası'nda bazı bölgelerde görülmeye devam ediyor
  • 07.06.2021 17:29

Deniz salyası Anadolu Yakası'nda bazı bölgelerde görülmeye devam ediyor

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan ve halk arasında "deniz salyası" olarak da bi ...