Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro hattı açıldı

Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro hattı açıldı

Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane Metrosu'nun ilk sürüşünü yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane Metrosu'nun ilk sürüşünü yaptı. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı'nın Yenikapı Marmaray İstasyonu'nda düzenlenen açılış törenine katıldı. Kısıklı'daki konutundan makam aracıyla Üsküdar'a, oradan da Marmaray'a binerek Yenikapı İstasyonu'na gelen Erdoğan, buradaki konuşmasının ardından protokolle birlikte törenin açılış kurdelesini kesti. Erdoğan, yeni hattın ve köprünün hayırlı olması diledi.  Başbakan Erdoğan, daha sonra Yenikapı İstasyonu'ndan metroya indi. Vatman koltuğuna oturan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane Metrosu'nun ilk sürüşünü yaptı. Erdoğan'a Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da eşlik etti. Haliç Metro Geçiş Köprüsü üzerindeki istasyonda inen Başbakan Erdoğan, burada hatıra fotoğraf çektirip, Haliç'ten İstanbul'u seyretti. Başbakan Erdoğan tekrar metroya binerek, Şişhane durağına kadar gitti. Şişhane İstasyonu çıkışında bekleyen vatandaşları selamlayan Erdoğan, basın mensuplarının, açılışı yapılan metro hattı ve İstanbul trafiğine yönelik sorularını cevapladı.

"Toplu taşımada önemli bir adım atıldı"
Başbakan Erdoğan, yeni hatla birlikte birbirine bağlanan metro ağının, 4. Levent ve Ayazağa'dan gelip, aktarma istasyonu Marmaray'dan geçerek, Kartal'a kadar gittiğini söyledi.
Ankara-İstanbul hızlı treninin yapımının devam ettiğini anımsatan Erdoğan, "Hızlı tren hayata geçtiği andan itibaren, şöyle en geç seçime kadar bitebilir veya seçim sonrası, aktarma suretiyle ona da ulaşmış olacağız. Yani bir raylı sistem ağıyla vatandaşımız çok daha rahat ve huzurlu bir şekilde gidip gelecek. Tabii burada hangi saatte iniyorsunuz, hangi saatte nereye ulaşacaksınız, bu defa zamanlama açısından çok çok önemli. Çünkü zaman şu anda 'vakit nakittir' tezinden hareketle bizim için çok değerli" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da ulaşım noktasındaki sıkıntıyı toplu taşım vasıtasıyla aşabilmede çok önemli bir adımın atıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Kaldı ki şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyemizin tamamıyla elektronik ağlarla döşenmiş bir merkezi de var. Bu merkezde trafiği yönetme noktasında atacakları adımlar var. Bu adımlar içerisinde vatandaşımızın nerede, neyi, hangi hatları tercih etmesi noktasında da sürekli ilerlemeler yapılacak. Bu vesileyle ben şu anda Şişhane-Yenikapı hattını, hele hele bir de Haliç'in köprüyle geçilmesi ki bu köprünün mimari noktadaki estetik anlayışını da takdire şayan buluyorum. Gerek yayaların geçebilmesi noktasında." 

Köprünün çevresinde kentsel dönüşüm
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Haliç'teki manzarayı da gördünüz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, şunları söyledi:
"Gayet güzel. Geçtikçe daha da güzel olacak. Köprünün her 2 ayağında bazı salaş yapılar var. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı'ma da onu tekrar söyledim. Bu bizim çok eski bir hayalimizdir. 'Burada gerek Fatih Belediyemiz gerekse Beyoğlu Belediyemizle vatandaşla süratle anlaşmak suretiyle Büyükşehir'in koordinasyonunda, kentsel dönüşüm değişimi, kimseyi mağdur etmeden yapalım ve buralarda bu yeni oluşumla yeni güzellikle İstanbul'a farklı bir zenginlik katsın' dedik. İnşallah onların da çalışmaları başlatmak suretiyle onu da süratle geliştirerek İstanbulluların hizmetine sunacağız."

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Padişahın rüyasıydı, Marmaray gerçekleşti. Buna da vatandaşın rüyası diyebiliriz, çok önemliydi. Bu noktada vatandaşın hayalini de gerçekleşti" demesi üzerine, şunları kaydetti:
"Vatandaşımızın hayalinin sınırı olmaz. İnşallah bu hayalleri zenginleştirmek de biz siyasilerin görevidir. Bu tür talepler bize uygun yollarla yapıldığı zaman zaten bunları değerlendirerek halkımıza sunmak, onların hizmetine vermek bizim öncelikli görevimizdir. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Bu hizmetin görevini de bugüne kadar laf üreterek değil, icraatlarımızı sunarak yaptık. İnşallah İstanbulumuzda da gerek yerelde gerek genelde bunları yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Çok teşekkür ediyorum."
AA

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yusufeli Barajı'nda son harcı Başkan Erdoğan atacak!
  • 07.09.2021 10:52

Yusufeli Barajı'nda son harcı Başkan Erdoğan atacak!

Türkiye'nin vizyon projesi olan Yusufeli Barajı'nda 4 milyonuncu metreküp gövde ...

""Diyarbakır Cezaevi yakında kültür merkezi olacak""
  • 10.07.2021 10:34

""Diyarbakır Cezaevi yakında kültür merkezi olacak""

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyarbakır Cezaevi'ni yakında boşaltıyor, kültür merkezi ...

TOKİ, 1 milyonuncu konutun anahtarını teslim etti!
  • 08.07.2021 11:16

TOKİ, 1 milyonuncu konutun anahtarını teslim etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincan Saraycık TOKİ Konutları'nda "TOKİ 1 M ...

Cumhurbaşkanı, TOKİ'nin 1 Milyonuncu Evini Teslim Etti!
  • 08.07.2021 08:58

Cumhurbaşkanı, TOKİ'nin 1 Milyonuncu Evini Teslim Etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincan Saraycık TOKİ Konutları'nda TOKİ 1 Mi ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bugün Türkiye'nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz"
  • 26.06.2021 17:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bugün Türkiye'nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü Te ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Güzel şehirleri güzel yürekli insanlar inşa eder"
  • 05.06.2021 17:35

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Güzel şehirleri güzel yürekli insanlar inşa eder"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pendik Millet Bahçesinde düzenlenen ...