maritbet girişmaritbet
Fatih, İstanbul turizminin can damarı oldu!

Fatih, İstanbul turizminin can damarı oldu!

İstanbul’un en eski yerleşim yeri olan tarihi yarımada Fatih, turizmde zirvedeki yerini koruyor

 

İstanbul'un en eski yerleşim yeri olan tarihi yarımada Fatih, turizmde zirvedeki yerini koruyor. İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Üniversitesi'nin işbirliğiyle hazırlanan “İstanbul'da Bilgi Odaklı Küresel Rekabet Projesi-İstanbul Rekabet Endeksi 2012” isimli akademik araştırmaya göre Fatih ilçesi diğer 39 ilçe arasından turizmde 1. sırada yer aldı.

Fatih, tarihi dokusu ve mekânlarıyla her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Tarihi yarımada bu sayede İstanbul genelinde turizm de zirvede yer alıyor. Fatih'in turizmdeki bu liderliği yapılan bir akademik araştırmayla da tescillendi. İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Üniversitesi ortaklaşa Doç. Dr. Murat Şeker'in koordinatörlüğünde yedi kişilik akademik bir kadro tarafından "İstanbul'da Bilgi Odaklı Küresel Rekabet Projesi-İstanbul Rekabet Endeksi 2012" isimli bir araştırma gerçekleştirdi. İstanbul'daki 39 ilçeyi sosyal yaşam, ulaşım, turizm ve sağlık alanlarında ele alan araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Araştırmada Fatih ilçesinin, tüm alanlarda 39 ilçe ortalamasının üstünde bir seyir izlediği belirtiliyor. Fatih'in rekabet gücünün eğitim ve sosyal yasam endekslerinin etkisiyle arttığına dikkat çekiliyor. Tarihi dokusu ve İstanbul'un en eski yerleşim yerlerini barındıran Fatih'in, İstanbul'da rekabetçi ilçeler arasında geldiği ifade ediliyor. Fatih ilçesinin ilgili tüm parametrelerde İstanbul ortalamasının oldukça üstünde yer aldığının kaydedildi araştırmada, 2008 yılında Eminönü ilçesinin bünyesine dâhil edilmesiyle ticaret ve turizm merkezi olma özelliğini güçlendirdiğine dikkat çekiliyor. Fatih, asıl övgüyü ise turizmde alıyor:  Fatih'i turizm alanında lider ilan eden araştırmada son olarak şu ifadeler dikkat çekiyor: “Bununla birlikte Fatih, ulaşım ve erişilebilirlik alanında İstanbul'daki en avantajlı ilçelerden birisidir.”

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul turizmini geliştirmek için neler yapılmalı?
  • 25.12.2020 07:45

İstanbul turizmini geliştirmek için neler yapılmalı?

ULİKAD Başkanı Ömer Niziplioğlu, İstanbul’un 13 milyon turist yerine 30-40 milyo ...

Yabancı, İstanbul’u sevdi!
  • 26.02.2015 11:55

Yabancı, İstanbul’u sevdi!

Her geçen gün İstanbul’a gelen yabancı turist sayısındaki artış ile rakamlar son ...

İstanbul’u 2013 yılında 10 milyonun üzerinde turist ziyaret etti
  • 07.01.2014 08:09

İstanbul’u 2013 yılında 10 milyonun üzerinde turist ziyaret etti

İstanbul’da 2012'de 9 milyon 381 bin 670 olan yabancı ziyaretçi sayısı 2013 yılı ...

Fatih, İstanbul turizminin can damarı oldu!
  • 31.10.2012 09:25

Fatih, İstanbul turizminin can damarı oldu!

İstanbul’un en eski yerleşim yeri olan tarihi yarımada Fatih, turizmde zirvedeki ...