Eski madeni lokantaya çevirdi!

Eski madeni lokantaya çevirdi!

Elazığ'ın Keban İlçesinde maden çıkarılmak için açılan tünel , bir girişimci tarafından "Soğuk Mağara" olarak lokantaya çevrildi.

Elazığ'ın Keban ilçesinde, yaklaşık 70 yıl önce maden çıkartılmak için 420 metre uzunluğunda açılan tünel, bir girişimci tarafından revize edilerek lokantaya çevrildi. Yaz günü lokantaya gelip mağaraya giren vatandaşlar üşüyüp dışarı çıkıyor.

İlçede 1950'li yıllarda maden ocağı işletmeciliği amacıyla kazılan ve maden çıkmayınca bir müddet sonra kendi haline bırakılan tünel, yazın soğuk kışın da sıcak havasıyla "doğal klima" özelliği taşıyor.İlçenin merkezinde bulunan 420 metre uzunluğu, 2 metre yüksekliğindeki tünel, "Soğuk Mağara' olarak anılırken 2 yıl önce girişimci Orhan Ercan tarafından lokantaya çevrildi. Ön kısmı lokanta olan ve arka kısmı doğal buz dolabı olarak kullanılmaya başlanılan tünele girenler içeriden üşüyerek çıkıyor. Son günlerde hava sıcaklığının 40 derece üzerinde olması nedeniyle hem Elazığ'dan, hemde çevre iller ile yurt dışından gelen gurbetçiler tarafından mağara lokanta daha fazla ilgi görmeye başladı.

‘Soğuk Mağara'nın, ilk etapta maden araması amacıyla yapıldığını kaydeden İşletme sahibi Orhan Ercan, "Burada 1950'li yıllarda Etibank döneminde maden araması yapıldı. Yaklaşık 2 yıldır burayı çalıştırıyorum. Mağaranın, 420 metre uzunluğu, 10 derece soğukluğu var. 45 derecen 10 dereceye geldiğiniz zaman acayip soğuk geliyor. Buraya gelen müşteriler, mağaranın içerisinde 5 dakika duramıyorlar. Maden çıkmayınca burası da kapandı. Ben de zaten 20 yıldır buradaydım. Son iki yıldır burayı revize edip, restorana çevirdik. Burası çok bilinmiyor ama buraya gelen yabancıların bayağı ilgisini çekiyor. Burası turistik bir yer” dedi. 

Türkiye'nin dört bir yanından turistin geldiğini aktaran Ercan, “Gerçekten Türkiye'nin her tarafından buraya gelen var. Böyle bir yer Türkiye'de görülmemiş. Gelenlerin de ilgisini çekiyor. Görüldüğü üzere malzemelerimizi, sebze ve içeceklerimizi mağarada soğutuyoruz. Klimaya para vermiyoruz, doğal yollarla burası soğuyor. Bu bizim için elektrikten de tasarruf demek. Gelen müşterilerimiz içeriye ilk girişlerinde şaşkınlıkla bir bakışları oluyor, klimayı arıyorlar. Halbuki klima, yok o serinlik mağaradan geliyor. Sonrasında durumu izah ettiğimizde şaşırıyorlar. Buranın turizme açılmasını ve tanıtılmasını istiyoruz. Gücümüzün yettiği kadarını yaptık, bu konuda büyüklerimizden bu doğal serinliğin tanıtılmasına katkıda bulunmalarıdır” diye konuştu.

  • Etiketler:

Yorum Yaz