TOKİ 5 bin şehit yakını ve gaziyi ev sahibi yapacak!

TOKİ 5 bin şehit yakını ve gaziyi ev sahibi yapacak!

Daha güvenli, daha modern şehirler ortaya koymak, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek için başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 

Kentsel dönüşümle; özgün kimliğini koruyan, deprem ve afetlere hazırlıklı, estetik ve çevre dostu dönüşüm anlayışıyla zayıf ve dayanıksız olan bağımsız birimlerin dönüşümü gerçekleştirilirken vatandaşa da destekler devam edecek. Kentsel dönüşüm kapsamında bu yıl kira yardımı yapılan hak sahibi sayısı 140 bin oldu. 2022-2024 bütçe döneminde bu sayı 540 bine ulaşacak. Dört yıllık dönemde kentsel dönüşüm kapsamında 680 bin hak sahibine yapılacak kira yardımı 3.8 milyar lirayı bulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında 1.5 milyon konutun, yirmi yıllık dönemde de 6.7 milyon konutun yenilenmesini hedeflediklerini açıkladı.

Kentsel dönüşüme yönelik sorulara yanıt veren Bakan Kurum, kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanmasını bütün il ve ilçe belediyelerinden talep edildiğini anımsatarak, "Yaklaşık 1 milyon 400 bin adet birimin yenilenmesine yönelik tasfiye, yakım, yapım faaliyetleri parsel bazında veya etaplar dâhilinde devam ediyor.

Ayrıca afet bilinç düzeyinin artırılması, kentsel dönüşüm uygulamalarına katılım sağlanmasına yönelik duyuru, bilgilendirme faaliyetleri sürdürülüyor. Yeni riskli alanların ilanıyla rezerv yapı alanlarının belirlenmesi sürecinde yapılan bu tespitler dikkate alınıyor.

Risk unsurları üzerinden yapılan araştırma ve tespitlere göre ülkemizde yenilenmesi gereken konut sayısının 6 milyon 700 bin adet olduğu öngörülüyor" dedi. Bakan Kurum, geçen yıl meydana gelen deprem sonrasında Elazığ'a 77 milyon lira, Malatya'ya 5 milyon lira, İzmir'e 15 milyonlar lira kira yardımı yapıldığını ifade etti.

5 BİN ŞEHİT YAKINI, GAZİYE KONUT

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2022 bütçesine göre, kentsel dönüşüm kapsamında bu yılın sonuna kadar 800 milyon lira, gelecek yıl 900 milyon lira, 2023-2024 döneminde de 2.1 milyar lira kira yardımı yapılacak. Önceki yıl da yapılan kira yardımı miktarı 642 milyon liraya ulaşmıştı.

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan faiz sübvansiyonu bu yıl 36 milyon liraya yaklaşırken, üç yıllık dönemde 155 milyon lirayı bulacak. Şehit yakını ve gazileri konut sahibi yapmak amacıyla TOKİ tarafından faiz desteği sağlanacak. Üç yıllık dönemde 5 bine yakın şehit yakını, gaziye faiz desteği verilecek.

KONUT İÇİ VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı 2021 Yılı Programı'na göre yeni dönemde vatandaşların taleplerine, ihtiyaçlarına uygun konut ve çevreleri tasarlanacak. Konut yapımı yerleşmelerin gelişme eğilimi ve özelliklerine göre yönlendirilecek. Alt gelir gruplarının konut sorununu çözmek amacıyla uygun yapım ve finansman yöntemleri geliştirilecek.

Yaşlı, çocuk ve engellilerin ihtiyaçlarına uygun konutlar inşa edilecek. Yaşlıların karşılaşabileceği düşme ve kazaların asgari düzeye indirilmesi için konut içi ve çevreye yönelik düzenlemeler yapılacak. Yeni inşa edilecek binalarda zemin kaplama malzeme seçiminin ve yaya yürüme yüzeylerinin uygunluğunun sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile mevcut çalışmalara yönelik işbirliği çalışmaları sürdürülecek.

Sabah

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum: “Daha iyi bir Akdeniz için adımlarımızı kararlılıkla atmalıyız"
  • 07.12.2021 17:16

Bakan Kurum: “Daha iyi bir Akdeniz için adımlarımızı kararlılıkla atmalıyız"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin ev sahipl ...

Bakan Kurum, Libya Çevre Bakanı İbrahim el-Munir'le görüştü
  • 07.12.2021 16:24

Bakan Kurum, Libya Çevre Bakanı İbrahim el-Munir'le görüştü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Libya Çevre Bakanı İb ...

TOKİ, 29 ilde 304 arsa için 2.9 milyar liralık ihale düzenliyor!
  • 07.12.2021 15:46

TOKİ, 29 ilde 304 arsa için 2.9 milyar liralık ihale düzenliyor!

Konut, ticaret, sanayi, turizm tesis alanı, özel okul alanı, terminal alanı, san ...

TOKİ, 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak!
  • 06.12.2021 16:19

TOKİ, 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ...

"İklim dostu şehirler vizyonumuzu kararlı şekilde yürütüyoruz"
  • 27.11.2021 16:39

"İklim dostu şehirler vizyonumuzu kararlı şekilde yürütüyoruz"

Bakan Kurum, Ankara'nın Beypazarı ilçesinde hayata geçirilen yatırımlar dolayısı ...

İzmir Deprem Konutları 6. Bölge tanıtım filmi yayında!
  • 26.11.2021 17:12

İzmir Deprem Konutları 6. Bölge tanıtım filmi yayında!

İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen depremde evleri zarar gören vatandaşlar için T ...